0

بازار خرسی و گاوی در ارز دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد ؟

بازار خرسی و گاوی
بازدید 609

بازار ارزهای دیجیتال همراه با نوسانات زیادی است و هر لحظه ممکن است با تغییرات قیمت شاهد جهش ها و سقوط های ناگهانی باشیم. با این حال، نباید نگران این مسئله باشیم چون بازار ارزهای دیجیتال دارای ویژگی دوطرفه است، به این معنی که در روندهای صعودی و نزولی هر دو می‌توان به سود رسید. برای این منظور، باید برای هر دو حالت آماده باشیم تا بتوانیم به حداکثر سود برسیم.

یکی از ویژگی های جالب بازار ارزهای دیجیتال، وجود همبستگی بالایی بین بیت کوین و همه ارزهای دیگر است. در واقع هر زمان که بیت کوین در جهت رشد باشد، تقریبا تمامی ارزهای دیگر نیز قیمت آن‌ها افزایش پیدا می‌کند و برعکس. در بازار ارزهای دیجیتال، بیت کوین نقش مهمی دارد و تمام توجه به آن معطوف است. این ویژگی بازار ارزهای دیجیتال از سایر بازارهای مالی متمایز است و لذا شناخت سازوکار آن بسیار مهم می‌باشد.

چهرهٔ بازار خرسی و گاوی در ارز دیجیتال از بین سوالات پرطرفدار در این حوزه است. این راه حل اطلاق شده توسط بیت کوین و ارزهای دیجیتال دیگر، به شما اجازه میدهد تا با پرداخت و کنترل هزینه های کمتر، به خرید و فروش ارزهای دیجیتال بپردازید. این یک راه ساده است تا ارزهای دیجیتال را با محافظت از خطرات به بازار بیشتر در آورده و در نتیجه ی آن، بازار خرسی و گاوی در ارز دیجیتال به صورت مداوم گسترش می یابد.

بازار گاوی ارز دیجیتال

بازار گاوی به‌طور خلاصه، یک بازار صعودی است که با رشد اعتماد سرمایه‌گذاران همراه است و فعالیت در بازارهای دارایی همیشه ادامه دارد. نوسانات قیمت در این بازارها حضور دارند و بازارها وارد فازهای صعودی و نزولی می‌شوند. وقتی که قیمت‌ها برای مدت زمان طولانی ادامه دار و صعودی است، می‌توان آن را با یک بازار گاوی یا صعودی مرتبط کرد. با این حال دلیل و اصطلاح بازار گاوی مشخص نیست، اما ممکن است به نحوه حمله گاو نر که شاخ‌هایش را به‌سمت بالا می‌برد اشاره داشته باشد. برای بازارهای گاوی، افزایش اعتماد سرمایه‌گذاران علاوه بر افزایش قیمت‌ها، آشکار است و سرمایه‌گذاران امیدوارند که قیمت‌ها بهترین ارزش را داشته باشند.

متأسفانه، در بازارهای دارایی، اعتماد و خوش‌بینی سرمایه‌گذاران ممکن است به‌طور دائمی دوام نداشته باشد و در انتها با کاهش شدید قیمت‌ها و آغاز روند نزولی مواجه می‌شویم. به‌طور کلی، نشانه‌های بازار گاوی در حوزه ارزهای دیجیتال عبارت‌اند از: قیمت‌ها برای مدتی طولانی افزایش می‌یابند؛ اطمینان خاطر بسیار زیادی در بازار وجود دارد؛ برخی پروژه‌ها بیش از ارزش واقعیشان قیمت‌گذاری می‌شوند؛ به‌دنبال انتشار اخبار خوب قیمت‌ها به‌شدت افزایش می‌یابند؛ در صورت انتشار اخبار بد قیمت‌ها به‌شدت کاهش می‌یابند؛ رسانه‌های جریان اصلی درباره ارزهای دیجیتال صحبت می‌کنند؛ و افرادی که پیش از این علاقه‌ای به ارزهای دیجیتال نداشتند، تمایل پیدا می‌کنند که در این مورد تحقیق و بررسی کنند. یکی از مشهورترین نمونه‌های بازار گاوی، بازار صعودی بیت کوین در سال ۲۰۱۷ بود، که قیمت بیت کوین در آن سال از ۹۰۰ دلار در ابتدای سال به حدود ۲۰ هزار دلار رسید.

سرمایه گذاری در بازار صعودی یا گاوی

راه‌های سرمایه‌گذاری در بازارهای صعودی راهکارهایی هستند که با خرید در کمترین قیمت ممکن و ایستادن برای افزایش قیمت، سودآوری را به سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهند. برای این منظور، سرمایه‌گذاران باید در چرخه صعودی دارایی مورد نظر، آن را در قسمت پایین این چرخه خریداری کنند و در اوج قیمت آن را بفروشند. بازار صعودی در صورت بروز ضرر موقتی، به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد که با اطمینان به سرمایه‌گذاری ادامه داده و به بازدهی مطلوب دست یابند. استراتژی “راندن بر موج روند” به‌عنوان یکی از روش‌های ساده و مؤثر در بازار صعودی، روند صعودی یک دارایی را انتخاب می‌کند تا از وضعیت روند صعودی آن بیشترین بهره را برداشت کند. استراتژی “خرید و نگه‌داشت” که در آن سرمایه‌گذاران دارایی‌هایشان را طول روند صعودی نگه می‌دارند و آن‌ها را در بالاترین قیمت ممکن می‌فروشند، یکی دیگر از روش‌های معروف در بازار صعودی است. در نهایت، تعیین محدودیت زمانی برای بازار به عنوان یک راهکار خوب شناخته نمی‌شود، بلکه بهتر است از اصل میانگین گیری دلاری با استفاده از مبلغ ثابت برای خرید سهام یا ارز استفاده شود. این روش به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا در همه‌ی شرایطی که در بازار اتفاق می‌افتد، به دنبال بهترین بهره باشند.

همه چیز درباره بازار خرسی

بازار خرسی به دوره‌ای گفته می‌شود که در آن قیمت دارایی‌ها کاهش پیدا می‌کند و هم‌زمان با آن، اعتماد و سود شرکت‌ها نیز کاهش می‌یابد. به نحوی که مشابه حرکت خرسی است که در حملاتش، خود را به سمت زمین تمرین می‌دهد. در این بازار، دارایی‌ها به مدت زمان طولانی، تقریباً دو ماه، بیش از ۲۰ درصد از ارزششان را از دست می‌دهند که معمولاً به معنی شروع یک دوره خرسی است. بازارهای خرسی دقیقاً بر خلاف بازارهای گاوی هستند و معمولاً پس از رسیدن قیمت‌ها به یک اوج شروع می‌شوند. بر خلاف بازارهای صعودی، بازار نزولی ممکن است چندین هفته یا چندین سال ادامه داشته باشد. در جریان این دوره‌ها، احساس ترس، بلاتکلیفی و تردید، همواره در بین سرمایه‌گذاران وجود دارد. در این اطلاعات از عبارات Uncertainty ،Fear و Doubt استفاده می‌شود که به شکل اختصاری FUD نامیده می‌شوند. به عبارت دیگر، سرمایه‌گذاران جدید به دلیل وجود این حساسیت‌های روانی، اغلب از سرمایه‌گذاری در بازار در طول دوره‌های خرسی اجتناب می‌کنند.

بازیابی روز ۱۲ مارس ۲۰۲۰ بیت کوین ، در روز ۱۲ مارس ۲۰۲۰، که به عنوان پنج‌شنبه سیاه شهرت دارد، بازار بیت کوین شهادت داد به بزرگ‌ترین سقوط روزانه در ده‌ساله شگفت انگیز خود. در عرض چند ساعت، بیت کوین از مبلغ ۸ هزار دلار به ۳,۶۰۰ دلار سقوط کرد و بازار قراردادهای آتی خرید (لانگ) بیت کوین به ارزش حدود یک میلیارد دلار رونق از دست داد. یکی از عوامل اصلی این سقوط، شیوع ویروس کرونا در جهان بود که غیر از بازار بیت کوین و سایر آلت کوین‌ها، بر دیگر بازارهای سهام نیز تأثیرگذار بود.

راهنمای سرمایه‌گذاری در بازار نزولی

بازارهای نزولی برای سرمایه‌گذاران، عموماً فرصتی مناسب برای خرید طولانی مدت دارند. اما برای تازه‌کاران، معامله در چنین بازاری دشوار است زیرا ممکن است ضرر بیشتر از سود باشد. با این حال، اگر این چرخه معکوس شود و قیمت افزایش پیدا کند، خریدهایی که در طول روند نزولی انجام داده‌اید، ممکن است به سود خوبی برساند.

اما ریسک بزرگ در بازارهای نزولی، خرید زودهنگام یا از‌دست‌دادن فرصت سرمایه‌گذاری سودآور است. بهترین راهکار برای سرمایه‌گذاران، ایجاد موقعیت‌های خرید در طی زمان است. به‌طوری‌که کاربران با همراهی تلاش برای تشخیص زمان رسیدن بازار به کف، به‌طور مداوم موقعیت‌های خود را ایجاد کنند. با این روش، از کاهش قیمت به‌نفع خود استفاده می‌کنند.

سرمایه‌گذاران با تجربه، معمولاً به استراتژی فروش استقراضی علاقه‌مندند. در این روش، معامله‌گران ارزهای دیجیتالی را که قرض گرفته‌اند در قیمت بالا می‌فروشند، ولی آن‌ها را در قیمت‌های پایین‌تر خریداری می‌کنند. سود از اختلاف قیمت حاصل می‌شود.

هدف از شناخت دو بازار خرسی و گاوی چیست ؟

برای معامله‌گران موفق در بازارهای مختلف، نیاز به استفاده از استراتژی‌های متفاوتی است. بازارهای خرسی و گاوی، تأثیر قابل توجهی روی سبد سرمایه‌گذاری شما دارند، بنابراین توصیه می‌شود همه سرمایه‌گذاران نوع بازاری را که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند در نظر بگیرند تا بهترین استراتژی برای کاهش ریسک در سبد سرمایه‌گذاری خود را انتخاب کنند.

هر دو بازار صعودی و نزولی دارای چالش‌هایی هستند که معامله‌گران باید آنرا درک کنند. در طول یک روند کلان، یکی از چالش‌های اصلی معامله‌گران، پرهیز از افتادن در تله‌های گاوی و خرسی است. برای جلوگیری از نتایج ناخواسته، تمرکز بر روند کلان (صعودی یا نزولی) یکی از بهترین راه‌ها است.

در بازارهای صعودی، چندین بار قیمت افت می‌کند. بسیاری از معامله‌گران به‌محض مشاهده یک کندل قرمزرنگ، از موقعیت معاملاتی خود خارج می‌شوند، اما پس از مدتی متوجه می‌شوند که این کاهش قیمت موقتی بوده و روند صعودی ادامه دارد. اتفاق مشابهی در بازارهای نزولی نیز رخ می‌دهد، بسیاری از معامله‌گران در قیمت‌های بالا وارد بازار شده ولی متوجه می‌شوند بازار به سقوط خود ادامه خواهد داد.

چالش دیگری که معامله‌گران در بازارهای صعودی و نزولی با آن مواجه هستند، احساسات آنهاست. داشتن شم سرمایه‌گذاری می‌تواند ویژگی خوبی برای سرمایه‌گذاران باشد، اما احساسات ممکن است بر عملکرد آنها تأثیر منفی بگذارد، بنابراین توصیه می‌شود بین شم سرمایه‌گذاری و احساسات هیجانی و غیرمنطقی خود تمایز قائل شوید.

به این پست امتیاز بدید

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *