0

تست نت چیست و چه کاربردی در توسعه شبکه‌های بلاک‌چین دارد؟

نت
بازدید 359

تست نت، یک اصطلاح رایج در دنیای اینترنت و شبکه است که در دنیای ارزهای دیجیتال نیز شناخته شده است. بر اساس نام آن، ماهیت تست نت به خوبی مشخص است.

“تست نت در واقع یک شبکه آزمایشی است که با هدف بهبود حداکثری شبکه اصلی، یعنی مین‌نت (Mainnet)، راه‌اندازی می‌شود. این شبکه آزمایشی می‌تواند به عنوان نوعی «چرک‌نویس دیجیتالی» در نظر گرفته شود که به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا با آزمون و خطا، نقایص را برطرف کنند.”

در کل، دو نوع تست‌نت وجود دارد: نوعی که پیش از شروع مین‌نت اجرا می‌شود و نوع دیگری که در حین اجرای مین‌نت منتشر می‌شود. عملکردهایی که این دو نوع تست‌نت ارائه می‌دهند، از بسیاری جهات شبیه به هم است؛ اما زمینه‌ای که تست‌نت‌ها در آن منتشر می‌شوند، به طور چشمگیری بر درک کاربران از آن تست‌نت و تأثیری که بر جامعه هدف خود می‌گذارند، مؤثر است.

در این مقاله قصد داریم به بررسی شبکه‌های آزمایشی و تفاوت‌های آنها با شبکه‌های اصلی بپردازیم، کاربردهای تست نت را مورد بررسی قرار دهیم و روش‌های کلاهبرداری از طریق تست نت‌ها و راه‌های پیشگیری از آنها را مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

تست نت چیست؟

همان‌طور که در قسمت قبل اشاره شد، ماهیت تست نت تا حد زیادی از نام آن مشخص است.

تست نت‌ها شبکه‌هایی آزمایشی هستند که تأثیر بسزایی در رفع نقص‌های شبکه اصلی و ارائه بهترین کد ممکن دارند.

همه توسعه‌دهندگان با تجربه می‌دانند که چیزی به عنوان “کد بی‌نقص” وجود ندارد؛ بنابراین، تست نت‌ها محیطی شبیه به شبکه اصلی را برای توسعه‌دهندگان فراهم می‌کنند تا آنها بتوانند کد خود را با کمترین ریسک ممکن تست کنند.

توسعه‌دهندگان بلاک‌چین از این شبکه‌های آزمایشی برای آزمایش برنامه‌های غیرمتمرکز خود استفاده می‌کنند. همچنین، زمانی که یک شبکه بلاک‌چین قصد انجام به‌روزرسانی در کد خود را داشته باشد، ابتدا این کار را در شبکه آزمایشی انجام می‌دهد و سپس نتیجه نهایی را در قالب شبکه اصلی ارائه می‌کند.

کدهایی که در یک تست نت نوشته می‌شوند، به‌راحتی قابل تغییر هستند و کوین‌های آنها فاقد ارزش هستند. در واقع، ارزش تست نت‌ها به همین دلیل فاقد ارزش آنهاست.

عملکرد تست نت‌ها و شبکه‌های اصلی به‌شدت به یکدیگر مرتبط است و هیچ‌یک از آنها بدون دیگری معنا ندارد. بنابراین برای درک بهتر ماهیت و کارکرد تست نت‌ها بد نیست نگاهی هم به شبکه‌های اصلی داشته باشیم و آنها را بررسی کنیم.

مین‌نت چیست؟

شبکه اصلی یا همان مین‌نت (Mainnet)، آخرین، پایدارترین و کاربردی‌ترین نسخه بلاک چین است که در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. مین‌نت در حقیقت یک بلاک چین مستقل است که شبکه خودش را راه‌اندازی کرده و فناوری و پروتکل‌های مخصوص خود را دارد.

برخلاف تست نت که کوین‌های آن فاقد ارزش هستند، کوین‌ها و توکن‌های مین‌نت ارزش منحصربه‌فرد دارند و از آنها برای دست‌یابی به اهداف شبکه استفاده می‌شود.

بنابراین می‌توان گفت که تست نت در حقیقت یک پروژه بلاک‌چینی در حال توسعه است؛ در حالی که مین نت را می‌توان یک بلاک‌چین کامل و توسعه‌یافته دانست.

مراحل زیادی وجود دارند که می‌توانند پیش از راه‌اندازی مین‌نت سپری شوند.

از معروف‌ترین مین‌نت‌های موجود می‌توان به بلاک‌چین‌های شناخته‌شده‌ای مانند بیت کوین، اتریوم، ایاس، ترون، تزوس و همه شبکه‌های دیگری اشاره کرد که بلاک‌چین‌ اختصاصی و مستقل خود را دارند.

رکورد بزرگ‌ترین عرضه اولیه تاریخ به بلاک‌چین ایاس تعلق دارد. این عرضه اولیه یک سال به طول انجامید و در طی این یک سال، ایاس موفق شد ۴ میلیارد دلار سرمایه جمع‌آوری کند. همچنین گفتنی است بسیاری از مین‌نت‌های معروفی که امروزه می‌شناسیم، با عرضه اولیه سکه خود، موفق به جمع‌آوری سرمایه برای توسعه و پیشرفت خود شده‌اند.

در ابتدا کار خود را روی مین‌نت اتریوم آغاز کردند. یکی از نمونه‌های خوب، بلاک‌چین ترون است. ترون در ابتدا توکنی ERC-20 روی اتریوم بود؛ اما در ماه مه ۲۰۱۸ مین‌نت ترون رسماً راه‌اندازی شد و در ماه ژوئن همان سال، توکن‌های آن به شبکه اصلی منتقل شدند.

کاربردهای تست نت

تا به اینجای مقاله درباره ماهیت کلی تست نت و مین نت صحبت کردیم. در این قسمت نیز قصد داریم نگاهی مختصر به برخی از کاربردهای تست نت داشته باشیم و پس از آن تفاوت‌های مین‌نت و تست نت و روش‌های کلاهبرداری از طریق تست نت را بررسی خواهیم کرد.

برخی از اصلی‌ترین کاربردهای تست نت شامل موارد زیر هستند:

  • امکان توسعه در یک محیط امن: با استفاده از تست نت، توسعه‌دهندگان می‌توانند کدهای خود را در یک محیط امن و آزمایشی اجرا کنند و بدون نگرانی درباره نتیجه نهایی، آزمون‌وخطاهای موردنظر خود را انجام دهند.
  • امروزه، توسعه‌دهندگان بلاک‌چینی در تلاشند تا چالش‌هایی مانند مقیاس‌پذیری و تعامل‌پذیری را به حداقل برسانند و همچنین حفظ و ارتقای مداوم امنیت بلاک‌چین‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. در این راستا، توسعه‌دهندگان آزمون‌های زیادی را انجام می‌دهند و نمونه‌های اولیه خود را بدون ایجاد اختلال در شبکه اصلی، در تست‌نت اجرا می‌کنند.
  • امکان اجرای تست‌های سازگاری برای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز وجود دارد. هر اپلیکیشن غیرمتمرکزی که می‌خواهد کار خود را آغاز کند، باید مراحلی از آزمایش و اصلاح را طی کند. در این مراحل، قطعات جدید، ویژگی‌ها و بسیاری دیگر از موارد مربوط به این اپلیکیشن‌ها در تست نت آزمایش می‌شوند. تست‌های امنیتی، تست بارگیری، تست یکپارچه‌سازی، تست انتقال بلاک چین و بازیابی رویدادهای نامطلوب از جمله نمونه‌هایی از این تست‌ها هستند.

تفاوت بین مین‌نت و تست‌نت چیست؟

همانطور که متوجه شده‌اید، تفاوت اصلی بین مین‌نت و تست‌نت در کاربرد و هدف آنهاست. با این حال، این دو نوع شبکه تفاوت‌های دیگری هم با یکدیگر دارند که بیان‌کردن آنها خالی از لطف نیست. می‌توان تفاوت‌های موجود بین شبکه اصلی و شبکه آزمایشی را در شش مورد «هدف»، «هزینه عملیات»، «شناسه شبکه»، «بلاک جنسیس»، «نودها» و «آدرس‌ها» خلاصه کرد.

تا به اینجای مقاله درباره اهداف متفاوت مین‌نت و تست‌نت صحبت کردیم. در رابطه با هزینه عملیات، باید بگوییم که از آنجا که کوین‌های تست‌نت در حقیقت ارزش مادی ندارند، تراکنش‌هایی که در این شبکه‌ها انجام می‌شوند هزینه‌ای ندارند. این در حالی است که انجام تراکنش در مین‌نت مستلزم پرداخت هزینه‌ای است. برای انجام هر تراکنش در شبکه‌های اصلی، از جمله ایجاد یک قرارداد هوشمند یا انجام یک تراکنش به این قرارداد، باید دست‌کم کارمزد شبکه را پرداخت کنید.

یکی از تفاوت‌های اساسی میان مین‌نت‌ها و تست‌نت‌ها، تفاوت در شناسه‌ها یا همان ID آن‌هاست. به‌عنوان مثال، شناسه شبکه اصلی اتریوم ۱ است؛ در حالی که شناسه شبکه‌های آزمایشی راپستن (Ropsten)، رینکبای (Rinkeby) و کوان (Kovan) که هرسه متعلق به اتریوم هستند، به‌ترتیب ۳، ۴ و ۴۲ هستند.

اولین بلاک هر شبکه را به بلاک اولیه یا بلاک جنسیس (Genesis Block) آن شبکه می‌گویند. جالب است بدانید که مین‌نت‌ها و تست‌نت‌ها هرکدام بلاک جنسیس متعلق به خود را دارند و در واقع بلاک‌های جنسیس آن‌ها با یکدیگر متفاوت هستند.

لازم است بدانید که آدرس‌های شبکه‌های آزمایشی و شبکه‌های اصلی با یکدیگر متفاوت هستند. به‌عنوان مثال، آدرس‌های شبکه اصلی بیت کوین با ۱، ۳ یا bc1 شروع می‌شوند؛ در حالی که آدرس‌های مربوط به شبکه‌های آزمایشی بیت کوین با m یا n آغاز می‌شوند.

و در نهایت در رابطه با تعداد نودها، واضح است که تست‌نت‌ها نودهای کمتری دارند و می‌توان گفت که نودهای آن‌ها تنها توسعه‌دهندگان را شامل می‌شوند، نه کاربران عادی.

یکی از نکات مهمی که در این قسمت باید به آن اشاره کنیم، تفاوت بین کاوشگرهای بلاک شبکه‌های اصلی و شبکه‌های آزمایشی است. مین‌نت‌ها و تست‌نت‌ها هریک کاوشگرهای بلاک خاص خود را دارند. به‌عنوان مثال، اگر نگاهی به کاوشگر بلاک blockchain.com داشته باشید، متوجه می‌شوید که از دو بخش مجزا مربوط به شبکه‌های اصلی بیت کوین و شبکه‌های آزمایشی بیت کوین پشتیبانی می‌کند.

با نگاه به بخش مربوط به شبکه‌های آزمایشی بیت کوین متوجه می‌شوید که تعداد تراکنش‌های این شبکه نسبت به شبکه‌های اصلی بسیار بیشتر است (۲،۱۳۷،۶۶۲ تراکنش در شبکه آزمایشی در مقابل ۷۲۰،۴۷۷ تراکنش در شبکه‌های اصلی، در زمان نگارش این مقاله).

دلیل این امر مشخص است. همانطور که پیش‌تر بیان کردیم، تراکنش‌هایی که در تست‌نت‌ها انجام می‌شوند رایگان و متعلق به توسعه‌دهندگان هستند. توسعه‌دهندگان بلاکچینی از شبکه‌های آزمایشی برای تست کردن کدهای خود بدون نیاز به پرداخت کارمزد استفاده می‌کنند و طبیعی است که تعداد تراکنش‌هایی که در این شبکه‌ها ثبت می‌شوند بیشتر باشد.

“کلاهبرداری تست‌نت چیست؟”

اکنون می‌دانیم که کوین‌های شبکه‌های اصلی و کوین‌های تست‌نت چه تفاوتی با هم دارند و کوین‌های تست‌نت در حقیقت فاقد ارزش هستند. بنابراین، حتماً برای شما قابل‌حدس است که تست‌نت می‌تواند دریچه‌ای خوب برای کلاهبرداری باشد. در قسمت پایانی مقاله، قصد داریم کلاهبرداری‌های ممکن از طریق شبکه‌های آزمایشی را بررسی کنیم و نگاهی به روش‌های جلوگیری از آنها داشته باشیم.

مهم‌ترین نکته برای جلوگیری از کلاهبرداری‌های تست‌نت، این است که مطمئن شوید از کیف پول متعلق به شبکه اصلی استفاده می‌کنید. کیف پول‌های شبکه‌های اصلی و شبکه‌های آزمایشی با یکدیگر متفاوت هستند و نمی‌توان از کیف پول یک شبکه برای دریافت کوین‌های شبکه دیگر استفاده کرد.

بنابراین، استفاده از کیف پول‌های ناشناخته یا کمتر شناخته‌شده را متوقف کنید و از کیف پول‌های رایج و شناخته‌شده‌ای استفاده کنید که می‌دانید متعلق به شبکه اصلی هستند.

بیشتر بخوانید: کیف پول ارز دیجیتال؛ آموزش کامل + معرفی بهترین‌ها

یکی از روش‌هایی که می‌تواند برای جلوگیری از کلاهبرداری به شما کمک کند، توجه به آدرس کیف پولتان است. به‌عنوان مثال در قسمت‌ قبل هم اشاره کردیم که آدرس‌های شبکه‌های اصلی بیت کوین با ۱، ۳ یا bc1 شروع می‌شوند، در حالی که آدرس‌های تست‌نت با حروف m یا n آغاز می‌شوند. بنابراین توصیه می‌کنیم پیش از ارسال آدرس خود برای دیگران به این مسئله دقت کنید.

یکی دیگر از نکاتی که توصیه می‌کنیم به آن توجه کنید، این است که کارهایی مانند ساخت کیف پول یا خرید ارز دیجیتال را خودتان شخصاً بر عهده بگیرید. دنیای ارزهای دیجیتال دنیای حذف واسطه‌هاست؛ بنابراین کاربران این ارزها هم باید از این اصل مهم پیروی کنند. توصیه‌ می‌کنیم تا جایی که می‌توانید، اطلاعات خود را در زمینه ارزهای دیجیتال افزایش دهید و فرایند ساخت کیف پول و خرید کوین را به شخص دیگری واگذار نکنید.

در نهایت، اگر می‌خواهید از خطر کلاهبرداری در امان باشید، از قیمت‌های رویایی و بیش‌از‌حد پایین دوری کنید. وب‌سایت‌هایی وجود دارند که ارزهای دیجیتال رایج بازار را با قیمت‌های بسیار پایین‌تری از قیمت بازار آنها ارائه می‌کنند و کاربران هم به طمع کسب سود بیشتر، برای خرید آنها وسوسه می‌شوند؛ در حالی که در ازای پولی که پرداخت می‌کنند، کوین‌هایی دریافت می‌کنند که عملاً هیچ کاربرد و ارزشی ندارند. فراموش نکنید که ارزهای دیجیتال پول واقعی هستند و هیچ‌کس آنها را به‌رایگان یا با قیمت پایین در اختیار شما قرار نمی‌دهد.

جمع‌بندی

در این مقاله، سعی کردیم به بررسی یکی از بخش‌های اساسی توسعه شبکه‌های بلاک‌چینی، یعنی شبکه‌های آزمایشی یا تست‌نت‌ها بپردازیم و به دقیق‌ترین شکل ممکن به کارکرد آنها بپردازیم. توصیف کوتاهی از تست‌نت‌ها ارائه داده شد. همان‌طور که از نامشان مشخص است، تست‌نت‌ها شبکه‌های آزمایشی هستند که برای توسعه‌دهندگان امکان آزمون و خطا را فراهم می‌کنند. با این حال، این شبکه‌های ساده به نظر می‌رسند، اما در توسعه موفقیت‌آمیز شبکه‌های بلاک‌چین، نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند.

شاید یکی از مشهورترین مثال‌های تست‌نت در بین بلاک‌چین‌های امروزی، تست‌نت‌های بلاک‌چین اتریوم باشد. اتریوم مدت‌هاست که در پی انجام یک به‌روزرسانی بزرگ و ارائه نسخه جدید خود با نام اتریوم ۲ است و برای این به‌روزرسانی از تست‌نت‌های مختلف استفاده کرده است.

تست‌نت‌های ترکیبی بخش‌های اساسی فرآیند توسعه شبکه‌های بلاک‌چینی هستند و وجود آنها برای دستیابی به نتیجه نهایی دلخواه، ضروری است.

به این پست امتیاز بدید

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *