0

معرفی پروتکل ونوس (Venus Protocol): یک نگاه کامل به عملکرد و کارکرد آن

تصویر پیدا نشد !
بازدید 335

معرفی پروتکل ونوس (Venus Protocol):

پروتکل ونوس، یکی از پلتفرم‌های غیرمتمرکز بر بستر بلاکچین هوشمند و اختصاصی بایننس است که توسط شرکت Binance Launchpool معرفی شده است. این پروتکل تاکنون به ثبت پروژه‌های فراوانی رسیده است و در رده چهارم از نظر زمانی قرار دارد. همچنین، ونوس یک سیستم معاملاتی دیفای است و از رمزارز اختصاصی XVS استفاده می‌کند. این پروژه قابلیت‌ها و امکانات متنوعی را برای کاربران خود فراهم می‌کند و به عنوان یک پلتفرم امکان‌سنجی وام و کسب سود را برای افراد زیادی فراهم می‌کند.

معرفی پروتکل دیفای ونوس:

پروتکل دیفای ونوس، بر روی بستر شبکه هوشمند بایننس (BSC) فعالیت می‌کند و به یک بستر فعال برای سرمایه‌گذاران تبدیل شده است. این پروتکل قابلیت‌های متنوعی از جمله وام‌دهی، وام‌گیری، ساخت استیبل کوین و سایر امکانات را در قالب زنجیره هوشمند بایننس فراهم می‌کند و می‌توان آن را به یک بازار غیرمتمرکز تشبیه کرد. با توجه به مزیت‌های بسیاری که این پلتفرم دارد، برخی افراد آن را نسبت به بسترهای دیفای دیگر در بلاکچین‌های دیگر ترجیح می‌دهند. دارایی‌هایی که در این پروتکل قرار دارند، با استفاده از پشتوانه استیبل کوین به گردش در می‌آیند.

معرفی قابلیت‌های پروتکل ونوس:

پروتکل ونوس با استفاده از قراردادهای هوشمند، امکان وام‌دهی و وام‌گیری در یک بستر غیرمتمرکز را فراهم می‌کند. به این ترتیب، این پروتکل به یک پلتفرم محبوب بین تریدرها تبدیل شده است. در این شبکه، کاربران می‌توانند با ارائه یا دریافت وام، پاداش‌هایی را کسب کنند و از طریق این فعالیت‌ها درآمدزایی کنند. لازم به ذکر است که پروژه ونوس توسط گروه پروژه‌ی سوایپ (Swipe) توسعه یافته است. هدف اصلی از توسعه پلتفرم‌هایی مانند ونوس، تمرکز زدایی است تا افراد جامعه به صورت گسترده در بسترهای بلاکچین فعالیت کنند. قابلیت‌های بیشتری که پروتکل ونوس ارائه می‌دهد، به عنوان بخشی از امکانات آن مطرح می‌شود.

پروتکل ونوس به عنوان یک راه حل ساده، وام‌دهی و استقراض دارایی‌های رمزنگاری را به اکوسیستم مالی غیرمتمرکز (DeFi) معرفی می‌کند. این پروتکل به کاربران امکان می‌دهد به سرعت بالا و بدون هزینه‌ی زیادی برای کارمزد، مستقیماً وام بگیرند و به عنوان وثیقه در مقابل آن عمل کنند. علاوه بر این، ونوس به کاربران اجازه می‌دهد با ارسال حداقل ۲۰۰٪ وثیقه به قرارداد هوشمند ونوس، استیبل کوین VAI را بر اساس تقاضا ایجاد کنند.

توکن‌های VAI دارایی‌های توکن BEP-20 مصنوعی هستند که به ارزش یک دلار آمریکا (USD) مرتبط می‌شوند. از سوی دیگر، توکن‌های XVS نیز مبتنی بر استاندارد BEP-20 هستند، اما برای نظارت بر پروتکل ونوس استفاده می‌شوند و می‌توان از آنها برای رای‌گیری، اضافه کردن وثیقه‌های جدید، تغییر پارامترها و سازماندهی بهبود محصول و غیره استفاده نمود.

هدف از ایجاد پروژه ونوس:

در حال حاضر، به دلیل ویژگی‌ها و امکاناتی که شبکه‌های غیرمتمرکز و دیفای دارند، جذابیت این بستر برای افراد بیشتر شده است و آنها فعالیت‌های مالی خود را در این محیط انجام می‌دهند. هدف اصلی از ایجاد پلتفرم ونوس، ایجاد یک بازار مالی الگوریتمی و ارائه یک استیبل کوین در شبکه هوشمند بایننس به همه افراد است. علاوه بر این، لازم به ذکر است که بلاکچین Binance Smart Chain (BSC) با ماشین مجازی اتریوم سازگار است و به همین دلیل، بسیاری از فرایندها و کارها در این بستر به راحتی انجام می‌شوند. استفاده از این زنجیره هوشمند در ونوس به دلیل هزینه‌ی کمتر کارمزد، توجه زیادی را به خود جلب کرده و افراد بسیاری به سوی آن جذب می‌شوند.

توکن XVS نیز به عنوان توکن اختصاصی پلتفرم ونوس وجود دارد.

رمزارز ونوس که با نماد XVS شناخته می‌شود، برای پروژه گسترده ونوس با هدف‌های متعدد ایجاد شده است. این توکن به عنوان یک توکن BEP20 عمل می‌کند و کاربردهای حاکمیتی دارد. حاکمیتی بودن توکن XVS به این معنی است که کاربران قادرند در تصمیم‌گیری‌های شبکه دخالت کنند و به عبارت دیگر، هر توکن دارای حق رأی است. این توکن در واقع به عنوان پاداشی برای استفاده از پروتکل بین کاربران عمل می‌کند و ونوس آن را در بین کاربران توزیع می‌کند.

سرمایه‌گذاران برای شرکت در پروژه‌های مختلف بستر ونوس، به جمع‌آوری توکن XVS می‌پردازند و به طور معمول مقداری از آن را نگه می‌دارند که به آن “هولد کردن” می‌گویند. جالب است بدانید که در حال حاضر حدود ۱۲ میلیون توکن XVS در چرخش قرار دارد و ذخیره ثابت آن ۳۰ میلیون توکن است. در سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت، این توکن‌ها نسبتاً کمیاب می‌شوند و قیمت آنها افزایش می‌یابد. به همین دلیل، سرمایه‌گذاران زیادی بر روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنند.

یکی از کاربردهای دیگر توکن XVS، امکان مینت کردن توکن VAI است.

با استفاده از توکن‌های وثیقه‌گذاری شده، کاربران می‌توانند توکن VAI را مینت کنند. با نگهداری این توکن‌ها در حساب ونوس و شرکت در برنامه‌ی ماینینگ، کاربران قادر خواهند بود سود توکن‌های VAI را دریافت کنند. جالب است بدانید که پلتفرم ونوس ۱۶ رمزارز را به عنوان وثیقه برای دریافت وام در این بستر به رسمیت می‌شناسد. باید توجه داشت که نرخ APY برای هر رمزارز متفاوت است و تمامی افرادی که دارایی خود را در پلتفرم نگهداری می‌کنند، APY را دریافت می‌کنند.

در حال حاضر، تریدرها و سرمایه‌داران زیادی در پروتکل ونوس فعالیت می‌کنند و نقدینگی آن را تأمین می‌کنند. برای شرکت در این پلتفرم امن و سودآور، کافیست از یک ولت قابل اعتماد استفاده کنید. برخی از کیف‌پول‌هایی که می‌توانید از آنها برای متصل شدن به ونوس استفاده کنید، Binance Chain Wallet، MetaMask و Trust Wallet است. از آنجایی که این پلتفرم به صورت دیفای فعالیت می‌کند، محدودیت‌هایی در ارتباط با عملکرد آن وجود ندارد و شما به راحتی می‌توانید فعالیت خود را آغاز کنید. همچنین، برای این بستر، وجود کیف‌پول‌هایی با ویژگی‌های سخت‌افزاری که با پروتکل ونوس سازگار هستند، امکان‌پذیر است. به عنوان مثال، کیف‌پول لجر (Ledger) و کیف‌پول ترزور (Trezor) از این دسته ولت‌ها هستند.

با توجه به هزینه‌ی نسبتاً پایین تراکنش‌ها در پروتکل ونوس، افراد بسیاری تمایل زیادی به حضور و فعالیت در آن دارند. همچنین، مشتریانی که از پروتکل ونوس برای تأمین نقدینگی استفاده می‌کنند، نیازی به بررسی اعتبار ندارند و با استفاده از برنامه‌ی غیرمتمرکز ونوس (DApp)، به سرعت وام دریافت می‌کنند. از آنجایی که در این بستر هیچ مرجع متمرکزی وجود ندارد، کاربران محدودیت‌هایی مانند منطقه جغرافیایی یا امتیاز اعتباری ندارند و همیشه می‌توانند با ارسال وثیقه‌ی کافی، نقدینگی خود را تأمین کنند. وام‌ها در این پروتکل از طریق یک استخر ارائه شده توسط کاربران Venus به ارمغان می‌آیند و در ازای مشارکت خود، APY متغیری دریافت می‌کنند. این وام‌ها توسط سپرده‌های وثیقه‌ای که توسط وام‌گیرندگان در این پلتفرم ایجاد می‌شود، تضمین می‌شوند.

پروتکل ونوس به عنوان یک بستر امن، از یکی از مزیت‌های مهم و حیاتی در بلاکچین مانند بسیاری از پروژه‌های دیگر برخوردار است. امنیت این زنجیره هوشمند توسط بایننس تضمین شده است و در این راستا از یک الگوریتم اجماع منحصر به فرد استفاده می‌شود. همچنین، سرعت بالای تراکنش‌ها در این پلتفرم، به کاربران امکان می‌دهد تا به سرعت به بازارهایی مانند بیتکوین، لایتکوین و سایر ارزهای دیجیتال دسترسی پیدا کنند و برای تأمین نقدینگی به آنها دسترسی داشته باشند.

به طور کلی، پیشرفت پروژه ونوس در آینده به دلیل ویژگی‌های مثبتی که این پروتکل دارد، قابل پیش‌بینی است. انتظار می‌رود که پروژه‌های مختلفی در این پلتفرم گسترش یابند و امکانات آن بهبود یابند. سازندگان ونوس سعی می‌کنند تا تعداد بیشتری توسعه‌دهنده را به این پروتکل جذب کنند و استخرهای حاکمیتی بیشتری را در آن ایجاد کنند.

به مزیت‌های اصلی این پلتفرم اشاره می‌کنیم که دلایل اصلی پیشرفت آینده آن را تشکیل می‌دهند:

۱. آینده‌ی روشن: ونوس به عنوان یک پروتکل آینده‌نگرانه شناخته می‌شود و قادر است به تغییرات و نیازهای آینده پاسخگو باشد.

۲. غیرمتمرکز بودن: ونوس به صورت کامل بر پایه‌ی مفهوم غیرمتمرکزی ساخته شده است که به کاربران امکان مستقلی را می‌دهد و منحصراً به وابستگی به مراجع متمرکز نیست.

۳. عملکرد کاملاً مستقل: ونوس قادر است به صورت مستقل عمل کند و به توسعه و بهبود خود بپردازد بدون وابستگی به دیگر پروژه‌ها یا زنجیره‌ها.

۴. سرعت بالا: یکی از ویژگی‌های مهم ونوس، سرعت بالای پردازش تراکنش‌ها است که به کاربران امکان می‌دهد به سرعت و بدون تأخیر به عملیات مورد نیاز دسترسی پیدا کنند.

۵. قراردادهای هوشمند شفاف: ونوس از قراردادهای هوشمندی استفاده می‌کند که عملکرد آنها شفاف و بدون ابهام است و کاربران می‌توانند به راحتی بررسی و تحلیل آنها را انجام دهند.

۶. هزینه‌ی کارمزد پایین: با توجه به ساختار غیرمتمرکز ونوس و کاهش واسطه‌ها، هزینه‌ی کارمزد برای تراکنش‌ها به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد.

۷. امنیت بالا: ونوس از روش‌های پیشرفته امنیتی استفاده می‌کند و تضمین می‌کند که تراکنش‌ها و داده‌های کاربران محافظت شده و امن باشندلایل پیشرفت آینده پروژه ونوس:

۱. آینده روشن: به دلیل ویژگی‌های مثبتی

 

 

به این پست امتیاز بدید

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.