0

معرفی ارز دیجیتال Metis و توکن متیس

معرفی ارز دیجیتال Metis و توکن متیس
بازدید 126

یکی از اجزای اساسی نقشه راه اتریوم، توسعه رول‌آپ‌ها (Rollup) است. رول‌آپ‌ها بلاکچین‌هایی هستند که سایر بلاکچین‌ها را بهبود می‌بخشند. به طور ساده، این بلاکچین‌ها تراکنش‌ها را به لایه دوم منتقل می‌کنند تا بخشی از بار شبکه اصلی یا لایه اول کاهش یابد. ارز دیجیتال متیس یک رول‌آپ است که هدف آن حل مشکلات بلاکچین اتریوم، مانند کندی و هزینه بالا برای تراکنش‌ها، است. بزرگ‌ترین مشکلاتی که اتریوم با آن مواجه است، حتی پس از آپدیت مرج (Merge)، افزایش کارمزدهای گس (Gas) و ازدحام شبکه هستند. پردازش آهسته تراکنش و کارمزدهای بالای تراکنش ممکن است برای کاربران شبکه تجربه دردناکی باشد. ارز دیجیتال متیس محصولات متنوعی را برای توسعه‌دهندگان و علاقه‌مندانی که به دنبال راه‌حلی برای مشکلات مرتبط با اتریوم هستند، ارائه می‌دهد.

ارز دیجیتال متیس یک رول‌آپ آپتیمیستیک (Optimistic)

ارز دیجیتال متیس یک رول‌آپ آپتیمیستیک (Optimistic) است که بر پایه بلاکچین اتریوم ساخته شده است. این به این معناست که پروتکل متیس می‌تواند به توسعه قراردادهای هوشمند، برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) و پردازش تراکنش‌های بیشتر، کمک کند.

توسعه رول‌آپ‌ها (Rollup) به دلیل کاهش کارمزد‌های گس و افزایش سرعت پردازش تراکنش‌ها، جذاب است. با این حال، کاربران به دنبال چیزهای بیشتر از تراکنش‌های سریع‌تر هستند. به همین دلیل، بسیاری از شبکه‌های لایه ۲ به عنوان پلت‌فرم‌های قرارداد هوشمند یا ماشین‌های مجازی فعالیت می‌کنند. هدف ارز دیجیتال متیس، حل مشکلات سه‌گانه بلاکچین و همزمان دستیابی به امنیت، مقیاس‌پذیری و عدم تمرکز است. همچنین، این شبکه به دنبال ایجاد یک محیط مقرون‌به‌صرفه و مقیاس‌پذیر برای اپلیکیشن‌ها، مشاغل و توسعه کامیونیتی دائو (DAO) است.

تقریباً ۱۴۰۰۰ آدرس کیف پول منحصربه‌فرد توکن METIS، در حال حاضر نگهداری می‌شوند و این پروتکل تقریباً ۵۰ هزار تراکنش را از زمان آغاز پردازش کرده است.

ارز دیجیتال متیس یک بلاکچین لایه ۲ اتریومی است که توسط متیس لبز (Metis Labs) ایجاد شده است. این شرکت، یک عضو از Genesi DAC، یک شرکت سرمایه‌گذاری و یک مؤسسه مستقل غیرمتمرکز (DAC) است که تحت رهبری ناتالیا آملین (مادر ویتالیک بوترین) فعالیت می‌کند. Metis Labs در سال ۲۰۱۸ تأسیس شد و شبکه اصلی آن در نوامبر ۲۰۲۲ راه‌اندازی شد. همچنین با همکاری Genesi DAC، این شرکت یک برنامه کمک مالی را راه‌اندازی کرد که به سازندگان متیس آندرومدا از نظر مالی کمک می‌کند.

کوین لیو، یکی از بنیانگذاران متیس لبز و همچنین بنیانگذار Token Economy Labs Inc است. علاوه بر او، یوان سیو به عنوان رهبر فناوری و النا سینلنیکوا به عنوان مدیرعامل، اعضای دیگری از مؤسسین متیس هستند. النا سینلنیکوا همچنین با ناتالیا آملین و کریپتوچیکس، یک بلاکچین آموزشی برای زنان را تأسیس کرده است.

برای کاهش هزینه و زمان تراکنش‌ها، پروتکل متیس از رول آپ آپتیمیستیک استفاده می‌کند. رول آپ آپتیمیستیک به‌معنی برون‌سپاری اجرای تراکنش است. رول‌آپ‌ها داده‌های تراکنش را خارج از زنجیره اصلی و روی لایه دوم اجرا می‌کنند. سپس با گردآوری داده‌های تراکنش، رول آپ آنها را برای تسویه به لایه 1 (اتریوم) بازمی‌گرداند. این باعث می‌شود که سرعت تراکنش بسیار سریع‌تر شود.

برای کارآمد بودن رول آپ آپتیمیستیک نیازمند چندین بازیگر است، که در پروتکل متیس، این بازیگران شامل کاربران، تولیدکننده بلوک، ترتیب‌دهنده (Sequencer) و تأییدکننده (Verifier) هستند. کاربران تراکنش‌های خود را به تولیدکنندگان بلاک ارسال می‌کنند.

نقش ترتیب‌دهنده‌ها (Sequencer) در سیستم‌های رول آپ بسیار مهم است، زیرا آنها وظیفه دریافت درخواست‌های تراکنش کاربران، مرتب‌سازی آنها و ارسال به یک لایه بلاکچین خاص را دارند. به دلیل ماهیت کار آنها، ترتیب‌دهنده‌ها در بیشتر رول آپ‌ها متمرکز هستند.

گروه بعدی بازیگران در یک سیستم رول آپ، تأییدکننده‌ها (Verifier) هستند که تراکنش‌ها را می‌خوانند، پردازش می‌کنند و صحت صورت وضعیت (State) بلاکچین را تأیید می‌کنند.

آخرین گروه در یک سیستم رول آپ، تولیدکنندگان بلاک هستند که مسئولیت تولید و انتشار بلاک‌ها و به‌روزرسانی بلاکچین را بر عهده دارند.

یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد متیس در سیستم رول آپ آپتیمیستی آن است که تمام داده‌های تراکنش در لایه 1 ذخیره نمی‌شود. به منظور کاهش هزینه‌ها، متیس حداقل داده ضروری را به لایه 1 ارسال می‌کند و داده‌های تراکنش را خارج از زنجیره نگه می‌دارد. به عبارت دیگر، داده‌های اصلی تراکنش در خارج از زنجیره پردازش می‌شود و توسط ترتیب‌دهنده‌ها در حافظه Memo Labs ذخیره می‌گردد. این روش باعث می‌شود که گنجاندن ذخیره‌سازی در Memo Labs بسیار کم‌هزینه‌تر از لایه 1 اتریوم باشد.

در شبکه متیس، هر بازیگر معیوب به صورت پیوسته جریمه و جایگزین می‌شود توسط شبکه همتا که شامل تولیدکنندگان بلوک، ترتیب‌دهنده‌ها و اعتبارسنج‌ها است. این ویژگی شبکه متیس از جمله مزایای ارز دیجیتال متیس است.

بزرگ‌ترین مزیت استفاده از پروتکل متیس، ماشین مجازی متیس است که با اتریوم سازگار است. این پروتکل یک مقیاس‌پذیری لایه ۲ برای برنامه‌های اتریوم و توسعه‌دهندگان دی اپ (dApp) طراحی شده است و بر سرعت و کاهش هزینه‌های تراکنش‌ها تمرکز دارد. ماشین مجازی متیس (MVM) با EVM سازگار است و مثل اتریوم عمل می‌کند، اما ارزان‌تر و سریع‌تر است. همچنین بلاکچین لایه ۲ متیس از قراردادهای هوشمند سالیدیتی (Solidity) پشتیبانی می‌کند.

توکن METIS توکن بومی اکوسیستم متیس است و سه کارکرد اصلی دارد. این توکن برای فعال کردن ماشین مجازی متیس و ایجاد یک شرکت مستقل غیرمتمرکز (DAC) به واریز توکن METIS نیاز است. هنگامی که کاربران قصد همکاری با دیگران را دارند، باید وثیقه‌ای را در یک قرارداد استیکینگ واریز کنند، که به عنوان ضمانت تعهد آنها به شبکه عمل می‌کند. هر تراکنش لایه 2 که از پروتکل متیس استفاده می‌کند، از توکن متیس به عنوان کارمزد گس استفاده می‌کند.

توکن METIS حداکثر عرضه 10,000,000 واحدی دارد. 49.3 درصد از کل عرضه توکن‌های METIS در سال 2021 منتشر شد و درآمد حاصله صرف راه‌اندازی متیس، تیم، مشاوران، سرمایه‌گذاران و توسعه اکوسیستم/کامیونیتی شد. 50.7 درصد باقیمانده به اعضای جامعه، اعتبارسنج‌ها و توسعه کامیونیتی اختصاص می‌یابد. در شبکه متیس، اعتبارسنج‌ها که به نام رنجر (Rangers) شناخته می‌شوند، الگوریتم‌های استیکینگ را همگام‌سازی کرده و تراکنش‌ها را تأیید می‌کنند. همچنین، اعضای جامعه می‌توانند با شرکت در فعالیت‌های مختلف اکوسیستم متیس، از جمله توسعه‌دهندگی، تست و ارائه بازخورد، بهبود امنیت و حل مشکلات، توکن METIS را کسب کرده و در پروژه‌های مختلف اکوسیستم متیس استفاده کنند.

با توجه به مزایای فنی و اقتصادی پروتکل متیس و اکوسیستم اطراف آن، توکن METIS می‌تواند یک ابزار مفید برای کاربران و توسعه‌دهندگان در دنیای ارزهای دیجیتال باشد.

ارز دیجیتال METIS در سال 2021 با قیمت 9.84 دلار شروع به کار کرد و چند ماه بعد در همان سال به پایین‌ترین قیمت خود در 3.29 دلار رسید. رالی صعودی METIS در سال 2022 بود که بالاترین قیمت خود را در 323 دلار به ثبت رساند. اما این روند صعودی چندان دوام نداشت و بلافاصله به مرز 120 دلار سقوط کرد. پس از آن در سقوطی دوباره، به نزدیکی 21 دلار رسید و تا سال 2023 تغییر چندانی نداشت. در زمان نگارش این مقاله، رمزارز METIS با قیمت 21.4 دلار معامله می‌شود.

Metis یک ارز دیجیتال است و توکن اصلی آن، METIS، سه عملکرد اصلی دارد. این توکن برای فعال کردن ماشین مجازی Metis و ایجاد شرکت‌های خودمختار غیرمتمرکز (DAC) لازم است. همچنین برای سپرده گذاری در قرارداد staking به عنوان ضمانت تعهد به شبکه استفاده می‌شود. همچنین هر تراکنش لایه دویی که از پروتکل Metis استفاده می‌کند، METIS را به عنوان هزینه گاز خود استفاده می‌کند.

بر اساس داده‌های وب‌سایت DigitalCoinPrice، قیمت METIS در سال 2023 از سطح 40.05 دلار عبور خواهد کرد. انتظار می‌رود که پایین‌ترین قیمت METIS در سال جاری 18.48 دلار باشد. همچنین قیمت رمزارز METIS قادر است در سال 2023 تا حداکثر 45.32 دلار افزایش یابد.

تمرکززدایی اصل اساسی و اخلاق کریپتو است و باید یک امر اجتناب‌ناپذیر در بلاکچین در نظر گرفته شود. اکثر رول‌آپ‌ها هنوز گواهی‌های اعتبار (Validity Profs) یا ترتیب‌دهنده‌های (Sequencer) کاملاً غیرمتمرکز را به طور کامل فعال نکرده‌اند. وقتی METIS به طور کامل غیرمتمرکز شود، می‌تواند به تمام آنچه به دنبال آن بوده دست یابد. تنها در این صورت است که مزایای این شبکه به طور قطعی بیشتر از معایب آن خواهد بود.

برای خرید توکن METIS چکار کنیم ؟

برای خرید توکن METIS می‌توانید از صرافی‌های رمزارز معتبری که این توکن را در لیست ارزهای قابل معامله خود دارند، استفاده کنید. برای این منظور، ابتدا باید یک حساب در صرافی مورد نظر ایجاد کنید و آن را تأیید کنید. سپس باید مقدار مورد نظر از واحد پایه رمزارزی که معمولاً بیتکوین است، به حساب خود واریز کنید. پس از واریز، می‌توانید با استفاده از ارز موجود در حساب خود، توکن METIS را خریداری کنید. در هنگام خرید، می‌توانید قیمت و تعداد توکن‌هایی که می‌خواهید خریداری کنید را تعیین کنید. پس از انجام معامله، توکن METIS در کیف پول رمزارزی شما ذخیره می‌شود و می‌توانید از آن استفاده کنید. همچنین می‌توانید METIS را از طریق پلتفرم‌های دیفایی (DeFi) نیز خریداری کنید.

 

به این پست امتیاز بدید

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *