0

بزرگترین خطایی که یک تریدر می‌تواند انجام دهد، نگه داشتن دارایی دیجیتال خود در یک صرافی است. این بازی مرگبار است

تریدرها
بازدید 131

در این بازی، یک اسلحه دستی شش‌شلول به شما داده می‌شود و یک فشنگ در یکی از ۶ خانه آن قرار دارد. شما باید اسلحه را به سمت خود نشانه گیری کنید و شلیک کنید. با هر بار شلیک، استوانه اسلحه چرخیده و یکی از خانه‌ها آماده شلیک می‌شود. اگر فشنگ در آن خانه باشد، شما قطعاً کشته خواهید شد. در غیر این صورت، جان سالم به در برده و یک میلیون دلار جایزه دریافت خواهید کرد.

آیا شما آماده این بازی هستید؟

شانس کشته شدن شما در این بازی یک به شش است! حالا فرض کنید یک اسلحه با چند هزار لول به شما داده می‌شود که پنج خانه آن با فشنگ پر شده است. باز هم شرایط چندان متفاوت نخواهد بود، شما همچنان در خطر کشته شدن قرار دارید!

نگهداری دارایی دیجیتال در صرافی نیز همین ریسک را دارد. در واقع، با ذخیره کردن ارز دیجیتال خود در صرافی، ریسک بزرگی را به جان می‌خرید، تقریباً مانند اینکه یک اسلحه نیمه پر را روی پیشانی خود قرار داده باشید. با این کار، هر لحظه ممکن است دارایی خود را از دست بدهید. در ادامه به چند مورد از خطرات احتمالی آن اشاره شده است:

تیری که رها شده است، به کمان باز نمی‌گردد

در بسیاری از صرافی‌های متمرکز، یک کیف پول واقعی به کاربران ارائه نمی‌شود و تنها شکلی مصنوعی از آن در اختیارشان قرار می‌گیرد. این به دلیل عدم کارآیی تخصیص کیف پول‌های جداگانه برای هر کاربر در یک پایگاه داده بزرگ است. به همین دلیل، به جای ذخیره‌سازی دارایی‌های هر فرد در یک کیف پول جداگانه، یک نقشه کلی از دارایی کل کاربران در دیتابیس ذخیره می‌شود و دارایی‌های دیجیتال هم در چند کیف پول واقعی (بدون در نظر گرفتن مشخصات دارنده اصلی آنها) ذخیره می‌شوند.

زمانی که کاربران با یکدیگر خرید و فروش می‌کنند، اطلاعات ترید در دیتابیس صرافی به‌روزرسانی می‌شود و موجودی حساب‌ها به‌روزمی‌شود.

به‌عنوان مثال، اگر یک صرافی تمام بیت‌کوین‌ها را در یک کیف پول واحد نگه‌داری می‌کند و در یک لحظه امنیت آن به خطر بیافتد، کل دارایی از دست خواهد رفت و تراکنش‌های بعدی امکان‌پذیر نخواهند بود. در گذشته، چنین اتفاقاتی چندین بار رخ داده است.

البته بسیاری از صرافی‌ها ادعا می‌کنند که دارایی کاربران را در کیف پول‌های سرد/سخت‌افزاری نگه‌داری می‌کنند، اما این موضوع از بروز مشکلات جلوگیری نمی‌کند. کیف پول سرد معمولاً یک نوع کیف پول (آفلاین) یعنی کاغذی یا فلش مانند است که مشخصات کیف پول (یعنی جزئیات کلید خصوصی/عمومی) در آن ذخیره می‌شود.

کیف پول‌های کاغذی چندان امن نیستند؛ زیرا کاغذ ممکن است یک روز آتش بگیرد یا خیس شود. همچنین، فلش مموری‌ها هم به قولی عمر جاودان ندارند و ممکن است یک روز گم شوند. در چنین شرایطی، باید برای همیشه با دارایی دیجیتال خود خداحافظی کنیم. زیرا دیگر راهی برای بازگرداندن آن‌ها وجود نخواهد داشت!

مشکل دیگری که وجود دارد، عدم وجود قوانین تنظیم‌کننده برای صرافی‌ها است. این موضوع احتمال کلاهبرداری و تقلب را بالا می‌برد. هر لحظه ممکن است یک صرافی پول مردم را بردارد و فرار کند! احتمال این نیز وجود دارد که یک روز دولت دارایی موجود در کیف پول صرافی‌ها را مصادره کند.

ذخیره دارایی دیجیتال در صرافی‌های متمرکز چندان با عقل جور نمی‌آید، زیرا ویژگی اصلی ارزهای دیجیتال نامتمرکز بودنشان است!

مورد دیگری که در مورد صرافی‌های متمرکز وجود دارد، احتمال افزایش کارمزدهاست. صرافی‌های متمرکز مختارند هر زمان که بخواهند مطابق میل و نظر خود کارمزد خرید و فروش/برداشت از حساب را بالا ببرند. در این میان، نظر کاربران اهمیتی نخواهد داشت و آن‌ها چاره‌ای ندارند مگر اینکه شرایط جدید را تحمل کنند.

خلاصه کلام این است که ذخیره ارز دیجیتال در کیف پول صرافی‌ها فکر بدی است. البته این موضوع در مورد افرادی که معمولاً با حجم بالایی از خرید و فروش سر و کار دارند، صدق نمی‌کند. اگر ارز دیجیتال خود را در کیف پول شخصی خود ذخیره کنند، ترید در صرافی برای آن‌ها از لحاظ زمان و پول گران تمام می‌شود؛ زیرا باید برای انجام هر تراکنش کلی صبر کنند و البته مبلغی را به عنوان کارمزد بپردازند.

بهترین کار این است که اول نگاهی به حجم خرید و فروش خود در صرافی بیاندازید و با توجه به آن هر چه قدر که لازم است در کیف پول صرافی ارز دیجیتال نگه دارید و نه بیشتر.

به این موضوع فکر کنید: سقف تحمل از دست دادن برای شما چه میزان است؟ یعنی اگر چقدر پول از دست بدهید، ورشکست نمی‌شوید؟ پس هرگز بیشتر از آنی که در وسعتان است را در کیف پول صرافی نگه ندارید. ذخیره تمام دارایی‌ها در صرافی کار درستی نیست. در این خصوص، پروژه‌های بلاک‌چین به سرمایه‌گذاران هشدار داده‌اند؛ این هشدار در مورد تمام ارزهای دیجیتال صدق می‌کند: نه فقط بیت‌کوین و اتریوم…

امیدوارم این مشکلات و نگرانی‌ها به زودی رفع شوند. صرافی‌ها باید مکانیزمی را در پیش بگیرند که بر اساس آن، امکان ترید بدون ذخیره دارایی کاربران در صرافی وجود داشته باشد.

به این پست امتیاز بدید

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *