0

به دنبال راهی برای کنترل بهتر عرضه و تقاضای توکن خود هستید؟

token
بازدید 60

عرضه انعطاف پذیر توکن (Flexible token supply) یکی از مفاهیم مهم در دنیای ارزهای دیجیتال است. بیت کوین، اولین و بزرگ‌ترین ارز دیجیتال بازار، ویژگی منحصربه‌فرد خود را در عدم امکان دستکاری در عرضه آن داشته است. بسیاری معتقدند که یکی از دلایل اصلی ایجاد بیت‌کوین، جایگزینی ارزهای سنتی مانند دلار و یورو بوده که در بحران مالی سال 2008 نقاط ضعف خود را آشکار کردند.

ویژگی‌های کلیدی بیت‌کوین، مانند عدم نیاز به شخص ثالث برای کنترل آن و ماهیت غیرمتمرکز آن، برخلاف سیستم مالی جهانی است. همچنین، محدودیت در تعداد بیت‌کوین (حداکثر 21 میلیون واحد) موجب حفظ ارزش آن شده است. در مقابل، ارزهای دیجیتال متفاوتی به جز بیت‌کوین وجود دارند که هر کدام ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را دارند. برخی از این ارزها، روش‌های مختلفی را برای کنترل ارزش خود در طول زمان انتخاب کرده‌اند که یکی از آنها، عرضه انعطاف‌پذیر توکن است.

قبل از اینکه در مورد توکن های عرضه انعطاف پذیر بحث کنیم، بد نیست که ابتدا درباره برخی مفاهیم اساسی در مورد ارزهای دیجیتال توضیح دهیم:

  • عرضه در گردش (Circulating Supply): این مفهوم به تعداد توکن هایی اشاره دارد که در اختیار کاربران و در دسترس بازار است. در واقع، عرضه در گردش شامل توکن هایی است که می توانند در صرافی ها خرید و فروش شده یا در کیف پول های کاربران نگهداری شوند.
  • عرضه کل (Total Supply): عرضه کل به مجموع تعداد توکن هایی اشاره دارد که تاکنون ایجاد شده اند، چه در دسترس بازار باشند یا خیر. این مقدار معمولا از عرضه در گردش بیشتر است، چرا که شامل توکن هایی می شود که در دسترس عموم نیستند.
  • حداکثر عرضه (Maximum Supply): این مفهوم به بالاترین تعداد توکن هایی اشاره دارد که یک ارز دیجیتال در آینده خواهد داشت. این رقم از قبل مشخص است و تغییر نمی کند.

حال که این مفاهیم پایه ای را توضیح دادیم، می توانیم به بحث درباره توکن های عرضه انعطاف پذیر بپردازیم:

توکن های عرضه انعطاف پذیر (Elastic Supply Tokens) به توکن هایی اطلاق می شوند که با تغییر در قیمت، عرضه در گردش آنها نیز افزایش یا کاهش می یابد. این تغییر در عرضه در گردش به کمک مکانیزمی به نام ری بیس (Rebasing) انجام می شود. در این مکانیزم، تعداد توکن های در گردش به طور خودکار تغییر می کند تا قیمت ثابت نگه داشته شود. به عبارت دیگر، با کاهش قیمت، عرضه در گردش افزایش می یابد و بالعکس.

ریسک‌های ناشی از سرمایه‌گذاری در توکن‌های انعطاف‌پذیر

سرمایه‌گذاری در توکن‌های انعطاف‌پذیر بسیار پرخطر است. این توکن‌ها باید فقط زمانی خریداری شوند که نحوه کارکرد آن‌ها کاملاً درک شده باشد، در غیر این صورت، این عدم آگاهی منجر به ضرر خواهد شد. به یاد داشته باشید که نظارت مداوم بر نمودارهای این توکن‌ها کارساز نخواهد بود، زیرا سهام شما پس از هر تغییر قیمت متفاوت خواهد بود.

اگرچه این توکن‌ها می‌توانند سود شما را چند برابر کنند با افزایش قیمت، اما امکان چند برابر شدن ضرر شما نیز وجود دارد. اگر تغییر قیمت در زمان کاهش قیمت رخ دهد، نه تنها به دلیل کاهش قیمت توکن متحمل ضرر خواهید شد، بلکه تعداد توکن‌های شما نیز کاهش می‌یابد.

به دلیل ساختار پیچیده این توکن‌ها، سرمایه‌گذاری در آن‌ها برای مبتدیان توصیه نمی‌شود، زیرا احتمال از دست دادن سرمایه بسیار بالاست. فقط زمانی باید در این توکن‌ها سرمایه‌گذاری کنید که نحوه عملکرد آن‌ها را به خوبی درک کنید. در غیر این صورت، نمی‌توانید دارایی‌های خود را مدیریت کنید و ممکن است تصمیمات ناآگاهانه و اشتباهی بگیرید.

در پی شوک قیمتی کووید-19 در مارس 2020، بازار ارزهای دیجیتال شروع به بهبود کرد. هاوینگ بیت کوین پس از آن بلافاصله این بهبود را تشدید کرد و قیمت بیت کوین برای چندین ماه به سرعت افزایش یافت. در این دوره، که به عنوان “تابستان دیفای” شناخته می شود، ارزهای دیجیتال مرتبط با حوزه دیفای در اتریوم به طور چشمگیری افزایش یافتند. توکن ها در طول روز چندین درصد افزایش قیمت را تجربه کردند و صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ نیز در این دوره محبوبیت پیدا کرد.

پیش از این دوره، اکثر افراد حاضر در این فضا مفهوم دیفای را نمی شناختند و ممکن بود آن را با آخرین حباب تبلیغاتی اشتباه بگیرند. با این حال، کسانی که بازار را از نزدیک دنبال کرده و به سرعت عمل نمودند، سود قابل توجهی از حوزه دیفای به دست آوردند.

تابستان دیفای به سرعت سرد شد، اما چند ماه بعد چرخه بعدی هیجان آغاز شد – میم کوین‌ها رسیده‌اند. به رهبری دوج‌کوین، بسیاری از توکن‌های میم مانند شیبا به این مبارزه پیوسته‌اند. همه ما می‌دانستیم که این توکن‌ها ارزش واقعی ندارند و به‌طور باورنکردنی خطرناک هستند. سرمایه‌گذاری روی آن ها مانند بازی با آتش بود، اما مزایایی که آن ها برای جوامع خود به ارمغان می‌آورند غیرقابل انکار است. قبل از شروع این هیجان، دوج‌کوین تنها درصد کمی از یک سنت ارزش داشت. قیمت آن به بالای 0.70 دلار افزایش یافت که به دلیل اشتیاق ایلان ماسک برای این پروژه تقویت شد.

گاهی اوقات مردم آنقدر به بازار کریپتو فکر و تحلیل می‌کنند که ردیابی موارد استفاده، ارزش ذاتی و غیره را از دست می‌دهند. آنها فکر می‌کنند که تفکر، فرصت‌ها را از شما سلب می‌کند. این افکار، حرکت بازار را نادیده می‌گیرند و فراموش می‌کنند که هر چیزی، هر چقدر هم که واقع‌بینانه باشد، می‌تواند افزایش قیمت را تجربه کند. انعطاف‌پذیری کامل در کریپتو، در این بازار ذاتی است.

لایه اول
آخرین چرخه کامل برای همیشه به عنوان چرخه رهبری درجه اول و ورشکستگی شناخته می شود. هیچ نمونه بهتری از بلاک چین های لایه 1 جایگزین وجود ندارد که توانسته است سطح بعدی هیجان را در بازار ارزهای دیجیتال تابستان ایجاد کند. سولانا، لونا، آواکس و دیگران داغ ترین موضوعات آن روزهای بازار بودند. آنها به عنوان قاتلان اتریوم برچسب خوردند و در نهایت شکست خوردند. امروزه می دانیم که این لایه های جایگزین در تلاشند تا سرمایه گذاری های خود را نقد کنند اما پروژه هایی مانند سولانا که از 2.00 دلار شروع شده اند به بالاترین سطح تاریخی 250 دلار رسیده اند. اگر می توانید چنین تمایلاتی را قبل از شروع پیدا کنید، احتمالاً ثروت هنگفتی به دست خواهید آورد.

NFT ها

چرخه تبلیغات بعدی توسط NFT ها ایجاد شد. کریپتوپانک ها و میمون های بی حوصله (BAYC) به میلیون ها دلار فروخته می‌شدند. در این دوره حتی رسیدهای حقوق فیلم فروخته شد و رستوران های NFT ساخته شد. این دوره به عنوان جنبش ارزهای رمزنگاری شده که در نهایت فضا را به جریان اصلی بازار مالی تبدیل می‌کند، اعلام شد. ما برخی از بزرگترین سلبریتی‌ها را دیده‌ایم که NFT های خود را به‌عنوان عکس پروفایل در توییتر نشان می‌دهند.

شرکت هایی مانند استارباکس، نایک و حتی دیزنی شروع به ورود به فضای NFT کرده اند. کسانی که ذهن باز دارند و پتانسیل NFT ها را درک می‌کنند، بار دیگر موفق شده اند در این بازار پول زیادی به دست آورند.

ایردراپ یک روش جدید و انعطاف‌پذیر برای عرضه توکن است. پیوستن به یک شبکه، دریافت ارز دیجیتال رایگان برای آزمایش، انجام وظایف خاص، اتصال کیف پول به صرافی غیرمتمرکز یا فعال بودن در کانال‌های اجتماعی، نمونه‌هایی از اقداماتی است که برای دریافت ایردراپ باید انجام داد. این روش پس از موفقیت در یونی‌سواپ، در ایردراپ‌های اخیر Optimism، Aptos و Aribitrum نیز محبوبیت پیدا کرده است.

همچنان فرصت‌های زیادی از جمله با zkSync وجود دارد. اگر به این روند ایردراپ توجه کرده و در آن مشارکت کنید، می‌توانید درآمد قابل توجهی کسب نمایید. مانند هر بازار دیگری، شناسایی فرصت‌ها و واکنش سریع به آنها عاملی حیاتی برای موفقیت است.

 

به این پست امتیاز بدید

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *