0

سنگک شاپ بهترین سامانه سفارش کود برای گلخانه

سنگک شاپ بهترین سامانه سفارش کود برای گلخانه
بازدید 662

چکیده : در این مقاله به بررسی مشکلات گلخانه و کشت در گلخانه ایی می پردازد و با نحوه خرید و آشنایی برترین کودها آشنا می شویم

 

 

عمده چالش های پیش روی گلخانه یا کشاورزی گلخانه ای، جریان هوا در گلخانه، کنترل طبیعی آفات، کنترل آفات، تنظیم دما در گلخانه است . انواع گلخانه ها کشت گلخانه ای در تمامی مناطق آب و هوایی اعم از آب و هوای گرم، سرد، معتدل و گرمسیری قابل انجام است.

یکی از بزرگترین مزایای گلخانه ها توانایی دستیابی به شرایط بهینه رشد است. این برخلاف کشت درفضای باز است که در آن کنترل آب و هوا امکان پذیر نیست. به عنوان مثال، زمانی که برای پرورش گوجه فرنگی در فضای باز هواخیلی سرد است، می توان آنها را در شرایط گرمتر در گلخانه پرورش داد. و در تابستان های گرم، زمانی که هوا برای رشد در بیرون خیلی گرم یا خشک است، می توان رطوبت را برای رشد در گلخانه اضافه کرد. استفاده توامان از ترکیبات ضد تنش برای رفع تنش گرمایی و سرمایی در گلخانه تاثیر بسزایی دارد . بهترین ترکیبات ضد تنش را می توانید از فروشگاه کشاورزی سنگک تهیه کنید.

توانایی کنترل شرایط رشد نیز خطرات ناشی از تغییرات ناگهانی شرایط آب و هوایی را کاهش می دهد و امنیت سلامت کشت و قابلیت پیش بینی بیشتری را برای گلخانه داران  ایجاد می کند.

اما، مانند هر محیط کنترل شده، مشکلات بالقوه در گلخانه ها وجود دارد که باید نظارت شود و به طور فعال مورد توجه قرار گیرد. از دست دادن کنترل محیط  می تواند منجر به افت و یا نابودی محصول گلخانه ای شود که از جریان هوا ضعیف گرفته تا دمای شدید و همچنین فرصت هایی برای بیماری هایی مانند ویروس های منتقله از آب مانند Pythium ایجاد می شود.

در اینجا چند مشکل کشاورزان در کشت گلخانه ای اشاره می شود. یکی ازمشکلات مربوط به کشت گلخانه ای که به احتمال زیاد بزرگترین مشکل در مدیریت گلخانه محصوب می گردد آفات می باشد. شرایط ایده آل برای رشد گیاهان اغلب برای جمعیت آفاتی مانند شته ها و تریپس نیز ایده آل است. هر دو نه تنها به گیاهان آسیب می رسانند، بلکه به عنوان ناقل بیماری نیز عمل می کنند. شته ها و تریپس ها تنها آفاتی نیستند که جذب شرایط راحت داخل گلخانه می شوند. آفات دیگری مانند قارچ ،مگس ساحلی، کرم خونی، مگس سفید ، شپشک آرد آلود و کنه، حلزون‌ها و راب‌ها به گلخانه راه پیدا می کنند.

آفات تنها مهمانان ناخواسته ای نیستند که گلخانه را آزار می دهند. بیماری ها یکی دیگر از مشکلات گیاهان گلخانه ای است. بیماری هایی مانند بوتریتیس، زنگ زدگی، پوسیدگی ریشه و سفیدک پودری در گلخانه ها نسبتاً شایع هستند. همه بیماری های قارچی ناشی از هاگ هایی هستند که توسط جریان هوا یا قطرات آب به اطراف منتقل می شوند  البته بخش عمده آن مربوط به ضعف گیاه ناشی از تغذیه نامناسب می باشد. استفاده از کودهای مناسب وبا کیفیت کمک شایانی در این زمینه می نماید.در اینجا سنگک می تواند در مدیریت هزینه و نیز افزایش کیفی کودهای مصرفی به شکل آبی و محلول پاشی همراه گلخانه دار باشد. عرضه بهترین برندها و با قیمت مناسب نگرانی قیمت تمام شده محصول را برای گلخانه دار کم می کند.

گرفتگی سیستم های تصفیه هوا یک مشکل رایج گلخانه ای است که می توان آن را با تعویض منظم فیلترهای هوا برطرف کرد. نوسانات دما می تواند یک مسئله مهم در گلخانه باشد. این سازه ممکن است به دلیل دمای بیش از حد بالا ، بیش از حد داغ شود. درگلخانه‌های خیلی گرم ممکن است از پارچه‌های سایه‌دار یا سفیدکننده گلخانه‌ای برای کنترل دمای محیط و تابش استفاده کنند. گلخانه هایی که نیاز است  سرد بمانند را می توان با بازرسی های دقیق و معمول و نگهداری سیستم های گرمایشی  و سرمایشی موجود مدیریت کرد.

 

سنگک شاپ بهترین سامانه سفارش کود برای گلخانه

مسائل مربوط به سیستم های آبیاری ویاکوددهی دردسر دیگری برای گلخانه دار است. تعمیر یا تعویض به موقع تجهیزات معیوب کلید مدیریت این مشکل گلخانه ای است. تمام سیستم ها باید شسته شوند و قطره چکان ها به طور مرتب با پراکسید هیدروژن و محلول آب  یا open drip تمیز شوند تا گرفتگی به حداقل برسد. مسائل مربوط به کپک یکی دیگر از مسائل مربوط به گلخانه ها است. گاهی اوقات مشکل به حدی است  که کل سیستم نیاز به ضد عفونی دارد. در حالت ایده آل، باید سیستم ها، از جمله خطوط و مخازن آب را پس از هر برداشت با استفاده از مخلوط آب و پراکسید هیدروژن یا مواد و ترکیبات مناسب ضد عفونی شود.

تجمع نمک های کود در خطوط کود دهی می تواند منجر به افزایش هدایت الکتریکی محلول غذایی شود. خطوط کوددهی و انژکتورها را به طور منظم بازرسی و تمیز کنید برخی از راه حل های انجام شده در کشت گلخانه ای محیط گلخانه فشار مثبت هوامی باشد این بدان معنی است که باید به قابلیت فیلتراسیون و استریل کردن هوا هم در هوای ورودی و هم در هوای تخلیه شده مجهز باشند. هوای ورودی برای جلوگیری از آفات و بیماری ها بایدفیلتر و استریل شود. یک سیستم تهویه مناسب همچنین به گلخانه داراجازه می دهد تا کمبود فشار بخار (VPD) را تا حدی کنترل کند.

کلیه تجهیزات آبیاری یا کود دهی فرسوده، خراب یا معیوب، بر سرعت جریان کود دهی و افزایش هزینه های گلخانه تاثیر گذار است پس بررسی مداوم  در طول کشت مشخص می کند که آیا یک سیستم کود دهی به درستی کار می کند یا خیر. در حالت ایده‌آل، تولیدکنندگان دارای یک خط مبنا خواهند بود که برای اولین بار پس از نصب سیستم اندازه‌گیری شده و با آن مقایسه می‌شود. کاهش جریان می تواند نشانه گرفتگی فیلتر، قطره چکان یا دوز متر باشد. پژمردگی گیاهان نشانه آشکاری از مشکل آبیاری بالقوه است.

کپک و آفات دائمی

علاوه بر عملکرد کلی سیستم آبیاری / کود دهی، توجه دقیق به ضد عفونی یک اولویت اصلی است. پیتیوم و سایر ناقلین بیماری می توانند توسط تجهیزات آبیاری آلوده و/یا آب آلوده منتقل شوند. اگر کشاورزان با مشکلات مداوم پیتیوم در چرخه های مختلف محصول مواجه هستند، کل سیستم آبیاری، از جمله خطوط و مخزن آب (در صورت استفاده از مخزن آب) را باید بررسی و ضد عفونی گردد، در شرایط ایده آل این کار باید بعد از هر برداشت انجام شود. اگر سیستم آبیاری ضد عفونی شده باشد اما مشکلات همچنان ادامه داشته باشد، ممکن است زمان بررسی دقیق تر خاک و سایر عناصر ورودی فرا رسیده باشد.

 

محصولات در حال خشک شدن

اگر به نظر می‌رسد محصولات دائماً کم آب می‌شوند باید ابتدا آب ورودی و سپس خاک آنالیز شود، این مشکل معمولا به دلیل استفاده از کودهای با کیفیت پایین و حاوی کلر بالا بوجود آید کودهایی که بصورت کلرو و یا کلرید می باشند از لحاظ قیمت ارزان تر از سایر کودها هستند ولیکن باعث عدم جذب عناصر برای گیاه می گردد و معمولا راه حل آن تعویض خاک گلخانه است  این مشکل نیز توسط کارشناسان سنگک شاپ بررسی و با تهیه بهترین کودها از شرکتهای معتبر و ارائه آن در سایت سنگک شاپ حل شده و دغدغه گلخانه داران را حل نموده است   . درسایر کودها گاهی بیش بود یک عنصر مانند فسفر در خاک ایجاد کمپلکس کرده و جذب سایر مواد مغذی برای گیاه مختل می شود و در چنین مواقعی استفاده از کودهای آلی و باکتری کمک شایانی می نماید.

منبع:sangak.shop

 

 

2.5/5 - (10 امتیاز)

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *