0

تاریخچه توکن‌های غیرقابل قاب‌گذاری (NFT)

در سال ۲۰۲۲، جهان و تاریخچه NFT به یک مرحله جدید رسید و توکن‌های غیرقابل تعویض با قیمت‌های میلیون دلاری گسترش یافتند. امروزه، حتی موسسات، هنرمندان و اینفلوئنسرها در دنیای NFT حضور دارند و از بازار جذابی که برای آن ایجاد شده، سود می‌برند. جالب است بدانید که این بستر حتی به صنایع خاص و خیریه‌ها نیز راه یافته است. به طور کلی، آینده NFTها به دلیل ماهیت و ویژگی‌هایی که دارند، روشن تر می‌شود و توسعه بیشتری را می‌طلبد. باید دید که در آینده تا چه حد NFTها در دنیای واقعی ما و ارزش‌گذاری‌ها نفوذ خواهند کرد.
بازدید 454

NFT وارد یکی از پدیده‌های کلیدی دنیای بلاکچین شده است و تعداد زیادی افراد در این حوزه فعالیت می‌کنند. امروزه، فضای NFT به یک محیط مناسب برای هنرمندان و افرادی که به دنبال کسب درآمد و جمع‌آوری توکن‌های غیرقابل تعویض هستند، تبدیل شده است. اما از کجا NFT شکل گرفته و چه کسی ایده تبدیل یک اثر هنری به NFT را بوجود آورده است؟ اولین NFT کدام بود و چه کسی آن را ایجاد کرد؟ برای بهتر فهمیدن این دنیای جذاب، بهتر است با تاریخچه NFT و همچنین دلیل ظهور آن آشنا شویم.

یکی از افرادی که تأثیر قابل توجهی در توسعه و شناخت بیتکوین داشت

هال فینی (Hal Finney) بود. او در سال ۱۹۹۳ به نسخه اولیه NFT یا توکن غیرقابل تعویض اشاره کرد. جالب است بدانید که هال فینی مفهوم NFT را به عنوان کارت تجارت ارز دیجیتال تعریف کرده و درباره ویژگی‌های اصلی آن صحبت کرده است. به عنوان مثال، ویژگی مهم‌ترین NFT‌ها غیرقابل تعویض بودن و انحصاری بودن مالکیتشان است، و او از همان زمان دیدگاهی مشابه درباره NFT داشت. سال‌ها بعد، یونی آسیا (Yoni Assia) در سال ۲۰۱۲ درباره بیتکوین‌های رنگی صحبت کرد.

بسیاری از افراد نسل اول تاریخچه NFT را به کوین‌های رنگی ارتباط می‌دهند. جالب است بدانید که ایده اصلی پشت کوین‌های رنگی مربوط به استفاده از بلاکچین بیتکوین برای اثبات مالکیت بود. این کوین‌های رنگی به نوعی موسسان NFT امروزی محسوب می‌شوند و تاریخچه NFT را شکل دادند. در ابتدا، کوین‌های رنگی با قیمت یک ساتوشی فروخته می‌شدند. سپس در اوایل سال ۲۰۱۴، اتفاقی جالب در مورد اولین NFT رخ داد و تاریخچه NFT آغاز شد. در اوایل ماه می، اولین توکن غیرقابل تعویض به نام “کوانتوم” در بلاکچین نیمکوین ایجاد شد. کوین مک‌کوی یک NFT با نام “کوانتوم” را در بلاکچین نیمکوین ساخت. نیمکوین یکی از اولین شبکه‌های رمزارز بود که در سال ۲۰۱۱ تأسیس شد و در دسترس قرار گرفت. تصویر زیر نشان دهنده NFT “کوانتوم”، اولین توکن غیرقابل تعویض رسمی است.

امکانات NFT “کوانتوم” بسیار جالب هستند و در زمان خود توجه زیادی را به خود جلب کردند. این توکن غیرقابل تعویض، یک هشت‌ضلعی پیکسلی است که رنگ آن تغییر می‌کند و ضربان دارد. در آن زمان، NFT “کوانتوم” با قیمت ۴ دلار فروخته شد. سال‌ها بعد، در اوایل سال ۲۰۲۱ که NFT‌ها و خرید و فروش آن‌ها به اوج خود رسید، این توکن غیرقابل تعویض به ارزش قابل توجهی در بین علاقه‌مندان به دنیای کریپتو و بلاکچین دست یافت. در نهایت، توکن “کوانتوم” در ژوئن ۲۰۲۱ به تقریباً ۱.۵ میلیون دلار به فروش رسید. پس از معرفی “کوانتوم” و استقبالی که به آن شده بود، NFT‌های بیشتری به تدریج معرفی شدند. اولین NFT مبتنی بر اتریوم، که به “اتریا” معروف بود، در سال ۲۰۱۵ در کنفرانس Devcon 1 ایجاد شد. جالب است بدانید که این NFT به عنوان اولین توکن غیرقابل تعویض شناخته شد.

کانتر پارتی یکی دیگر از عواملی بود که بر توسعه و گسترش NFT تأثیرگذار بود. در سال ۲۰۱۴، کانتر پارتی به عنوان یک پلتفرم مالی همتا به همتا شناخته می‌شد و به واسطه آن کاربران قادر بودند ارزها یا متعلقات دیجیتالی خود را ایجاد و معامله کنند. جالب این است که آیتم‌هایی که توسط این پلتفرم ایجاد می‌شدند، تنها به نام سازنده و صاحب آن ثبت می‌شدند و امکان تقلید یا شبیه‌سازی آن‌ها وجود نداشت.

سپس با ظهور NFTهای PFP (عکس پروفایل قابل تبدیل)، یک فصل جدید در تاریخ NFT آغاز شد. این نوع از NFTها امکان بهره‌برداری از عکس پروفایل منحصربه‌فرد و قابل تعویض را فراهم می‌کنند. کاربران می‌توانند این NFTها را تهیه کرده و در شبکه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های دیگر استفاده کنند. PFP NFTها به عنوان یک جنبه خلاقانه و ارزش ذاتی در بازار NFT مورد توجه قرار گرفتند و تبدیل به یک روند محبوب در جامعه رمزارزی شدند.

در سال ۲۰۱۷، رخدادهای جالبی در دنیای بلاکچین رخ داد که تاریخ NFT را به یاد ماندنی کرد. امروزه، NFTهای PFP جایگاه ویژه‌ای در دنیای توکن‌های غیرقابل تعویض به دست آورده‌اند و فرهنگ “کریپتوپانک” شکل گرفت. جان واتکینسون و مت هال افرادی بودند که در توسعه کریپتوپانک نقش کلیدی داشتند و تأثیر قابل توجهی در شروع NFTهای PFP داشتند. در آن زمان، مجموعه‌ای شامل ۱۰ هزار کاراکتر در بلاکچین اتریوم ایجاد شد و این پروژه ویژگی‌های اصلی و کلیدی را رعایت می‌کرد. در واقع، هر یک از کریپتوپانک‌ها برای خودشان منحصر به فرد بودند و ویژگی‌های تمایزدهنده‌ای داشتند. منحصربه‌فرد بودن هر کریپتوپانک نسبت به دیگری باعث شد تا تعداد زیادی از کاربران به این پروژه جذب شوند. حتی در حال حاضر نیز کریپتوپانک بسیار محبوب است و ارزش NFTهای آن روز به روز در حال افزایش است.

کریپتوکیتیز یک پروژه دیگر بود که در میان NFTهای PFP آغاز به فعالیت کرد و به بخشی اساسی از دنیای NFT تبدیل شد. همانند کریپتوپانک، کریپتوکیتیز نقش مهمی در تاریخچه NFT ایفا کرد و در سال ۲۰۱۷ به بزرگی آن پیامدها دست یافت. جالب است بدانید که در ادامه توسعه این پروژه، بازی‌هایی بر اساس آن ساخته شدند که با استقبال فراوانی روبه‌رو شدند و تأثیر زیادی بر توسعه بازی‌های کریپتویی آینده داشتند. به عنوان مثال، پروژه Decentraland یکی دیگر از عواملی بود که به پیشرفت بازی‌های بلاکچینی کمک کرد و تعداد زیادی از افراد به خرید و فروش توکن‌های درون آن مشغول شدند. در حال حاضر، تعداد زیادی از این نوع بازی‌ها وجود دارند و روز به روز تعداد کاربران آنها در حال افزایش است.

در سال ۲۰۲۲، جهان و تاریخچه NFT به یک مرحله جدید رسید و توکن‌های غیرقابل تعویض با قیمت‌های میلیون دلاری گسترش یافتند. امروزه، حتی موسسات، هنرمندان و اینفلوئنسرها در دنیای NFT حضور دارند و از بازار جذابی که برای آن ایجاد شده، سود می‌برند. جالب است بدانید که این بستر حتی به صنایع خاص و خیریه‌ها نیز راه یافته است. به طور کلی، آینده NFTها به دلیل ماهیت و ویژگی‌هایی که دارند، روشن تر می‌شود و توسعه بیشتری را می‌طلبد. باید دید که در آینده تا چه حد NFTها در دنیای واقعی ما و ارزش‌گذاری‌ها نفوذ خواهند کرد.

 

 

به این پست امتیاز بدید

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *