0

راهنمای جامع حفظ امنیت در بازار ارزهای دیجیتال؛ کلاهبرداری ارز دیجیتال

کلاهبرداری
بازدید 661

اگر با صنعت ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین آشنا باشید، احتمالاً می‌دانید از زمانی‌که ساتوشی ناکاموتو در سال ۲۰۰۹ بیت کوین را به جهان معرفی کرد، این صنعت به‌سرعت رشد کرده و رونق زیادی یافته است. حتماً شنیده‌اید که هرجا پای پول در میان باشد، کلاهبرداران زودتر از بقیه سر می‌رسند. این حوزه قدرت و ارزش زیادی دارد و میلیاردها دلار پول در آن مبادله می‌شود؛ ازاین‌رو، کلاهبرداری ارز دیجیتال رو به افزایش است و افراد شیاد نیز مصون از آن نیستند.

با اینکه صنعت ارزهای دیجیتال همواره بر حفظ امنیت و حریم خصوصی کاربران اتکا کرده و تدابیر امنیتی قدرتمندی برای دور نگه‌داشتن کلاهبرداران از دارایی‌های کاربران در نظر گرفته است، باز هم بازیگران بداندیش تلاش می‌کنند با یافتن روش‌های جدید کلاهبرداری ارز دیجیتال، اندوخته‌های کاربران ناآگاه را از آن خود کنند.

با توجه به اهمیت این موضوع، در این مقاله قصد داریم انواع روش‌های کلاهبرداری ارزهای دیجیتال را بررسی و راهکارهای امنیتی مهم برای مقابله با آن‌ها را به شما معرفی کنیم. بنابراین، از شما دعوت می‌کنیم تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

چیستی کلاهبرداری ارز دیجیتال؟

کلاهبرداری ارز دیجیتال به فرایند پیچیده سوء استفاده از افراد یا سازمان‌ها به‌منظور به‌سرقت‌بردن دارایی‌های ارزشمند آنان گفته می‌شود. بسته به نوع کلاهبرداری، این دارایی‌ها ممکن است شامل پول، ارزهای دیجیتال، کلیدهای خصوصی یا حتی قدرت محاسباتی دستگاه‌های کاربران باشد. کلاهبرداری در بازار ارز دیجیتال بسیار گسترده است. فهرستی طولانی از شیوه‌های کلاهبرداری در این صنعت وجود دارد که همگی منحصربه‌فرد هستند. طرح‌های پانزی، هک صرافی‌ها، استارتاپ‌های مشکوک، عرضه اولیه (ICO) جعلی، ایردراپ‌های دروغین و بسیاری دیگر، فقط تعدادی از روش‌های کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال به‌شمار می‌آیند.

چرا کلاهبرداران به حوزه ارزهای دیجیتال تمرکز کرده‌اند؟

دلایل زیادی وجود دارد که کلاهبرداران را به حوزه ارزهای دیجیتال جذب کرده‌اند؛ اما برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

اولاً، با اینکه فقط حدود ۱۴ سال از عمر این صنعت می‌گذرد، این حوزه بسیار پررونق است و میلیاردها دلار پول در آن مبادله می‌شود.

بخش دوم: ماهیت غیرمتمرکز و پرنوسان ارزهای دیجیتال، افرادی را به خود جلب می‌کند که سطح تحمل ریسک بیشتری نسبت به دیگران دارند. کاربرانی که به دنبال سود بیشتر هستند، به راحتی به قربانی کلاهبرداری‌های مختلف می‌شوند.

بخش سوم: همچنان در حال رشد بودن این صنعت، باعث شده که بسیاری از افراد به آن آشنایی کافی نداشته باشند و این امر باعث باز شدن درهای کلاهبرداری برای مهاجمان شود.

بخش چهارم: در حال حاضر، این صنعت هنوز قوانین مشخصی ندارد و مسئله حفظ امنیت ارزهای دیجیتال و دارایی‌ها در آن کمی پیچیده است. همچنین، به دلیل گستردگی آن در سطح جهانی، نمی‌توان به‌سادگی منبع کلاهبرداری ارزهای دیجیتال را تعیین کرد.

تمام این عوامل باعث شده‌اند که حوزه ارزهای دیجیتال برای انجام انواع فعالیت‌های کلاهبردارانه بستری مناسب باشد. براساس گزارش چینالایسیس، تنها تا ماه اکتبر سال ۲۰۲۲، در حدود ۱۲۵ مورد هک، حدود ۳ میلیارد دلار به سرقت رفته است که تقریباً با مجموع هک‌های انجام شده در سال ۲۰۲۱ برابر است.

آشنایی با انواع کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال

روش‌ها و پروژه‌های کلاهبرداری در حوزه ارزهای دیجیتال متنوع هستند؛ بنابراین، سرمایه‌گذاری در این حوزه با ریسک همراه است. اگر دانش کافی درباره انواع کلاهبرداری و سازوکار آن‌ها داشته باشید، می‌توانید با استفاده از راهکارهای امنیتی مناسب، دارایی‌هایتان را محافظت کنید. در ادامه، با انواع روش‌های کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال آشنا خواهید شد.

۱. کلاهبرداری با هک کیف پول

هدف این روش کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال، سرقت کلیدهای خصوصی کاربران است. این روش بیشتر در کیف پول‌های آنلاین و برخی کیف پول‌های صرافی‌ها رخ می‌دهد. هکرها با یافتن عبارت‌های پشتیبان یا رمزهای عبور، به کلیدهای خصوصی کاربران دسترسی پیدا می‌کنند. البته بسیاری از کیف پول‌ها از امنیت کافی برخوردار نیستند و اغلب به سهل‌انگاری دارندگان کیف پول‌ها برمی‌گردد که باعث می‌شود اطلاعاتشان به دست هکرها بیافتد.

۲. طرح‌های پانزی و سیستم‌های هرمی

هدف این روش کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال، به سرقت‌بردن پول یا ارزهای دیجیتال کاربران با دادن وعده سودهای کلان است. طرح‌های پانزی و سیستم‌های هرمی از انواع رایج کلاهبرداری در این حوزه هستند. در این روش، کلاهبرداران با دادن وعده سودهای کلان به افراد با کمترین میزان ریسک، از طمعشان سوء استفاده می‌کنند و آنان را به دام می‌اندازند.

این متن را به فارسی بازنویسی کن:تفاوت طرح پانزی با سیستم هرمی این است که در طرح هرمی، محصولی واقعی یا فرضی به سرمایه‌گذار ارائه می‌دهند؛ اما در طرح پانزی ادعا می‌کنند که با پول‌های سرمایه‌گذاران فعالیت‌هایی از‌قبیل ماینینگ و خرید‌و‌فروش یا سرمایه‌گذاری انجام می‌دهند. در هر دو روش‌، کاربر باید برای ورود به سیستم مبلغ تعیین‌شده اولیه‌ای را پرداخت کند. بعد به او وعده می‌دهند که برای دریافت سود باید اعضای جدیدی به سیستم معرفی و هرچه تعداد افراد بیشتری را عضو کند، سود بیشتری هم دریافت خواهد کرد. بنابراین در این سیستم، سود سرمایه‌گذاران از مبلغ ورودی سرمایه‌گذاران جدید پرداخت می‌شود. بعد از اینکه تعداد سرمایه‌گذاران به حد اشباع رسید، طرح از هم فرو‌می‌پاشد و افرادی که نتوانسته‌اند عضو زیادی معرفی کنند، پولشان را از دست می‌دهند.

تفاوت طرح پانزی با سیستم هرمی این است که در طرح هرمی، محصولی واقعی یا فرضی به سرمایه‌گذار ارائه می‌دهند؛ اما در طرح پانزی، ادعا می‌شود که با پول‌های سرمایه‌گذاران، فعالیت‌هایی مانند ماینینگ، خرید و فروش یا سرمایه‌گذاری انجام می‌دهند. در هر دو روش، کاربر باید برای ورود به سیستم، مبلغ تعیین‌شده اولیه‌ای را پرداخت کند. سپس به او وعده داده می‌شود که برای دریافت سود، باید اعضای جدیدی را به سیستم معرفی کند و هرچه تعداد افراد بیشتری را عضو کند، سود بیشتری هم دریافت خواهد کرد. بنابراین در این سیستم، سود سرمایه‌گذاران از مبلغ ورودی سرمایه‌گذاران جدید پرداخت می‌شود. بعد از اینکه تعداد سرمایه‌گذاران به حد اشباع رسید، طرح از بین می‌رود و افرادی که نتوانسته‌اند عضو زیادی معرفی کنند، پولشان را از دست می‌دهند.

۳. کلاهبرداری کریپتوجکینگ

هدف این روش کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال، سوءاستفاده از قدرت محاسباتی کاربران برای استخراج ارز دیجیتال است. برخی از انواع کلاهبرداری ارز دیجیتال با صنعت ماینینگ و استخراج ارزهای دیجیتال مرتبط هستند. یکی از این روش‌ها کریپتوجکینگ است که با کمترین تلاش، بیشترین درآمد را به مهاجمان می‌رساند. در این روش کلاهبرداری، مجرم سایبری به پول شما نیازی ندارد؛ بلکه با سوءاستفاده از قدرت محاسباتی کامپیوتر شما، ارزهای دیجیتال استخراج می‌کند.

برای این کار، کافی است مهاجم به طریقی موفق شود کاربر را به نصب برنامه مدنظر خود ترغیب کند. وقتی کاربر این برنامه که در واقع نوعی بدافزار است، را در کامپیوتر خود نصب کند، مهاجم از راه دور ارز دیجیتال را استخراج خواهد کرد. کریپتوجکینگ ممکن است باعث شود دستگاه شما داغ شود، آسیب ببیند یا قبض برق سنگینی به شما تحمیل شود.

۴. بدافزارها و فیشینگ

هدف این روش کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال، سرقت اطلاعات حساس کاربران و دسترسی به دارایی‌هایشان است. روش فیشینگ، یکی دیگر از شیوه‌های رایج مرتبط با کلاهبرداری ارز دیجیتال برای این منظور استفاده می‌شود. در فیشینگ، هکرها با جعل وب‌سایت یکی از صرافی‌های معتبر، اپلیکیشن موبایلی آن‌ها یا ربات‌های تریدینگ، اطلاعات مهم کاربران آن صرافی‌ها را به سرقت می‌برند.

برای مثال، هکر می‌تواند وب‌سایت بایننس را تقلید کند و شما بدون بررسی دقیق آن، فکر کنید که این وب‌سایت به بایننس تعلق دارد و اطلاعات خود را در آن وارد کنید. گاهی اوقات ممکن است شما یک ربات تریدینگ پیدا کنید که هکر ساخته است و اطلاعات ورود به صرافی خود را به آن بدهید تا برخی کارها مانند خرید و فروش را به طور خودکار برایتان انجام دهد. در همه این موارد، اطلاعات شما به راحتی در اختیار مهاجمان سایبری قرار می‌گیرد.

بدافزارها هم به شیوه مشابهی عمل می‌کنند. رایج‌ترین آن‌ها تروجان‌ها هستند که وقتی در کامپیوتر یا موبایل شما نصب و فعال می‌شوند، می‌توانند اطلاعات مهم شما را به سرقت ببرند. برای مثال، اگر تروجانی در کامپیوتر شما فعال باشد، کافی است رمز عبور خود را برای ورود به کیف پولتان وارد کنید تا آن تروجان مستقیماً رمزتان را برای هکرها ارسال کند. برخی بدافزارها هم در کلیپ‌بورد جاسوسی می‌کنند؛ به این صورت که وقتی آدرس کیف پولتان را کپی می‌کنید و آن آدرس در کلیپ‌بورد قرار می‌گیرد، بلافاصله آدرس کیف پول هکر را جایگزین می‌کنند. بعد از پیست کردن یا چسباندن آدرس، ارزها به کیف پول هکر منتقل می‌شوند.

۵. طرح‌های پامپ‌و‌دامپ و اسپوفینگ

هدف این طرح‌ها، دست‌کاری بازار و رسیدن به سود است. طرح‌های پامپ‌و‌دامپ و اسپوفینگ، نوعی سوءاستفاده از احساسات معامله‌گران در بازار هستند. برخی افراد بر این باورند که دست‌کاری بازار نوعی کلاهبرداری است، اما برخی دیگر آن را به عنوان کلاهبرداری شناخته نمی‌کنند.

در طرح پامپ‌و‌دامپ، کلاهبرداران ابتدا با خرید حجم زیادی از یک ارز دیجیتال، ارزش آن را به طور مصنوعی افزایش می‌دهند (پامپ). سپس پس از آن‌که تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران ترغیب شدند و آن ارز را خریداری کردند، قیمت آن به شدت افزایش می‌یابد. حال کلاهبرداران کافی است همه آن ارزها را بفروشند (دامپ) و سود زیادی به جیب بزنند. در نتیجه این فشار فروش، قیمت آن ارز سقوط می‌کند و سرمایه‌گذاران می‌مانند و مقدار زیادی ارز بی‌ارزش روی دستشان باقی می‌ماند.

اسپوفینگ نیز نوعی دست‌کاری بازار است که در آن فرد سودجو با ثبت سفارش‌های خرید و فروش جعلی و ایجاد احساسات نادرست درباره عرضه و تقاضا در بازار، به سودهای کلان می‌رسد.

۶. عرضه اولیه سکه جعلی

هدف این نوع کلاهبرداری، سرقت پول کاربران با پروژه‌ای بی‌مصرف و اجرای نشده است. عرضه اولیه سکه (ICO) جعلی، آسان‌ترین نوع کلاهبرداری از زمان معرفی این مفهوم بوده است، در حالی که شناسایی آن از همه انواع کلاهبرداری ارز دیجیتال دشوارتر است.

در این روش، گروهی از کلاهبرداران در لباس توسعه‌دهندگان پروژه‌ای با وب‌سایتی شیک و وایت‌پیپری طولانی، به افراد حل مشکلات خاصی را نوید می‌دهند. سرمایه‌گذاران مشتاق به امید دریافت سودهای کلان برای سرمایه‌گذاری به این پروژه‌ها هجوم می‌آورند، غافل از اینکه اغلب این پروژه‌ها نه اجرا می‌شوند و نه می‌توانند مشکلی را حل کنند. پس از پایان بازه زمانی عرضه اولیه، کلاهبرداران با پول‌های سرمایه‌گذاران فرار می‌کنند.

طبق برآوردها، حدود یک سوم کل عرضه‌های اولیه سکه در سال ۲۰۱۷ جعلی بودند.

اینفلوئنسرها و افراد مشهور نیز در تبلیغات عرضه‌های اولیه سکه یا پروژه‌های بی‌ارزش تأثیرگذاری دارند. آن‌ها پولشان را می‌گیرند و پروژه‌ای را تبلیغ می‌کنند که نه شناختی از آن دارند و نه حتی احتمال می‌دهند کلاهبرداری باشد. در گذشته، افراد مشهوری مانند دی‌جی خالد و فیفتی‌سنت، پروژه‌های ارز دیجیتال و عرضه اولیه سکه‌ای را تبلیغ کرده‌اند که به کلاهبرداری منجر شده‌اند. کاربران به دلیل علاقه و اعتماد به سلبریتی‌های محبوبشان، در پروژه‌هایی که آنان تبلیغ می‌کنند وارد می‌شوند.

۷. کلاهبرداری با حملات داستینگ

هدف این نوع کلاهبرداری، افشای اطلاعات کاربران و سرقت دارایی‌های آن‌هاست. در حمله داستینگ، مقادیر بسیار کمی از ارزهای دیجیتال به صدها یا هزاران کیف پول فرستاده می‌شود. کلاهبرداران می‌دانند که بسیاری از کاربران ارز دیجیتال به مقادیر کمی که در کیف‌پولشان نمایش داده می‌شود، توجه خاصی نمی‌کنند. بنابراین، هکرها با ارسال مقادیر کم به این کیف پول‌ها، ID آن‌ها را یادداشت می‌کنند و زیرنظر می‌گیرند. وقتی کاربران ناآگاه این ارزها را خرج می‌کنند، هکرها با تجزیه و تحلیل آدرس‌های مرتبط، به اطلاعات کاربران دسترسی پیدا می‌کنند.

۸. ایردراپ‌های جعلی

هدف این نوع کلاهبرداری، کشف اطلاعات کاربران و سرقت پول‌های آن‌هاست. ایردراپ به فرایند توزیع توکن‌های رایگان بین دارندگان ارز دیجیتال خاصی گفته می‌شود. هدف ایردراپ، آگاه‌سازی کاربران از آن توکن خاص و دادن اطلاعات درباره آن است. کلاهبرداران می‌توانند از ایردراپ برای دو منظور استفاده کنند: یکی سرقت پول‌های کاربران و دیگری دسترسی به اطلاعات آن‌هاست.

در روش اول کلاهبرداران ایردراپ جعلی را تبلیغ و اعلام می‌کنند و برای بهره‌مندی از آن، کاربران باید مبلغ ناچیزی به حساب خاصی واریز کنند. کاربران پول‌ها را پرداخت می‌کنند، بدون اینکه ایردراپی در کار باشد و کلاهبرداران با پول‌ها فرار می‌کنند.

در روش دوم، کلاهبرداران از ترکیب ایردراپ و داستینگ استفاده می‌کنند؛ ابتدا ایردراپ انجام می‌شود و سپس مانند حمله داستینگ، هکرها با ردیابی حساب کاربری، به اطلاعات کاربران دسترسی پیدا می‌کنند.

در این بین، روش دیگری نیز وجود دارد؛ توسعه‌دهندگان توکنی بی‌ارزش از کاربران می‌خواهند تا از طریق فرم گوگل، ربات تلگرام یا ثبت‌نام مستقیم در وب‌سایت پروژه، در ایردراپ شرکت کنند. هدف این نوع کلاهبرداری، جوانب ارز دیجیتال را در دوره‌ای کوتاه جویا شده و مردم را به خرید آن در صرافی‌ها تشویق کنند. در حالی که این توکن ارزش خاصی ندارد و کاربران بی‌دلیل برای خرید آن صف کشیده‌اند و سود زیادی به جیب کلاهبرداران می‌رود.

چگونه می‌توانیم دارایی‌هایمان را در برابر کلاهبرداران محافظت کنیم؟

کلاهبرداران مانند گرگ‌ها در طبیعت رفتار می‌کنند. گرگ‌ها هرگز دنبال دردسر نیستند؛ بنابراین، هکرها هم دنبال چیزی نمی‌روند که زمان و انرژی زیادی از آنان بگیرد. اگر نمی‌خواهید قربانی کلاهبرداری شوید، باید با درنظرگرفتن نکات امنیتی در فضای آنلاین، کار را برای کلاهبرداران سخت کنید. در ادامه، برخی از روش‌های تشخیص کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال را معرفی می‌کنیم.

۱. تحقیقات کامل انجام دهید
مناسب برای مقابله با کلاهبرداری از نوع: طرح‌های پانزی و هرمی، عرضه اولیه سکه، ایردراپ‌های دروغین و پامپ‌و‌دامپ.

همیشه درباره پروژه‌ها، طرح‌ها و برنامه‌هایی که قصد سرمایه‌گذاری در آن‌ها را دارید، به‌خوبی تحقیق کنید و صرفا با حرف دوست و آشنا یا افراد مشهور به سرمایه‌گذاری نپردازید.

قبل از سرمایه‌گذاری در هر پروژه‌ای، وایت‌پیپر آن را مطالعه کنید. وایت‌پیپر، به عنوان یک سند ارزشمند، نمای کلی اهداف پروژه و اطلاعاتی درباره آن را در بر می‌گیرد. توسعه‌دهندگان در وایت‌پیپر باید درباره مفهوم محصول یا خدمت، کاربرد توکن‌ها، راهبرد ورود به بازار و جدول زمانی اجرا صحبت کرده باشند. اگر پروژه‌ای وایت‌پیپر قانع‌کننده‌ای ندارد و با مطالعه آن نمی‌توانید به این اطلاعات دست‌یابید، مطمئن باشید کلاهبرداری است.

همچنین، با افراد خبره در حوزه ارزهای دیجیتال مشورت کنید و از منابع مختلف آنلاین و آفلاین اطلاعات کسب کنید تا از اعتبار محصول یا خدمات ارائه‌شده مطمئن شوید.

۲. محافظت از دستگاه‌هایتان

مناسب برای مقابله با کلاهبرداری از نوع: کریپتوجکینگ، فیشینگ و بدافزارها

هکرها هرگز به‌زور اطلاعات و دارایی‌هایتان را به‌سرقت نمی‌برند؛ بلکه کاری می‌کنند تا خودتان راه را برایشان باز کنید. برای مقابله با چنین کلاهبرداری‌هایی، باید از دستگاه‌هایتان محافظت کنید. برای مثال، یک آنتی‌ویروس قوی و قابل اعتماد را نصب کنید. آنتی‌ویروس قادر است به‌طور دوره‌ای برنامه‌ها و کدهای مخرب را از سیستم شما حذف کند.

همیشه برنامه‌ها و نرم‌افزارها را از پلتفرم‌های معتبر دانلود کنید و روی لینک‌هایی که از منابع نامعتبر دریافت می‌کنید، کلیک نکنید. کاربران کشورمان که به‌ناچار باید از اپلیکیشن‌های رایگان استفاده کنند، باید به این موضوع بیشتر دقت کنند تا در معرض انواع کلاهبرداری ارز دیجیتال قرار نگیرند.

۳. ارزهای دیجیتال خود را به‌صورت ایمن ذخیره کنید

برای محافظت از ارزهای دیجیتال خود، باید آن‌ها را در کیف‌های سخت‌افزاری (هاردویر) یا کیف‌های نرم‌افزاری (سافت‌ویر) ذخیره کنید. این کیف‌ها به‌عنوان یک جایگاه امن و محافظت شده، ارزهای شما را در برابر دسترسی غیرمجاز و حملات کلاهبرداری محافظت می‌کنند. همچنین، رمزنگاری دومرحله‌ای را برای حساب‌های خود فعال کنید تا در صورت نفوذ هکرها، اطلاعات شما به‌دست آن‌ها نیفتد.

مناسب برای مقابله با کلاهبرداری از نوع: هک کیف پول

کیف پول‌های سرد سخت‌افزاری امن‌ترین نوع کیف پول هستند و کلاهبرداران نمی‌توانند به آن‌ها دسترسی یابند؛ مگر اینکه آن‌ها را به‌طور فیزیکی از خودتان بدزدند. کیف پول‌های سری Ledger مانند نانو ایکس، نانو اس، نانو اس پلاس و ترزور، کیف‌پول‌های سخت‌افزاری محبوبی هستند که کلیدهای خصوصی شما را به‌صورت ایمن ذخیره می‌کنند. نگه‌داری مقادیر زیاد ارز دیجیتال در کیف پول صرافی یا اپلیکیشن‌های طرف سوم، وجوه شما را در‌معرض خطر هک قرار می‌دهد.

۴. اجازه ندهید هکرها فعالیت‌هایتان را ردیابی کنند

مناسب برای مقابله با کلاهبرداری از نوع: حمله‌های داستینگ و ایردراپ‌های جعلی و فیشینگ

در حمله‌های داستینگ و ایردراپ‌های جعلی، هکرها با ردیابی و نظارت بر فعالیت‌هایتان هنگام خرج‌کردن داست‌ها و توکن‌های ایردراپ، تلاش می‌کنند به اطلاعات مهم هویتی و کیف پول شما دسترسی پیدا کنند. با استفاده از روش‌های تغییر آی‌پی و برنامه‌هایی که ترافیک شما را رمزگذاری می‌کنند، ردپای خود را می‌توانید از بین ببرید تا ارائه‌دهنده‌های سرویس اینترنت (ISP) و هکرها نتوانند رمزعبور یا سایر اطلاعات شما را حدس بزنند یا سرنخی از فعالیت‌های آنلاین شما پیدا کنند.

۵. از رمزعبورهای قوی و تأیید هویت دو‌عاملی استفاده کنید

مناسب برای مقابله با کلاهبرداری از نوع: فیشینگ و هک کیف پول‌های داغ

بهترین کار برای جلوگیری از هک‌شدن دستگاه‌هایی که از آن‌ها برای تراکنش‌های ارز دیجیتال استفاده می‌کنید، استفاده از رمزعبورهای قوی و تأیید هویت دوعاملی (2FA) با کمک برنامه‌های اختصاصی مانند Google Authenticator است. با این ویژگی برای تأیید درخواست باید از چندین دستگاه یا پلتفرم استفاده کنید. به همه کاربران توصیه می‌شود که از سازوکار تأیید هویت دوعاملی مانند رمز‌عبور به‌علاوه حفاظت OTP یا رمز‌عبور و تأیید ایمیل استفاده کنند.

۶. همه‌چیز را دو بار بررسی کنید

مناسب برای مقابله با کلاهبرداری از نوع: فیشینگ و بدافزارها

برخی بدافزارها می‌توانند به کلیپ‌بورد حمله و آدرس کیف پول کپی‌شده را با آدرس کیف پول کلاهبرداران جایگزین کنند. بنابراین، همیشه آدرسی که پیست کرده‌اید، یک‌ بار دیگر بررسی کنید که دقیقاً آدرس کیف پولی خودتان باشد.

آدرس URL وب‌سایت‌ها را نیز دو بار بررسی کنید. نام دامنه به‌راحتی می‌تواند مشابه آدرس وب‌سایت اصلی صرافی مدنظرتان باشد و شما حتی متوجه نشوید وارد وب‌سایت جعلی شده‌اید. کافی است اطلاعات را وارد کنید تا همه آن‌ها دراختیار هکرها قرار بگیرند. راه‌حلی ساده برای جلوگیری از این مشکل آن است که وب‌سایت‌های مدنظرتان را بوکمارک کنید تا احتمال اشتباه به صفر برسد.

۷. مراقب پیام‌های خصوصی یا دایرکت باشید

مناسب برای مقابله با کلاهبرداری از نوع: پروژه‌های جعلی و طرح‌های پانزی و ایردراپ‌های جعلی

پیام‌هایی که به‌‌طورخصوصی در تلگرام یا سایر پیام‌رسان‌ها ارسال می‌شوند، تقریباً همیشه اسپم یا کلاهبرداری هستند؛ پس به آن‌ها پاسخ ندهید و هرگز روی لینک‌هایی که برایتان ارسال می‌کنند، کلیک نکنید. به پروژه‌هایی که از قراردادهای هوشمند و سودهای کلان و درآمدهای سریع با شما صحبت می‌کنند، اعتماد نکنید؛ خواه مبالغی برای شروع درخواست کرده باشند خواه نه.

هیچ‌وقت بابت ایردراپ از شما پولی دریافت نمی‌کنند، حتی با عنوان کارمزد تراکنش؛ بنابراین، اگر به چنین موردی برخورد کردید، حتماً نوعی کلاهبرداری ارز دیجیتال است.

چه پارامترهایی را برای محافظت از دارایی‌هایمان باید انجام دهیم؟

پیروی دقیق از اقدامات امنیتی می‌تواند به شما در جلوگیری از به‌دام‌افتادن در کلاهبرداری‌های ارز دیجیتال کمک کند.

در نظر گرفتن پارامترهای زیر برای محافظت از دارایی‌های دیجیتالتان در حوزه کریپتوکارنسی که به‌شدت مستعد حمله‌های سایبری و هدف هکرهاست، بسیار اهمیت دارد:

 • استفاده از کیف پول‌های سرد و نگه‌داری‌نکردن مبالغ زیاد ارز دیجیتال در صرافی‌ها
 • استفاده از شبکه اینترنت امن
 • کلیک‌نکردن روی لینک‌هایی که از منابع ناشناخته برایتان ارسال می‌شوند
 • تغییر رمز‌عبور به‌‌طور دوره‌ای
 • به‌روزکردن دستگاه‌ها با جدیدترین نسخه‌های نرم‌افزار از منابع معتبر
 • استفاده از آنتی‌ویروس‌های قوی
 • اعتمادنکردن به پروژه‌هایی که وعده‌های سود کلان می‌دهند
 • سرمایه‌گذاری در چند ارز دیجیتال و پیروی از قانونِ «همه تخم‌مرغ‌هایتان را در یک سبد نگذارید»

آیا همه صرافی‌های ارز دیجیتال برای نگه‌داری دارایی‌ها امن هستند؟

پاسخ کوتاه به این سؤال منفی است. همواره باید سوابق و کارنامه صرافی مورد نظر را بررسی کنید. آیا قبلاً هک شده است؟ آیا سابقه نقض داده‌ها یا نشت اطلاعات یا حملات امنیتی داشته است؟ حتی صرافی‌هایی با سطح امنیتی بالا نیز نمی‌توانند به صورت کامل از حملات فیشینگ و مهندسی اجتماعی جلوگیری کنند؛ بنابراین، برای ارسال اطلاعات مربوط به ورود و احراز هویت به صرافی‌ها، باید با هوشیاری و دقت عمل کنید.

از آنجا که برای ارزهای دیجیتال هیچ قانونی وجود ندارد و حتی صرافی‌های مورد اعتماد نمی‌توانند به طور کامل امن باشند، باید همیشه به احتمال از دست دادن سرمایه‌های خود توجه داشت.

این مسئله برای کاربران ایرانی به دلیل قرار گرفتن بسیاری از صرافی‌های معتبر و بزرگ، از جمله کوین‌بیس و بایننس، در فهرست تحریم، از اهمیت بیشتری برخوردار است؛ این موضوع ممکن است خطر مسدود شدن حساب یا مصادره دارایی‌ها را به همراه داشته باشد.

جمع‌بندی:
بازار ارزهای دیجیتال، با میلیاردها دلار پولی که در آن مبادله می‌شود، جذابیت زیادی برای کلاهبرداران با دانش کم در این حوزه دارد. پیچیدگی‌ها و آسیب‌پذیری‌های فناوری ارزهای دیجیتال و گسترش جهانی آن، بستری مناسب برای این افراد فراهم کرده است تا با هدف جذب سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر به سودهای بالایی دست یابند. اما دانش و آگاهی، تنها سپر حفاظتی ما برای مقابله با کلاهبرداری ارز دیجیتال است. با شناخت کافی از انواع کلاهبرداری و روش‌های امنیتی مقابله با آن‌ها که در این مطلب بررسی شد، می‌توانیم از دارایی‌های خود محافظت کنیم و از بدل شدن به قربانی کلاهبرداری‌ها جلوگیری کنیم.

به این پست امتیاز بدید

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *