0

هش‌گراف هدرا (Hedera Hashgraph) چیست؟

هدرا هش گراف
بازدید 127

ویژگی‌های منحصر به فرد بلاکچین شامل شفافیت و تمرکززدایی، باعث شده است که این فناوری وارد حوزه‌های مختلف شود و امکانات بی‌نظیری را در اختیار کاربران خود قرار دهد. با این حال، بلاکچین با مزایا، مشکلات خاص خود را دارد. به عنوان مثال، کندی و هزینه بالای تراکنش‌ها یکی از مشکلات اصلی در بسیاری از شبکه‌های بلاکچین است. فناوری Hedera Hashgraph به عنوان یکی از مدعیان حل این مشکلات شناخته می‌شود.

Hedera Hashgraph یک دفتر کل توزیع‌شده (DLT) است؛ اما برخلاف زنجیره بلاک‌ها طراحی شده است و نیازی به ماینر یا سهام‌گذار ندارد. Hedera Hashgraph خود را ایمن‌تر، کارآمدتر و سریع‌تر از بلاک‌چین معرفی می‌کند. این پروژه حتی یک گام فراتر از بلاک‌چین می‌رود و ادعا می‌کند که می‌تواند چند برابر بهتر از بهترین شبکه‌های پرداخت دنیا، از جمله ویزا و مسترکارت، عمل کند.

در این مقاله، قصد داریم ابتدا تفاوت‌های اصلی بین Hedera Hashgraph و بلاک‌چین را بررسی کنیم و ببینیم چگونه Hedera Hashgraph می‌تواند فناوری دفتر کل توزیع‌شده را به سطح جدیدی ارتقا دهد. سپس با جزئیات عملکرد Hedera Hashgraph و مسیر متفاوتی که در مقایسه با بلاک‌چین طی می‌کند، آشنا خواهیم شد و درباره توکن بومی این ارز دیجیتال به همراه کیف‌پول‌ها و نحوه خرید این ارز دیجیتال صحبت خواهیم کرد. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

هدرا هش‌گراف یک شبکه غیرمتمرکز با الگوریتم اجماعی منحصر به فرد است و به عنوان جایگزینی جدی برای بلاک‌چین محسوب می‌شود. این پلتفرم ادعا می‌کند که می‌تواند با حجم بسیار زیادی از تراکنش، نیازهای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز را برطرف کند. هدرا از مفاهیمی همچون رای‌گیری مجازی (Virtual Voting) و پروتکل گاسیپ (Gossip) استفاده می‌کند تا تراکنش‌ها را به صورت ایمن و بسیار سریع پردازش کند.

بلاک‌چین چیست؟

هدرا هش‌گراف یک فناوری دفتر کل توزیع شده نسل جدید است که با هدف بهبود نواقص بلاک‌چین وارد عرصه شده و موفق به کسب محبوبیت و شهرت فراوانی شده است. این پلتفرم با الگوریتم اجماعی منحصر به فرد خود، نیاز به تکمیل عملیات تراکنش را از بین برده و می‌تواند هزاران تراکنش را در یک ثانیه پردازش کند.

هش‌گراف قادر است برای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز با حجم تراکنش بسیار زیادی میزبانی ارائه دهد. برای بهترین درک از قابلیت‌های این فناوری، می‌توان به این نکته اشاره کرد که حداکثر تراکنش شبکه پرداخت ویزا در ثانیه ۲۴,۰۰۰ تراکنش است، در حالی که هدرا می‌تواند به حدود ۵۰۰,۰۰۰ تراکنش در ثانیه دست پیدا کند. همچنین، سرعت پردازش اطلاعات در بلاک‌چین‌های بزرگ بیت‌کوین و اتریوم به ترتیب حدود ۷ و ۳۰ تراکنش در ثانیه است.

هش‌گراف از گراف جهت‌دار غیرمدور (DAG) برای پردازش تراکنش‌ها استفاده می‌کند و به جای استفاده از بلاک‌ها و ماینرها، از آن استفاده می‌کند. پروتکل گاسیپ اساس شکل‌گیری این گراف است و به اطمینان از امنیت انتقال اطلاعات بین نودهای شبکه کمک می‌کند. در ادامه، با این پروتکل و شیوه کار آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

تعریف گره یا نود در شبکه چیست؟

هدرا به نود‌های تأییدشده اجازه می‌دهد تا در تعیین تاریخچه‌ی تراکنش‌هایی که در شبکه انجام شده‌اند، نقش ایفا کنند. با محدود کردن تعداد نودها در انجام عملکردهای مهم مانند ترتیب‌بندی و زمان‌بندی تراکنش‌ها، تراکنش‌ها به سرعت به مرحله‌ی نهایی می‌رسند و مستعد دست‌کاری نمی‌شوند.

تیم توسعه هدرا معتقد است که این شیوه می‌تواند به کسب‌وکارها و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز دارای حجم تراکنش فراوان، تضمین کند که تمام داده‌ها به‌‌صورت صحیح و سریع پردازش می‌شوند. همین امر موجب جلب اعتماد و همکاری شرکت‌های بزرگی همچون ال‌جی (LG)، آی‌بی‌ام (IBM) و بوئینگ با این شبکه شده است.

تیم توسعه هدرا اعتقاد دارد که این شیوه می‌تواند به کسب‌وکارها و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز با حجم بالای تراکنش، تضمین کند که تمام داده‌ها به صورت صحیح و سریع پردازش می‌شوند. این موضوع باعث جلب اعتماد و همکاری شرکت‌های بزرگی همچون ال‌جی، آی‌بی‌ام و بوئینگ نسبت به این شبکه شده است.

تاریخچه و بنیان‌گذاران هش‌گراف هدرا

هدرا هش‌گراف دو بنیان‌گذار اصلی به نام‌های دکتر لیمون بیرد و منس هارمون دارد. در سال ۲۰۱۵، این دو دانشمند تصمیم گرفتند که شرکت سوئیرلدز (Swirlds) را تأسیس کنند. این شرکت فناوری نوینی به‌ نام الگوریتم هش‌گراف را ابداع کرده و حق امتیاز آن را به نام خود ثبت کرده است. در سال ۲۰۱۹، سوئیرلدز موفق به راه‌اندازی پروژه مستقل هدرا شد.

دکتر لیمون بیرد، دانشمند مشهور کامپیوتر، به‌عنوان سرمایه‌گذار اصلی الگوریتم اجماع توزیع‌شده هش‌گراف شناخته می‌شود و در‌ حال‌حاضر به عنوان دانشمند ارشد شرکت هدرا فعالیت می‌کند. بیرد بیش از یک دهه تجربه در زمینه‌های مختلف علوم کامپیوتر و امنیت شبکه دارد و پیش‌تر به‌عنوان دانشمند ارشد تحقیقات در مرکز آکادمی “تحقیقات فضای مجازی” فعالیت داشت.

منس هارمون نیز یکی از اعضای اصلی هیئت مدیره شرکت هدرا است. او دارای سابقه ۲۰ ساله و درخشان در زمینه کارآفرینی و مدیریت اجرایی شرکت‌های فعال در صنعت امنیت فناوری اطلاعات است.

علاوه بر بنیان‌گذاران اصلی، تیم رهبری شرکت هدرا از ۱۲ محقق تشکیل شده است که بسیاری از آن‌ها دارای پیشینه و کارنامه‌ی درخشان در مشاغل گوناگون هستند. فناوری و ایده هش‌گراف از همان ابتدا توانست توجه بسیاری را به خود جذب کند. تنها در سال ۲۰۱۸، شرکت هدرا از فروش ارز بومی خود، هش‌گراف، ۱۲۴ میلیون دلار سرمایه کسب کرد. باید گفت که در ابتدای فعالیت این شبکه، تعدادی شرکت محدود، کدهای هدرا را مورد بررسی قرار می‌دادند، اما اخیرا تعداد بیشتری از توسعه‌دهندگان در فرایند تست عمومی این پلتفرم شرکت کرده‌اند.

تفاوت بین بلاکچین و هش‌گراف هدرا

بلاکچین و هش‌گراف هر دو نماد فناوری دفترکل توزیع‌شده هستند، اما از چند نظر متفاوت هستند. در اینجا، چهار نمونه از تفاوت‌های اصلی این دو فناوری را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

بلاکچین یک فناوری دفترکل توزیع‌شده با متن باز است و این امکان را فراهم می‌کند که افراد بسیاری در ساخت ارزهای دیجیتال و توکن‌های کاربردی شرکت کنند. چندین علاقه‌مند به بلاکچین توانسته‌اند اعتماد موسسات را جلب کنند و پس از ثابت کردن قابلیت‌های بلاکچین، با بهره گیری از طبیعت غیرمتمرکز آن، به‌خوبی از آن استفاده کرده‌اند. به عکس العمل، هش‌گراف بر اساس الگوریتمی ساخته شده است که صرفاً حق امتیاز آن به شرکت سوئیرلدز تعلق دارد. به عبارت دقیق‌تر، هر تغییر یا ورودی جدید فقط با تصمیم‌گیری این شرکت ممکن است.

تفاوت دیگری که بین این دو فناوری وجود دارد، این است که در بلاکچین، تراکنش‌ها به صورت بلوک‌هایی ذخیره می‌شوند که به یکدیگر پیوند دارند، در حالی که هش‌گراف از یک گراف برای ذخیره تراکنش‌ها استفاده می‌کند. همچنین، بلاکچین از الگوریتم اجماع PoW (مدل اثبات کار) استفاده می‌کند، در حالی که هش‌گراف از الگوریتم اجماع ABFT (مدل اجماع بهترین فرض) استفاده می‌کند.

در نهایت، بلاکچین به عنوان یک فناوری انعطاف‌پذیر تر شناخته شده است، در حالی که هش‌گراف به دلیل سرعت و قابلیت همزمانی بالا، برای کاربردهایی مانند بازار بورس و اقتصادی کارآمدتر به نظر می‌رسد.

پروتکل گاسیپ می‌تواند به هش‌گراف هدرا کمک کند که برای انتشار داده‌های تراکنش نیاز کمتری به زمان داشته باشد و در نتیجه تراکنش‌ها را به سرعت بیشتری پردازش کند. به عنوان مثال، سرعت پردازش تا ۵۰۰٬۰۰۰ تراکنش در ثانیه محاسبه شده است. با این حال، پروتکل‌هایی مانند هایپرلجر (Hyperledger) یا برخی از نوآوری‌های اتریوم، پولکادا و کوردا در بلاک‌چین‌ها، تلاش می‌کنند تا مقیاس‌پذیری بلاک‌چین‌ها را بهبود بخشند. با این حال، سقف دستیابی به این نوآوری‌ها تا حدودی در بازه ۱۰۰ تا ۱۰٬۰۰۰ تراکنش در ثانیه واقع می‌شود که با توان بسیار زیاد تعداد تراکنش‌های هش‌گراف هدرا قابل مقایسه نیست. البته باید توجه داشت که مقیاس‌پذیری هدرا هنوز به آزمایش نهایی نرسیده و در عمل ثابت نشده است.

تفاوت دیگر این دو فناوری در میزان بهره‌وری و کارایی شبکه وجود دارد. در بلاک‌چین، داده‌ها در بلاک‌ها ذخیره می‌شوند و این امر برای ماینرها کار را دشوارتر می‌کند؛ زیرا هنگامی که دو بلاک برای استخراج هم‌زمان هستند، ماینرها باید تنها یکی از آن‌ها را انتخاب کنند. این به معنی حذف یکی از بلاک‌ها و از دست دادن بخشی از تلاش ماینرها است. اما به دلیل عدم استفاده هش‌گراف از رویکرد بلاک، کارآمدی آن تضمین می‌شود و با مشکل هدر رفت انرژی برای حذف یا تولید بلاک مواجه نیست. در پروتکل گاسیپ، انتشار داده منجر به اتلاف یا حذف هیچ منبعی نمی‌شود.

سازوکار اجماع نیز یکی از تفاوت‌های مهم بین بلاکچین و هش‌گراف است. بلاکچین‌ها برای تأمین نیازها و اهداف خود از الگوریتم‌های اجماع متفاوتی مانند اثبات سهام یا اثبات کار استفاده می‌کنند.

با این حال، هدرا هش‌گراف برای رسیدن به اجماع از روش رأی‌گیری مجازی به جای الگوریتم‌ها استفاده می‌کند. رأی‌گیری مجازی یک راهکار کم هزینه و با بازده بالا و بدون خطا و نقص است و نیازی به هیچ الگوریتمی ندارد. این روش نیز به محاسبات و صرف انرژی بالایی نیاز ندارد.

لازم به ذکر است که در روش رأی‌گیری مجازی که با استفاده از پروتکل گاسیپ انجام می‌شود، هیچ گره‌ای در اعتبارسنجی نهایی تراکنش‌ها برتری ندارد و رأی‌گیری به طور عمومی با مشارکت تمامی گره‌های شبکه انجام می‌شود.

چگونه هدرا هش‌گراف کار می‌کند؟

همان‌طور که بلاک‌چین داده‌ها را در بسته‌هایی به نام بلاک قرار می‌دهد، هش‌گراف نیز تراکنش‌ها را به صورت گروهی دسته‌بندی می‌کند، با این تفاوت که تمام این دسته‌ها صرفاً بر اساس محتوا و بدون توجه به ترتیب یا شرایطشان، به دفتر کل توزیع شده اضافه می‌شوند.

همان‌طور که می‌دانید، در بلاک‌چین با ماینرهایی سروکار داریم که با صرف انرژی بسیار زیاد تلاش می‌کنند تا در رقابت اضافه کردن بلاک به زنجیره، برتری پیدا کنند. در این رقابت، ممکن است دو ماینر هم‌زمان بلاک بعدی را بسازند که این مسئله موجب فورک شدن شبکه به مدت چند لحظه خواهد شد. اما در هدرا هش‌گراف، به جای اینکه ماینرها برای ساخت بلاک رقابت کنند، به صورت تصادفی یک ماینر انتخاب می‌شود تا بعدی را بسازد. به همین دلیل، احتمال فورک شدن شبکه کاهش می‌یابد.

در نهایت، نودهای شبکه تصمیم می‌گیرند که مسیری که زنجیره‌ای طولانی‌تر دارد را انتخاب کنند و زنجیره‌ای کوتاه‌تر را رها کنند. این سازوکار بلاک‌چین، علاوه بر اتلاف انرژی بسیار زیاد، به ماینری که برای مدتی کوتاه برتری پیدا کند، برنده و دریافت کننده پاداش بلاک می‌شود.

اما در مقابل، هش‌گراف نیازی به ماینر و انرژی زیاد ندارد. ساختار گراف مدوّر جهت‌دار (DAG) هش‌گراف را می‌توان به قطعات پازل مشابه در نظر گرفت که به ایجاد تصویری کامل‌تر از داده‌های تراکنش کمک می‌کنند.

با وجود این، برخلاف بلاک‌چین، در هش‌گراف هیچ قطعه‌ای حذف نمی‌شود؛ بلکه در زنجیره‌ای از «گاسیپ» که به‌معنای لغوی «پراکنده‌کردن خبر» است، داده‌ها به تمام نودها می‌رسند تا صحت آن‌ها در شبکه‌ای غیرمتمرکز سنجیده شود. به عبارت دیگر، در هش‌گراف، تراکنش‌ها به صورت موازی و هم‌زمان انجام می‌شوند و نتیجه نهایی از تمامی تراکنش‌ها به دست می‌آید.

شیوه پخش داده‌ها در شبکه هش‌گراف به صورت کاملاً تصادفی است و برخلاف بلاک‌چین‌ها، در زمان اعتبارسنجی داده‌ها هیچ ماینر، سهام‌گذار یا فول نود واحدی حتی به مدت چند ثانیه به تصمیم‌گیرنده اصلی شبکه تبدیل نمی‌شود.

همچنین در تصویری گسترده‌تر، نودها علاوه بر «گاسیپ» کردن و «رساندن اخبار» درباره هر تراکنش، در ارتباط با داده‌های گراف نیز به‌صورت کلی با یکدیگر در تعامل هستند. به عبارت دیگر، هر نود به‌طور پیوسته تاریخچه‌ای کلی از تمام داده‌های شبکه را به‌صورت تصادفی دریافت می‌کند و به سایر نودها انتقال می‌دهد. به‌همین‌دلیل، پروتکل هش‌گراف به نام «گاسیپ درباره گاسیپ» (Gossip about Gossip) نیز شناخته می‌شود.

علاوه بر این، با توجه به اینکه تمامی نودها به طور منصفانه به اطلاعات کل شبکه هش‌گراف دسترسی دارند، حجم داده‌های مورد نیاز برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها در این پلتفرم فقط شامل یک مهر زمانی، دو هش پیشین، فهرستی از تراکنش‌ها و یک امضای رمزنگاری شده است.

یکی از مزایای اصلی سیستم DAG در مقایسه با بلاک‌چین، توانایی کاهش حجم داده‌های هر تراکنش است. این مزیت باعث کاهش هزینه مورد نیاز برای پردازش تراکنش‌ها و افزایش سرعت و مقیاس‌پذیری شبکه می‌شود.

الگوریتم اجماع هش‌گراف، اولین دفترکل توزیع‌شده‌ای است که از ویژگی مبتکر “تحمل خطای بیزانس غیرهم‌زمان” (aBFT) بهره می‌برد. به اختصار، شبکه هش‌گراف طوری طراحی شده است که هیچ گره‌ای یا گروهی از گره‌ها قادر به ایجاد خطا در فرایند اجماع نیستند و یا نمی‌توانند آن را تغییر دهند.

یک نکته جالب دیگر درباره هش‌گراف این است که ساختار DAG به هیچ گره یا ماینری اجازه نمی‌دهد تا زمان معتبری برای تأیید تراکنش تعیین کند؛ بلکه زمان نهایی تأیید تراکنش به واسطه رأی‌گیری خودکار از همه گره‌ها تعیین می‌شود.

لازم به ذکر است که نودهای فعال هر ۲۴ ساعت یک‌بار برای ارائه خدمات به شبکه، توکن بومی را به‌عنوان پاداش دریافت می‌کنند. میزان توزیع پاداش به میزان توکن اولیه‌ای بستگی دارد که هر نود در شبکه سرمایه‌گذاری کرده است. در ادامه، با توکن بومی این پلتفرم بیشتر آشنا می‌شویم.

توکن HBAR چیست؟

توکن HBAR یک ارز دیجیتال بومی است که در شبکه هش‌گراف به عنوان وسیله پرداخت و پاداش به نودها برای انجام کارهای صادقانه در اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز استفاده می‌شود.

تعداد کل توکن‌های قابل عرضه برابر با 50 میلیارد واحد است که همگی تولید شده‌اند و در خزانه هش‌گراف نگهداری می‌شوند. خزانه هش‌گراف مسئول مدیریت جریان توکن‌ها در شبکه است.

این خزانه شامل افرادی است که با امضای رمزنگاری شده خود، مجوز عرضه توکن‌ها در شبکه را صادر می‌کنند تا توکن‌ها به شبکه انتقال پیدا کنند و از حساب‌های چندامضایی و رمزنگاری شده بهره ببرند. با استفاده از این سیستم، تنها توکن‌های HBAR می‌توانند از حساب خزانه به شبکه منتقل شوند. با این حال، این فرآیند فقط پس از تصویب بیشترین اعضای شورای حاکمیتی هش‌گراف امکان پذیر است که باعث می‌شود ارز دیجیتال بومی این شبکه غیرمتمرکز باقی بماند.

در آغاز فعالیت‌های HBAR، خزانه شبکه 6.7 میلیون توکن را منتشر کرد تا کاربران اولیه بتوانند از شبکه و تمامی عملکردهای آن استفاده کنند. تا تاریخ 16 سپتامبر 2019، شورای حاکمیت هش‌گراف این شبکه را برای عموم قابل دسترسی قرار داد تا هر کاربری بدون نیاز به مجوز، یک حساب کاربری در شبکه هش‌گراف ایجاد کند و هر توسعه‌دهنده‌ای بتواند اپلیکیشن‌های خود را در شبکه ساخته و اجرا کند.

چند ساعت پس از عمومی شدن دسترسی به شبکه، خزانه هش‌گراف شروع به توزیع توکن‌های HBAR بین سرمایه‌گذاران اولیه کرد. در روزهای بعد، این توکن‌ها بین کارکنان، مشاوران و فروشندگان توزیع شدند.

سپس، این توکن‌ها وارد صرافی‌ها شدند و توسعه‌دهندگان و کاربران توانستند آن‌ها را خرید و فروش کنند. طرح عرضه ارز بومی هش‌گراف به صورت تدریجی و با زمانبندی مشخص در مدت ۱۵ سال انجام می‌شود. در زمان نگارش این مطلب، بیش از ۲۰.۷ میلیارد توکن HBAR عرضه شده و در گردش است.

ویژگی‌های توکن HBAR

همان‌طور که همه توکن‌ها دارای ویژگی‌ها و عملکردهای مشخصی هستند، توکن HBAR نیز این ویژگی‌ها و عملکردها را داراست. این توکن به عنوان «سوخت» اصلی برای پرداخت هزینه خدمات شبکه و تشویق نودها به‌منظور فعالیت صادقانه در شبکه شناخته می‌شود.

با تلاش شبکه برای جذب نودهای بیشتر و کاهش تمرکز، توکن‌های HBAR به عنوان یکی از ابزارهای محافظتی در برابر حملات سایبری، نقش مهمی را بازی خواهند کرد؛ زیرا این توکن‌ها برای پرداخت پاداش به نودهای شبکه استفاده می‌شوند.

لازم به ذکر است که در حال حاضر، شبکه هش‌گراف کنترل کننده این پرداخت‌هاست که به تناسب سرمایه نود و فعالیت صادقانه آن‌ها در شبکه، بین فول نودها توزیع می‌شوند. نکته جالب در پرداخت کارمزد تراکنش در هش‌گراف این است که به چهار قسمت تقسیم می‌شود:

کارمزد نود: هر بار که کاربر یا اپلیکیشن بخواهند تراکنشی در شبکه انجام دهند، باید این کار را از طریق ارسال داده‌ها به یک نود انجام داده تا آن نود با صرف اندکی انرژی، داده‌ها را به شبکه ارسال کند. در ازای کاری که نود انجام می‌دهد، کاربر باید کارمزد بسیار کمی به صورت مستقیم به نود پرداخت کند. بدین ترتیب، نودها برای ایفای این نقش حیاتی در شبکه تشویق می‌شوند.

کارمزد شبکه: هنگامی که تراکنش به شبکه ارسال می‌شود، در حافظه موقت شبکه ذخیره می‌شود تا به گوش همه نودها برسد و اجماع اتفاق بیفتد. منابع مصرف شده برای پردازش داده‌ها به اندازه‌ی فایل تراکنش و تعداد امضاهای رمزنگاری لازم برای تأیید آن بستگی دارد. کاربران در ازای این فرآیند، کارمزدی را به صورت کلی به شبکه پرداخت می‌کنند که به تمام نودهای مشارکت کننده تعلق می‌گیرد. شایان ذکر است که کارمزد شبکه به حسابی تحت کنترل هش‌گراف واریز می‌شود.

هزینه خدمات: برای ارائه خدمات مانند انتقال ارز دیجیتال، پردازش قراردادهای هوشمند، ذخیره‌سازی فایل‌ها یا مدیریت پیام‌ها، هزینه خدمات محاسبه می‌شود. این هزینه بر اساس اندازه و زمان درخواست ذخیره فایل، توان محاسباتی و حافظه موردنیاز برای ارائه این خدمات تعیین می‌شود. هزینه خدمات به حساب هش‌گراف واریز می‌شود، مانند هزینه شبکه.

کارمزد اپلیکیشن (اختیاری): توسعه دهندگانی که بر روی شبکه هدرا اپلیکیشن های غیر متمرکز ایجاد می کنند، ممکن است برای کسب درآمد با توجه به ارزشی که برای کاربران ایجاد می کنند، از کارمزد استفاده کنند. به عنوان مثال، یک کیف پول ممکن است هزینه ای کمتر از هر واریز یا برداشت را برای استفاده از اپلیکیشن خود اخذ کند و یا یک برنامه درخواست وسیله نقلیه که رانندگان و مسافران را بدون واسطه به هم متصل می کند، ممکن است هزینه ای کمتر از هر سفر را به عنوان کارمزد برای خود در نظر بگیرد.

با توجه به طراحی منحصربه‌فرد خود، شبکه هدرا با پروژه‌های برجسته در صنایع مختلف همکاری کرده است. پلتفرم‌های فعال در شبکه هدرا شامل پلتفرم ایجاد قراردادهای هوشمند سیج‌وایز (Sagewise)، پلتفرم‌های خرید و فروش قطعات موسیقی هیرو (Hearo.fm) و آربیت (Arbit)، پلتفرم گیمینگ آلتو (Alto.io)، پلتفرم محصولات مالی کربن (Carbon)، پلتفرم خدمات فریلنسری کریپتوتسک (Cryptotask) برای فریلنسرها، پلتفرم خرید و فروش املاک ردسوان (Redswan)، پیام‌رسان چند منظوره مینگو (Mingo)، پلتفرم خدمات بهداشت اینتیوا هلث (Intiva Health) و پلتفرم خدمات پرداخت سی‌یولجر (CULedger) می‌باشند. به دلیل خصوصیات منحصربه‌فرد توکن HBAR، این پروژه‌ها از آن به عنوان ابزاری برای پرداخت، جذب سرمایه، معامله و انتقال دارایی‌های دیجیتال استفاده می‌کنند.

با استفاده از این اپلیکیشن‌ها، به دلیل وجود ارز بومی HBAR، امکان پذیر است. برخی از صنایع دیگر که روی این پلتفرم فعال هستند شامل خدمات پرداخت، ایجاد استیبل کوین، توکنیزه کردن دارایی‌های فیزیکی، ایجاد توکن‌های غیرمتمرکز و هویت‌های دیجیتالی، زنجیره تأمین و … هستند. برای استفاده از این اپلیکیشن‌ها، باید ارز HBAR را ترجیحاً از صرافی‌ها تهیه کنید. در بخش‌های بعدی، به شیوه خرید HBAR از صرافی‌ها و مکان مناسب برای ذخیره آن، نگاهی خواهیم انداخت.

مزایا و معایب شبکه هش‌گراف هدرا

هم‌اکنون که با اصول کلی شبکه هش‌گراف هدرا آشنا شده‌ایم، بهتر است نکات مثبت و منفی آن را به‌طور کلی ارزیابی کنیم.

امنیت بی‌نظیر: هش‌گراف هدرا به عنوان اولین شبکه غیرمتمرکز، با استفاده از الگوریتم پیچیده و قدرتمند aBFT (تحمل خطای بیزانس غیرهم‌زمان)، به بالاترین سطح امنیت ممکن دست پیدا کرده است؛ حتی در شرایطی که عوامل خرابکار در شبکه حضور دارند.

سرعت بیشتر: به دلیل قابلیت پردازش موازی تراکنش‌ها، هش‌گراف هدرا نسبت به بیت‌کوین و اتریوم سرعت بالاتری دارد؛ به همین دلیل، زمان انتظار برای پردازش تراکنش‌ها کمتر است و ارسال و نهایی شدن تراکنش در هش‌گراف هدرا تقریباً با سرعت اینترنت همراه است.

کارمزد هدرا: با وجود انجام تراکنش‌هایی که در چند ثانیه به پایان می‌رسند، کارمزد تراکنش‌های هش‌گراف هدرا کمتر از یک سنت است. در مقایسه با تراکنش‌های بیت‌کوین که ممکن است بیش از ده دقیقه طول بکشند، کارمزد هش‌گراف هدرا بسیار کمتر است.

تراکنش‌های هش‌گراف هدرا دارای سابقه دستیابی به حداکثر ۶۳ دلار هم هستند. همچنین، یکی از مشکلاتی که در بسیاری از شبکه‌های برتر رخ می‌دهد، بی‌ثباتی در میزان کارمزد است. آمار وب‌سایت مساری نشان می‌دهد که در تاریخ ۳۰ آوریل ۲۰۲۲، کارمزد تراکنش اتریوم تقریباً ۱۱ دلار بود، اما در کمتر از ۲۴ ساعت به بیش از ۲۰۰ دلار رسید! نبود ثبات در کارمزد می‌تواند انجام تراکنش‌های مکرر و فوری را دشوار کند.

طراحی منحصربه‌فرد شبکه هش‌گراف هدرا باعث شده است که فرآیند پردازش داده‌ها بسیار سریع باشد؛ بنابراین، در این شبکه با ترافیک تراکنش مشکلی نداریم و نودها نیز برای پردازش تراکنش‌ها کارمزد بیشتری طلب نمی‌کنند. همچنین، تراکنش‌های هش‌گراف هدرا با کارمزد بسیار کمتری نسبت به شبکه‌های دیگر همراه هستند که این امر انجام تراکنش‌های مکرر و فوری را آسان‌تر می‌کند.

پلتفرم هش‌گراف از زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی استفاده می‌کند که برای قراردادهای هوشمند معمولاً استفاده می‌شود و با اتریوم مشابه است. این امر برای توسعه‌دهندگانی که با ایجاد قراردادهای هوشمند روی اتریوم آشنا هستند، کار را آسان می‌کند. با فعال‌سازی قراردادهای هوشمند، می‌توان از این پلتفرم برای ساخت اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز استفاده کرد.

در متن بالا، به معایب پلتفرم هش‌گراف اشاره شده است. این پلتفرم متن باز نیست و حق امتیاز فناوری زیربنایی آن در دست بنیان‌گذاران شرکت سوئیرلدز است. این باعث می‌شود که پلتفرم قابل فورک شدن نباشد و اپلیکیشن‌هایی که برای آن ساخته می‌شوند، کاربرانشان را در یک شبکه ثابت حفظ کنند و نگران دودسته شدن آن‌ها نباشند. با این حال، کد منبع بسته شده است و حق رأی و اجازه رفع مشکلات به کاربران بسیار محدود است. این مسئله باعث شده است که غیرمتمرکزی شبکه، تا حدی که باید، رد شود.

متن بالا درباره مسئله حاکمیت در هدراست. شورای حاکمیت، که از گروهی از سازمان‌های بین‌المللی برجسته و نوآور تشکیل شده است، مسئول نظارت بر کار توسعه هدرا است و از حوزه‌های مختلف گلچین شده‌اند. این موضوع بحث‌برانگیز است که به میزان تمرکززدایی شورای حاکمیت در هدرا مربوط است.

وظیفه اعضای شورای حاکمیت شامل میزبانی و حفاظت از نودهای شبکه، نظارت بر نرم‌افزار اصلی شبکه و ایجاد چهارچوب حاکمیتی برای بازارهای جهانی است. با این حال، تعداد اعضای شورا محدود به ۳۹ تصمیم‌گیرنده است و در حال حاضر، فقط ۲۶ صندلی از ۳۹ صندلی آن پر شده است.

علاوه بر این، اعضای شورا شرکت‌های بزرگ و برجسته ای هستند که شامل شرکت های آی‌بی‌ام، بانک استاندارد آفریقای جنوبی، گوگل، چین‌لینک، بوئینگ و دویچه‌تلکام است. این اعضای شورا کاربران عادی نیستند. همچنین، باید به یاد داشت که شرکت سوئیردلز، در مقابل دیگر اعضا، مسندی دائمی در این شورا دارد و با وجود حق رأی مساوی، همیشگی تصمیم‌گیرنده شورا است.

بنابراین، تصمیم‌گیری و حاکمیت در شبکه هدرا تا حد زیادی با هدف ایدئال فناوری‌هایی نظیر بلاک‌چین مخالف است که قصد دارند نهادهای متمرکز و قدرتمند را حذف کنند. با این حال، طبق نقشه راه هدرا، در به‌روزرسانی‌های آینده‌اش، این شبکه قصد دارد با مشارکت جوامع و نودهای بیشتر، فعالیت خود را به‌صورت غیرمتمرکزتری انجام دهد.

کیف پول‌های هدرا با هش‌گراف

برای نگه‌داری HBAR به همان شیوه کوین‌ها و توکن‌های دیگر، نیاز به کیف پول دیجیتال دارید. اما اخبار خوبی که در اینجا وجود دارد، این است که بسیاری از کیف پول‌ها از HBAR پشتیبانی می‌کنند و شما می‌توانید با توجه به نیاز و هدف خود، یک یا چند کیف پول را انتخاب کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویژگی‌ها و امتیازات هر نوع کیف پول، می‌توانید به مقاله مربوط به ارز دیجیتال مراجعه کنید.

نکته‌ای که در استفاده از هر کیف پول دیجیتالی باید به آن توجه داشت، تأمین امنیت دارایی‌های شماست. برخی از کیف‌پول‌های این لیست به صورت امن توکن‌های شما را نگه‌داری می‌کنند، به خصوص کیف پول‌های تحت وب. این بدان معنی است که در صورتی که عبارت بازیابی (Recovery Phrase) را فراموش کنید، دسترسی به دارایی‌هایتان را نخواهید داشت. این کیف‌پول‌ها کمترین سطح امنیتی را دارند و به همین دلیل، استفاده از آن‌ها توصیه نمی‌شود.

در کیف‌پول‌های غیرامنی که شامل اغلب کیف‌پول‌های نرم‌افزاری و تمامی کیف‌پول‌های سخت‌افزاری هستند، شما یک عبارت بازیابی دریافت می‌کنید. با این حال، مسئولیت نگه‌داری و حفظ آن به عهده شما است و به همین دلیل، مسئولیت امنیت دارایی‌هایتان به طور کامل با شماست. عبارت بازیابی یک عبارت ۱۲ تا ۲۴ کلمه‌ای است که در مراحل ابتدایی راه‌اندازی کیف پول با ترتیبی مشخص در اختیار شما قرار می‌گیرد و شما باید با دقت و به ترتیب آن را روی برگه کاغذی یادداشت کنید.

از دست دادن عبارت بازیابی برابر با از دست دادن تمام دارایی‌هایتان برای همیشه است؛ بنابراین حتماً باید آن را به صورت آفلاین یادداشت کرده و در مکانی کاملاً ایمن نگه‌داری کنید.

آموزش خرید ارز اچ‌بار (HBAR)

برای خرید ارز اچ‌بار (HBAR) می‌توانید از یکی از دو روش زیر استفاده کنید:

شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت یکی از صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی و با استفاده از کارت بانکی، ارز اچ‌بار (HBAR) را خریداری کنید.

شما می‌توانید با خرید استیبل کوین‌هایی مانند دای (DAI) یا یواس‌دی‌سی (USDC) از صرافی‌های ایرانی و سپس تبدیل آن به توکن اچ‌بار (HBAR) در صرافی‌های خارجی، به راحتی ارز اچ‌بار (HBAR) را تهیه کنید.

برای خرید ارز اچ‌بار (HBAR) از صرافی ایرانی، باید به وب‌سایت یکی از صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی مراجعه کرده و با روش ثبت‌نام و تایید هویت، حساب کاربری خود را ایجاد کنید. سپس با وارد کردن مبلغ مورد نظر و انتخاب توکن اچ‌بار (HBAR)، می‌توانید آن را با استفاده از کارت بانکی خود، خریداری کنید.

لطفاً قبل از خرید ارز اچ‌بار (HBAR)، به صورت دقیق و با مطالعه کامل شرایط و مقررات هر صرافی، اقدام به خرید نمایید.

برای خرید ارز اچ‌بار (HBAR) به روش اول، کافی است عبارت “خرید اچ‌بار (HBAR)” را در موتور جستجوی گوگل جستجو کنید تا لیستی از صرافی‌های ایرانی برای شما نمایش داده شود. بیشتر لینک‌های اولین صفحه جستجو در گوگل، پلتفرم‌های قابل اعتمادی هستند؛ با این حال، پیش از ثبت‌نام در این صرافی‌ها، باید درباره قوانین ثبت‌نام و کار با آن‌ها به طور کامل تحقیق کنید. پس از ثبت‌نام و تأیید هویت، شما می‌توانید از طریق کارت بانکی خود در این پلتفرم‌های معاملاتی توکن اچ‌بار (HBAR) را خریداری کنید.

خرید ارز اچ‌بار (HBAR) از صرافی خارجی

تعداد صرافی‌های ایرانی که ارز بومی هدرا هش‌گراف را ارائه می‌دهند، چندان زیاد نیست و با مشکل کمبود نقدینگی روبه‌رو هستند. به همین دلیل، ممکن است در صورت استفاده از صرافی‌های ایرانی، شما مجبور به خرید توکن اچ‌بار (HBAR) با قیمتی که کمی بالاتر از میانگین جهانی است، باشید. در این صورت، پیشنهاد می‌کنیم که ابتدا از یکی از صرافی‌های ایرانی، استیبل کوینی مانند تتر یا ارز دیجیتال پرکاربردی مانند بیت کوین و اتر را تهیه کنید، سپس آن را به حساب خود در یکی از صرافی‌های خارجی منتقل کنید و با توکن اچ‌بار (HBAR) معامله کنید.

با استفاده از وب‌سایت کوین‌مارکت‌کپ، می‌توانید لیستی از صرافی‌هایی که توکن اچ‌بار (HBAR) را ارائه می‌دهند را مشاهده کنید؛ با این حال، بر اساس تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، بسیاری از صرافی‌های خارجی خدمات خود را به کاربران ایرانی ارائه نمی‌دهند. در حال حاضر، فقط تعداد محدودی از این صرافی‌ها به شما اجازه می‌دهند بدون نیاز به احراز هویت، معامله کنید.

جمع‌بندی

در این مقاله، با ایده اصلی و تکنولوژی هدرا هش‌گراف آشنا شدیم و تاریخچه و دستاوردهای این فناوری نوین را بررسی کردیم. همچنین، تفاوت‌های اصلی آن با بلاک‌چین را مورد بررسی قرار دادیم و به شیوه عملکرد هش‌گراف و مزایا و معایب آن در مقایسه با بلاک‌چین اشاره کردیم. در پایان، درباره توکن اچ‌بار (HBAR)، نحوه خرید و نگه‌داری آن و کاربردهای ارز بومی هدرا هش‌گراف به‌طور مفصل صحبت کردیم.

در آینده‌ی نزدیک، هش‌گراف به‌روزرسانی‌های فراوانی را خواهد داشت که منجر به بهبود عملکرد شبکه خواهد شد.

هش‌گراف ادعای اصلی خود را در جایگزینی بلاک‌چین به عنوان یک دفتر کل توزیع شده دارد، اما تاکنون به‌طور کامل به دست‌یابی به این هدف نرسیده است.

باید بررسی شود که آیا به‌روزرسانی‌های آینده هش‌گراف و افزایش همکاری‌های آن با پروژه‌های مختلف، باعث بهبود توان این فناوری و پیشرفت آن به صورت قابل توجهی خواهد شد یا بلاک‌چین هنوز به عنوان بهترین فناوری دفترکل توزیع‌شده پابرجا خواهد ماند.

به این پست امتیاز بدید

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *