0

ارز دیجیتال سویی (SUI) چیست؟ همه چیز درباره ارز دیجیتال سویی

ارز دیجیتال سویی sui
بازدید 130

در بازارهایی که در حال نزول هستند، یافتن پروژه‌هایی با حداقلی برای گفتن روی کاغذ امری دشوار است. در این مواقع، پروژه‌ای به نام سویی (Sui) به بازار وارد می‌شود که خودش را قاتل سولانا می‌نامد. اما آیا این ادعا درست است؟ برای پاسخ به این سؤال، باید نخستین روی صورت سویی بندازیم و کاربردهای آن را بررسی کنیم.

در اینجا، ما قصد داریم پروژه‌ای با نام دییم (Diem) یا ارز دیجیتال متا (فیسبوک سابق) را بررسی کنیم. این پروژه توسط کارکنان سابق فیس‌بوک ساخته شده است و ادعا می‌کنند که مشکلات امنیتی و کارمزدهای بلاک چینی را به خاطره تبدیل می‌کند.

توضیحی درباره سویی و ارز دیجیتال آن

شبکه سویی یک بلاک چین لایه اول است که در ماه مه امسال به کار افتاد. ارز دیجیتال سویی یا SUI، توکن این شبکه است که در صرافی‌های مختلف ایرانی و خارجی با نماد معاملاتی SUI فهرست شده است. کارمزد تراکنش‌ها در شبکه سویی کم است زیرا از مقیاس‌پذیری افقی استفاده شده است که به معنای عدم وجود محدودیت برای تراکنش‌هایی که در صف قرار می‌گیرند، است. بنابراین با هزینه‌ای بسیار کم، تراکنش‌ها را می‌توان تأیید کرد. درصورتی که با مفهوم بلاک چین آشنا نیستید، پیشنهاد می‌شود به مطلب «بلاک چین چیست» سری بزنید.

بر اساس ادعای توسعه دهندگان سویی، پروژه های دیگر قادر خواهند بود تا برای کاربران عادی پروژه های خود را به گونه ای شخصی سازی کنند که آنها به راحتی از شبکه استفاده کنند.

توسعه دهندگان برای ساخت نرم‌افزارهای غیرمتمرکز روی سویی، از زبان برنامه‌نویسی موو (Move) استفاده می کنند. موو زبانی است که از Rust مشتق شده است که توسط متا توسعه داده شده است. با این حال، نسخه ای که در سویی استفاده می شود، تفاوت هایی با موو اصلی که توسط متا ساخته شده است دارد.

در سویی، نیازی به اجماع اعضای بلاک چین برای ترتیب‌بندی تراکنش ها وجود ندارد، که به سرعت بالاتر بلاک چین کمک می کند؛ زیرا در بسیاری از بلاک چین های موجود، نیاز به اجماع برای انجام چنین کاری یک گلوگاه و نقطه ضعف به حساب می آید.

مهم است بدانید که توکن سویی با محدودیت عرضه ۱۰ میلیارد واحدی است. یک نکته جالب دیگر درباره پروژه سویی، جذب سرمایه ۳۰۰ میلیون دلاری، دقیقا پیش از راه اندازی شبکه اصلی بود.

بخشی از فروش سویی در مراحل جذب سرمایه اولیه به سازندگان این ارز دیجیتال تعلق دارد. در بلاک چین سویی، تراکنش ها توسط تأیید کنندگان تراکنش یا اعتبارسنج ها پردازش می شود. در این بلاک چین، امکان تأیید موازی تراکنش ها وجود دارد که باعث افزایش سرعت تأیید و پردازش تراکنش ها می شود.

سویی با استفاده از اثبات سهام نمایندگی شده (DPoS) کار می کند. در این مکانیزم، توکن های SUI سهام گذاری شده در بازه های مشخصی قفل می شوند و برای تعیین اعتبارسنج ها مورد استفاده قرار می گیرند.

توسعه این بلاک چین بر عهده مایستن لبز بوده است. شرکت سرمایه گذاران بزرگی مانند سرکل، بایننس لبز و الکتریک کپیتال در این شرکت سرمایه گذاری کرده اند.

صرافی بایننس و جاستین سان، خالق ترون، نیز بر روی سویی تمرکز کرده اند. صرافی بایننس امکان خرید سویی از طریق لانچ پول را فراهم کرده و جاستین سان هم برای دریافت توکن سویی، مبلغ ۵۶ میلیون دلار ترایو اس دی را به بایننس منتقل کرده است.

پس از انتقال ۵۹ میلیون دلار ارز TUSD به بایننس توسط جاستین سان، مدیرعامل بایننس به نام چانگ پنگ ژائو، اظهار داشت که لانچ‌پول بایننس برای کاربران خرد طراحی شده است و انتقال توکن‌های سویی به حساب سان ممنوع است. در ضمن، شایعات پیرامون ایردراپ سویی پس از موفقیت ایردراپ پروژه اپتوس شکل گرفت و هرچند تیم سویی بارها خبری از ایردراپ برای این توکن نداد، اما در دور اول فروش اولیه، کاربران سویی را با قیمت ۰.۱ دلار به ازای هر واحد خریداری کردند. در دور فروش خصوصی، ۵۹۴ میلیون واحد سویی فروخته شد که قیمت آن ۰.۳ دلار بود. اوج قیمت ثبت‌شده برای سویی ۴.۵۲ دلار بود که در دقایق ابتدایی عرضه عمومی ثبت شد و پس از آن شاهد سقوط و تثبیت قیمت در ناحیه ۱ دلار بودیم.

تقاضا و عرضه، عوامل تعیین‌کننده قیمت یک توکن هستند و قیمت یک ارز دیجیتال، دلیل محکمی برای اثبات کاربردی‌بودن یا نبودن آن نیست. با توجه به تازگی توکن SUI، قیمت آن احتمالاً با نوسانات بسیاری در ابتدای راه همراه خواهد بود؛ پس در هنگام خرید و فروش سویی، نهایت احتیاط را به کار بگیرید.

صحبت در مورد آیندهٔ یک ارز دیجیتال بسیار دشوار و پرخطر است. با این حال، به نظر می‌رسد که سویی نسبت به کلاهبرداری کمتر آسیب‌پذیر است. تیم قوی، سرمایه‌گذاران معتبر و جزئیات فنی قابل‌قبول، دلایلی هستند که آینده سویی را تا حد زیادی روشن می‌کنند.

سویی بر پایهٔ بلاک چین ساخته شده و قابلیت پردازش ۱۲۰,۰۰۰ تراکنش بر ثانیه را دارد. این رقم در عین نویدبخش‌بودن، دور از ذهن به نظر می‌رسد. با این حال، برای درک بهتر می‌توان به اتریوم که در حالت عادی امکان پردازش تراکنش‌هایی به همین اندازه را دارد، ولی تنها در صورتی که تراکنش‌ها ساده باشند، اشاره کرد. برای این که این موضوع را بهتر درک کنید، باید بدانید که در شبکه اتریوم بیشتر تراکنش‌ها، جزئیات زیادی دارند و در واقع تمام تراکنش‌های اتریوم در دستهٔ تراکنش‌های ساده قرار نمی‌گیرند.

با توجه به موارد فوق، می‌توانید در مورد خرید یا عدم خرید SUI تصمیم‌گیری کنید.
تیم باشکوه، طرح فوق‌العاده و وعده‌های جذاب، توصیفی است که می‌توان از آن برای توکن SUI و شبکه بلاک‌چین استفاده کرد. این بلاک‌چین، قابلیت انجام تراکنش‌های سریع و ارزان را فراهم می‌کند.

از مهمترین ویژگی‌های شبکه SUI، امکان انجام تراکنش‌های همروند است. این در حالی است که در بسیاری از شبکه‌های فعلی، تراکنش‌ها به صورت نوبتی تأیید می‌شوند و صف برای تأیید تراکنش‌ها وجود دارد.

همچنین، توجهات گسترده به این ارز دیجیتال، به نوعی، به آینده خوبی برای آن اشاره می‌کند.

با این حال، باید توجه داشت که پروژه SUI یک پروژه جدید است و نیازمند زمان برای اثبات خود در عمل است.

در این مقاله، سعی شد تا پاسخی کوتاه به سؤال «SUI چیست؟» داده شود. آیا شما فکر می‌کنید که این پروژه موفق خواهد بود و می‌تواند با اتریوم و سولانا رقابت کند؟

به این پست امتیاز بدید

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *