0

جنسیس بلاک چیست؟

جنسیس بلاک
بازدید 597

جنسیس بلاک در بلاک چین یک مفهوم مهم است که به بلاک اول در زنجیره بلاک اشاره دارد. در بلاک چین، هر زنجیره بلاک با یک جنسیس بلاک آغاز می‌شود. جنسیس بلاک، نقطه شروع بلاک چین است و معمولاً دارای خصوصیات خاصی است که از سایر بلاک‌ها متمایز می‌شود. در بلاک چین بیت کوین، جنسیس بلاک اولین بلاک در زنجیره بلاک است که توسط نامزد بنیان‌گذار بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو، در تاریخ ۳ ژانویه ۲۰۰۹ ایجاد شد. این بلاک تراکنشی نیست و تنها برای تعیین پارامترهای اولیه بلاک چین مورد استفاده قرار گرفته است.

از آن زمان به بعد، جنسیس بلاک در هر زنجیره بلاک وجود دارد و هر بلاک جدیدی که به زنجیره اضافه می‌شود، با استناد به بلاک قبلی ایجاد می‌شود. این فرآیند ادامه می‌یابد و تمامی بلاک‌های زنجیره با هم مرتبط می‌شوند تا یک سابقه تراکنش قابل تأیید و غیرقابل تغییر ایجاد شود. جنسیس بلاک، بلاک مهمی در بلاک چین است زیرا تعیین مشخصات اولیه بلاک چین را انجام می‌دهد و نقش اولیه در ایجاد اعتماد در زنجیره بلاک دارد.

قبل از اینکه در مورد روش کار جنسیس بلاک صحبت کنیم، مروری بر اصول اولیه بیت کوین خواهیم داشت.

بیت کوین یک ارز دیجیتال است که بر اساس سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا که توسط ساتوشی ناکاموتو توسعه یافته است. بیت کوین با B سرمایه به سیستم و مفهوم پلتفرم معاملاتی اشاره دارد و بیت کوین با b کوچک به کوین مجازی یا کوین مورد معامله اشاره دارد. هیچ کوین واقعی وجود ندارد، بنابراین اساسی ترین واحد داده در محاسبه قبل از بیت کوین با رقم باینری است.

پاسخ دیگر به سوال “بلاک چیست؟” در دنیای ارزهای دیجیتال، بلاک ها فایل هایی هستند که به طور دائم داده های مربوط به شبکه بیت کوین و تراکنش های آن را ثبت می کنند. هر بار که یک بلاک کامل می شود، یعنی با تراکنش های بیت کوین پر می شود، جای خود را به بلاک بعدی در زنجیره بلاک می دهد. تنها راه برای وارد کردن ارزهای دیجیتال جدید، از طریق استخراج است. بنابراین، استخراج بیت کوین به معنای ثبت و استخراج هر بلاک است.

بیت کوین مانند طلا است و نمی توان به صورت خودسرانه آن را ایجاد کرد. طلا باید از زمین استخراج شود و بیت کوین (BTC) باید به صورت دیجیتال استخراج شود. علاوه بر این، بنیانگذار بیت کوین اعلام کرده است که مانند طلا، عرضه بیت کوین نیز باید محدود باشد. در مجموع، تنها 21 میلیون بیت کوین قابل استخراج است. هنگامی که ماینرها آن تعداد بیت کوین را استخراج کردند، عرضه به پایان می رسد مگر اینکه فردی پروتکل بیت کوین را تغییر دهد تا امکان عرضه بیشتر فراهم شود.

راز بلاک ژنسیس چیست؟

با توجه به این واقعیت که نام ساتوشی ناکاموتو یک نام مستعار است، بلاک اول و پایه بیت کوین همچنان مبهم است. مدت کوتاهی پس از معرفی بیت کوین، مردی به نام ساتوشی ناکاموتو از روی زمین ناپدید شد و اثری از خود بر جای نگذاشت. این رویداد برای کسانی که همیشه دوست دارند ساتوشی راز ابدی باقی بماند یک رویداد مهیج بود.

قانونی که در مورد بیت کوین وجود دارد این است که 50 بیت کوین اولیه قابل استخراج نیست.

نکته‌ای در مورد جنسیس بلاک وجود دارد: آیا کدی که جنسیس بلاک را عملاً غیر قابل معامله می کرد، توسط ناکاموتو نوشته شده بود یا یک اشکال بود؟

اگرچه جنسیس بلاک به یک آدرس وب که در کد آن نوشته شده است پیوند می‌دهد، این پیوند هنگام فعال شدن یک پیام خطا را نشان می‌دهد. سیستم نتوانست اولین تراکنش 50 بیت کوین را در پایگاه داده خود پیدا کند و تراکنش صادرکننده رد شد. بنابراین، تراکنش جنسیس بلاک توسط مشتری اصلی بیت کوین به عنوان یک تراکنش واقعی در نظر گرفته نمی‌شود.

اما چرا اینطور شده است؟ آیا ناکاموتو می‌خواست اولین بیت کوین غیر قابل معامله باشد؟ یا این یک خطا بود؟ این مشکل باعث ایجاد بحث های زیادی در بین طرفداران بیت کوین شده است. با این حال، از آنجایی که بسیاری ناکاموتو را فردی بسیار دقیق می‌دانند، احتمال خطا را رد می‌کنند. احتمالاً ناکاموتو کد Genesis Block را همانطور که می‌خواست نوشته است. دلیل این مشکل عجیب تا زمانی که خود ناکاموتو پیدا نشود، یک راز باقی خواهد ماند.

پیام پنهان در جنسیس بلاک پیدایش بیت کوین

یکی دیگر از جنبه‌های گیج‌کننده پیدایش بلاکچین، پیام پنهان ناکاموتو است که در داده‌های خام بلاکچین منتشر کرد: “(تایمز 3 ژانویه 2009) صدراعظم برای کمک مالی دوم بانک آماده است.”

اگرچه ناکاموتو هرگز در مورد معنای متن اظهار نظر نکرد، اما به طور گسترده اعتقاد بر این است که این متن به عنوان یک اصل راهنما برای خود بیت کوین عمل می‌کند. این عنوان مقاله‌ای است در نسخه 3 ژانویه 2009 تایمز [لندن] در مورد شکست دولت بریتانیا در تحریک اقتصاد پس از بحران مالی 2007-2008. ناکاموتو از این ایده که موسسات مالی برای شکست بسیار بزرگ هستند متنفر بود و می‌خواست بیت کوین متفاوت باشد. اکثر مردم فکر می‌کنند که اشاره ناکاموتو به مقاله در کد جنسیس بلاک اشاره‌ای به تفاوت بیت کوین با بانک‌های سرمایه‌گذاری بزرگی بود که در سال 2008 به کمک‌های مالی دولتی نیاز داشتند.

میراث واقعی جنسیس بلاک

فرآیند استخراج و ارائه بیت کوین به واسطه نیازی به شخص ثالث، شخص حقوقی یا شرکتی بین BTC و مصرف کننده، بی نیاز است. شبکه بیت کوین دائماً در برابر مسائل پیچیده ریاضی که ابتدا توسط رایانه‌ها و سپس توسط استخراج‌کنندگان بیت‌کوین انسانی حل می‌شوند، خود تأیید می‌شود. بیت کوین تا زمانی که معمای ریاضی اعتبارسنجی نشود، قابل معامله نیست. خطر دیگر این است که تمامی تراکنش‌ها برای همیشه ذخیره می‌شوند و اقدامات ماینرها را می‌توان در هر زمان ردیابی کرد و این امر پنهان کردن شواهد تخلف را غیرممکن می‌کند.

در نوامبر ۲۰۱۳، حامیان ناکاموتو، مؤسسه ساتوشی ناکاموتو (SNI) را برای آموزش تاریخچه و چشم‌انداز ایجاد بیت کوین به مردم تأسیس کردند. در میان جزئیات جالب دیگر، SNI میزبان یکی از بزرگترین بقایای حضور آنلاین ناکاموتو است، با فهرست گسترده‌ای از پست‌های انجمن که به دسته‌های موضوعی تقسیم می‌شوند. این پست‌ها به زمانی اشاره دارند که خالق بیت کوین در حالی که هنوز روی پروژه کار می‌کرد، نوشت. برخی از طرفداران بیت کوین به جنسیس بلاک و همچنین خالق ناشناس آن احترامی مذهبی دارند. این طرفداران به ساختار اسرارآمیز و واژگان خاص بیت کوین با شور و شوق فردی که وسواس زیادی به یک بازی آرکید پیچیده دارد جذب می‌شوند.

به این پست امتیاز بدید

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *