0

راهنمایی برای ایمن و مطمئن خارج کردن تمام بیتکوین‌های خود

بیتکوین‌های
بازدید 622

زمان به آن رسیده که یادبگیرید چگونه بیتکوین‌های خود را به طور کامل از بین ببرید

اگر فکر می‌کنید می‌توانید بیتکوین‌های خود را به خوبی محافظت کنید، حالا وقت آن رسیده که روش‌های نابود کردن آن‌ها را نیز یاد بگیرید.

بیایید فرض کنیم که می‌خواهید همه بیتکوین‌هایتان را برای همیشه از دست بدهید. دلیل این کار به شما بستگی دارد: شاید می‌خواهید مانند شخصی که یک میلیون پوند را در جزیره‌ای دورافتاده در اسکاتلند آتش زد، اثری هنری خلق کنید یا می‌خواهید بیتکوین‌های عزیزتان به همسری که قرار است از او طلاق بگیرید، تعلق نگیرد.

هر چه دلیلی داشته باشید، در این مقاله با استفاده از مهندسی معکوس، سعی می‌کنیم روش‌های حفاظت از بیتکوین و دارایی‌های دیجیتال را بررسی کنیم و ببینیم چگونه کسانی که در حفظ آن‌ها موفق نبوده‌اند، بیتکوین‌های خود را از دست داده‌اند.

در این مقاله با طنزی ظریف، به روش‌هایی اشاره می‌کنیم که باعث از بین رفتن بیتکوین‌هایتان می‌شوند. البته لازم به یادآوری است که اگر نمی‌خواهید بیتکوین‌هایتان را از دست دهید، هیچ‌کدام از این کارها را انجام ندهید!

اگر می‌خواهید بیتکوین‌های خود را به خوبی از دست بدهید، همه جا اعلام کنید که آن‌ها را دارید. اگر ساعت گران‌قیمتی روی دستتان بگذارید، کافیست آن را با تی‌شرتی مطابق کنید و سپس آن را در مکان‌های عمومی به نمایش بگذارید. بعد به مناطق ناامنی از شهر بروید و در یک حرکت نامناسب، آن را از دست بدهید.

بیتکوین نیز شرایط مشابهی دارد. اگر تمام جهان بداند که شما بیتکوین‌ها را جمع کرده‌اید و ارزش قابل سرقت بالایی دارند، کافی است مانند حامیان بیتکوین این دو کار را انجام دهید: تصویر پروفایل شبکه‌های اجتماعی خود را با چشمان لیزر تغییر دهید و توییتی با ایموجی دست‌های الماسی بفرستید.

حتماً بیتکوین‌هایتان را به روی همه دوستان، اعضای خانواده و به ویژه آشنایان جدیدتان بفشارید. نمی‌دانید کدام یک از این افراد قصد دارند روش‌های محافظتی بیتکوین شما را به چالش بکشند و شما را از عذاب نجات دهند.

بهتر است بیتکوین‌هایتان را در صرافی نگه دارید. در اوایل ظهور بیتکوین در دوران وحشی، از دست دادن آن بسیار آسان بود؛ زیرا تعداد زیادی صرافی ناامن وجود داشت که ممکن بود سرمایه شما را از دست ببرید. اگر بیتکوین‌ها را در کیف پولی که به یک صرافی تعلق داشت نگه داشتید، به سرعت ممکن بود صرافی موردنظر مانند صرافی مشهور Mt. Gox هک شود یا با کمک بانکداری، مقداری از ذخایرتان را مصرف کند یا کلیدهای خصوصی توسط صاحبان صرافی دزدیده شود و در نتیجه تمام دارایی شما به نابودی برود.

اما در سال‌های اخیر، صرافی‌های رمزارز به طور قابل توجهی پیشرفت کرده و با استفاده از روش‌هایی مانند تأیید هویت دوعاملی (2FA) و ارائه گواهی اثبات موجودی (Proof-of-Reserves) و گواهی اثبات نگهداری (Proof-of-Custody)، امنیت خود را افزایش داده‌اند.

با این حال، نباید مایوس شوید. اگر کلیدهای خصوصی خود را به شخص ثالثی بسپارید، هر چیزی ممکن است و البته این اتفاق در هر صورت ممکن است رخ دهد. صرافی‌ها می‌توانند به دلیل قوانین و مقررات کشوری منحل شوند. اخیراً دولت‌ها نسبت به دارایی‌های بیتکوین واکنش بیشتری نشان داده‌اند. منظورمان تنها کشورهایی مانند چین یا روسیه نیست؛ بلکه اخیراً دولت کانادا اعلام کرده است که حساب مؤسسات مالی و رمزارزهای این کشور را بلاک کند که به رانندگان کامیون‌های اعتراضی کمک مالی می‌کنند.

حتی اگر رمزعبور قوی و محافظت شده توسط 2FA را داشته باشید، هنوز نمی‌توانید مطمئن باشید که بیتکوین‌هایتان با روش‌های دیگری در خطر نیستند. اگر همچنان بیتکوین‌هایتان را در صرافی نگه‌دارید، نگران نباشید، آنجا که باید نباشند.

حتماً کلمات بازیابی را یادداشت کنید. نگه‌داری بیتکوین در کیف‌پول‌های سخت‌افزاری و آفلاین هم مشکلی ندارد؛ زیرا کلیدهای خصوصی در اختیار شما قرار دارند. بنابراین، می‌توانید همه بیتکوین‌هایتان را به طور کامل از دست ندهید. چرا باید منتظر روش‌های دیگر باشیم، در حالی که می‌توانیم با استفاده از بدترین روش‌های امنیتی، همه بیتکوین‌ها را از دست بدهیم؟

راز ناامن‌کردن کیف‌پول در کلمات بازیابی قرار دارد؛ به این معنی که کلماتی که هنگام ساخت والت برایتان نمایش داده می‌شود و برای تولید کلید خصوصی استفاده می‌شود. راه‌ حل آسان برای از دست دادن دارایی‌ها در کیف‌پول دیجیتال، تحویل کلمات بازیابی به همراه نابود کردن کاغذی است که این کلمات را بر روی آن نوشته‌اید. تنها چند ماه طول می‌کشد تا ترتیب صحیح این کلمات از یادتان برود.

اگر حافظه‌ای آهنی داشته باشید، روش بهتری برای یادداشت کلمات بازیابی وجود دارد. می‌توانید این کلمات را با خطی ناخوانا یا در کنار کیف‌پول سخت‌افزاری نگه‌داری کنید. حتی می‌توانید کلمات بازیابی را در حافظه‌ی ابری ذخیره کنید، اما باید به‌خاطر داشته باشید که این روش ممکن است با حمله‌ی بروت‌فورس توسط هکرها قابل شکستن باشد و آن‌ها بتوانند رمز عبور شما را کشف کرده و به کلمات بازیابی دسترسی پیدا کنند. این روش، همراه با روش قبلی، به‌طور قابل ملاحظه‌ای بیتکوین شما را در برابر دیگران محافظت می‌کند.

اما کار همینجا ختم نمی‌شود و روش دیگری نیز برای از دست دادن بیتکوین وجود دارد، و آن ریست کردن کیف‌پول سخت‌افزاری است. وقتی کیف‌پول سخت‌افزاری را برای اولین بار تهیه می‌کنید، باید قبلاً روی آن کیف‌پولی وجود نداشته باشد. اگر می‌خواهید بیتکوین‌هایتان را از دست بدهید، به این نکته توجه نکنید و اقدام به ریست کردن دستگاه خود نکنید تا در کمترین زمان ممکن تمام دارایی‌هایتان را از دست ندهید.

تصمیم بگیرید که ارثیه بیتکوین‌هایتان برای وارثانتان قطع شود

این روش بیشتر برای افرادی مناسب است که به طور طولانی بیتکوین را نگه می‌دارند و به عنوان “هودلر” شناخته می‌شوند. مطمئناً عبارت “نمی‌توان آن را با خود به گور برد” را شنیده‌اید. در واقع، بیتکوین می‌تواند به گور برود. اگر برنامه‌ای برای وارثانتان نداشته باشید، احتمالاً تمام دارایی‌های دیجیتالتان به همراه شما به گور خواهند رفت و بیتکوین‌های شما به جمع 3.7 میلیون بیتکوین اضافه خواهند شد که به همین شیوه برای همیشه از دست رفته‌اند. این مقدار حدود 18 درصد از کل بیتکوین‌های موجود است.

اگر شما می‌خواهید از ارث بیتکوین برای فرزندانتان منصرف شوید، باید اقداماتی را انجام دهید تا هکرها نتوانند به کلیدهای خصوصی شما دسترسی پیدا کنند. برای این منظور، از آن‌ها سخنی نگویید و کلمات بازیابی را در جایی یادداشت نکنید. به جای آن، می‌توانید یک کیف‌پول سخت‌افزاری تهیه کنید. سپس هر یک از 24 کلمه‌ی بازیابی را روی تکه‌کاغذهای جداگانه بنویسید و آن‌ها را در سراسر جهان پخش کنید. هیچ دستورالعملی برای یافتن این تکه‌کاغذها ایجاد نکنید. همچنین، مطمئن شوید که محل نگه‌داری بیتکوین‌ها و هر کسی که خدمات نگه‌داری بیتکوین را ارائه می‌دهد، برنامه‌ای برای وارثان نداشته باشند. در نهایت، مطمئن باشید که حتی شیطان نمی‌تواند به بیتکوین‌های شما دسترسی پیدا کند.

اگر به هر دلیلی می‌خواهید بیتکوین‌های خود را محافظت کنید، از تمامی مواردی که در این متن گفته شده صرف‌نظر کنید و برعکس آن‌ها عمل کنید تا بیتکوین، به عنوان یک دارایی ضد سانسور و ضد تورم، محافظت شود.

در مورد از دست دادن بیتکوین‌ها و ارزهای دیجیتالتان، من به‌شخصه چنین تجربه‌ای نداشته‌ام. ولی در صورتی که این اتفاق برای شما افتاده باشد، بستگی به علت از دست رفتن دارد. پیشنهاد من برای دیگران این است که اقدامات لازم را برای محافظت از بیتکوین‌ها و ارزهای دیجیتال خود انجام دهند و از تکنیک‌ها و روش‌های امنیتی موجود در این زمینه استفاده کنند. همچنین، آموزش و اطلاعات کافی در مورد امنیت و استفاده صحیح از کیف‌پول‌های دیجیتال نیز بسیار مهم است.

به این پست امتیاز بدید
برچسب‌ها:

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *