0

“Testnet” چیست؟ و چه نقشی در توسعه شبکه‌های بلاک‌چین ایفا می‌کند؟

نت
بازدید 351

“Testnet” یک اصطلاح متداول در دنیای اینترنت و شبکه‌هاست که در جهان ارزهای دیجیتال نیز شناخته شده است. بر اساس نام آن، ماهیت تست نت به خوبی مشخص است.

تست نت در واقع یک شبکه آزمایشی است که با هدف بهبود حداکثری شبکه اصلی، یعنی مین‌نت (Mainnet)، راه‌اندازی می‌شود. این شبکه آزمایشی می‌تواند به عنوان نوعی “چرک‌نویس دیجیتالی” در نظر گرفته شود که به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا با آزمون و خطا، نقایص را برطرف کنند.

در کل، دو نوع تست‌نت وجود دارد: نوعی که پیش از شروع مین‌نت اجرا می‌شود و نوع دیگری که در حین اجرای مین‌نت منتشر می‌شود. عملکردهایی که این دو نوع تست‌نت ارائه می‌دهند، از بسیاری جهات شبیه به هم است؛ اما زمینه‌ای که تست‌نت‌ها در آن منتشر می‌شوند، به طور چشمگیری بر درک کاربران از آن تست‌نت و تأثیری که بر جامعه هدف خود می‌گذارند، مؤثر است.

در این مقاله، قصد داریم به بررسی شبکه‌های آزمایشی و تفاوت‌های آنها با شبکه‌های اصلی پرداخته و کاربردهای تست‌نت را بررسی کنیم. همچنین روش‌های کلاهبرداری از طریق تست‌نت‌ها و راه‌های پیشگیری از آنها نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت. با ما همراه باشید.

تست‌نت چیست؟

همانطور که در قسمت قبل اشاره شد، ماهیت تست‌نت تا حد زیادی از نام آن مشخص است. تست‌نت‌ها شبکه‌هایی آزمایشی هستند که تأثیر بسزایی در رفع نقص‌های شبکه اصلی و ارائه بهترین کد ممکن دارند.

همه توسعه‌دهندگان با تجربه می‌دانند که چیزی به عنوان “کد بی‌نقص” وجود ندارد. بنابراین، تست‌نت‌ها محیطی شبیه به شبکه اصلی را برای توسعه‌دهندگان فراهم می‌کنند تا آنها بتوانند کد خود را با کمترین ریسک ممکن تست کنند.

توسعه‌دهندگان بلاک‌چین از این شبکه‌های آزمایشی برای آزمایش برنامه‌های غیرمتمرکز خود استفاده می‌کنند. همچنین، زمانی که یک شبکه بلاک‌چین قصد انجام به‌روزرسانی در کد خود را داشته باشد، ابتدا این کار را در شبکه آزمایشی انجام می‌دهد و سپس نتیجه نهایی را در قالب شبکه اصلی اعمال می‌کند.

کدهایی که در یک تست‌نت نوشته می‌شوند، به‌راحتی قابل تغییر هستند و کوین‌های آنها فاقد ارزش هستند. در واقع، ارزش تست‌نت‌ها به همین دلیل فاقد ارزش آنهاست.

عملکرد تست‌نت‌ها و شبکه‌های اصلی به‌شدت به یکدیگر مرتبط است و هیچ‌یک از آنها بدون دیگری معنا ندارد. بنابراین برای درک بهتر ماهیت و کارکرد تست‌نت‌ها، بد نیست به شبکه‌های اصلی نیز نگاهی بیندازیم و آنها را بررسی کنیم.

مین‌نت چیست؟

شبکه اصلی یا همان مین‌نت (Mainnet)، آخرین، پایدارترین و کاربردی‌ترین نسخه بلاک‌چین است که در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. مین‌نت در حقیقت یک بلاک‌چین مستقل است که شبکه خودش را راه‌اندازی کرده و فناوری و پروتکل‌های مخصوص خود را دارد.

بر خلاف تست‌نت که کوین‌های آن فاقد ارزش هستند، کوین‌ها و توکن‌های مین‌نت ارزش منحصربه‌فرد دارند و از آنها برای دست‌یابی به اهداف شبکه استفاده می‌شود.

بنابراین می‌توان گفت که تست‌نت در حقیقت یک پروژه بلاک‌چینی در حال توسعه است؛ در حالی که مین‌نت را می‌توان یک بلاک‌چین کامل و توسعه‌یافته دانست.

مراحل زیادی وجود دارند که می‌توانند پیش از راه‌اندازی مین‌نت سپری شوند.

از معروف‌ترین مین‌نت‌های موجود می‌توان به بلاک‌چین‌های شناخته‌شده‌ای مانند بیت کوین، اتریوم، ایاس، ترون، تزوس و همه شبکه‌های دیگری اشاره کرد که بلاک‌چین‌ اختصاصی و مستقل خود را دارند.

رکورد بزرگ‌ترین عرضه اولیه تاریخ به بلاک‌چین ایاس تعلق دارد. این عرضه اولیه یک سال به طول انجامید و در طی این یک سال، ایاس موفق شد ۴ میلیارد دلار سرمایه جمع‌آوری کند. همچنین گفتنی است بسیاری از مین‌نت‌های معروفی که امروزه می‌شناسیم، با عرضه اولیه سکه خود، موفق به جمع‌آوری سرمایه برای توسعه و پیشرفت خود شده‌اند.

در ابتدا کار خود را روی مین‌نت اتریوم آغاز کردند. یکی از نمونه‌های خوب، بلاک‌چین ترون است. ترون در ابتدا توکنی ERC-20 روی اتریوم بود؛ اما در ماه مه ۲۰۱۸ مین‌نت ترون رسماً راه‌اندازی شد و در ماه ژوئن همان سال، توکن‌های آن به شبکه اصلی منتقل شدند.

کاربردهای تست‌نت

تا به اینجای مقاله درباره ماهیت کلی تست‌نت و مین‌نت صحبت کردیم. در این قسمت نیز قصد داریم نگاهی مختصر به برخی از کاربردهای تست‌نت داشته باشیم و پس از آن تفاوت‌های مین‌نت و تست‌نت و روش‌های کلاهبرداری از طریق تست‌نت را بررسی خواهیم کرد.

تست نت یک ابزار مهم در فرآیند توسعه و ارزیابی سیستم‌های بلاک چینی است. برخی از کاربردهای اصلی آن عبارتند از:

  1. امکان توسعه در یک محیط امن: با استفاده از تست نت، توسعه‌دهندگان می‌توانند کدهای خود را در یک محیط آزمایشی امن اجرا کنند و بدون نگرانی درباره نتیجه نهایی، آزمون و خطاهای مورد نظر خود را انجام دهند.
  2. تست و اعتبارسنجی برنامه‌های کاربردی: تست نت به عنوان یک ابزار برای تست و اعتبارسنجی برنامه‌های کاربردی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از تست نت، می‌توان تست‌های خودکار توسعه داده و برای اجرا در برنامه‌های رایج به کار برد.
  3. ارزیابی عملکرد سیستم: تست نت به عنوان یک ابزار برای ارزیابی عملکرد سیستم‌ها، از جمله سیستم‌های بانکی، سیستم‌های پرداخت، سیستم‌های ترافیک شبکه و غیره، استفاده می‌شود. با استفاده از تست نت، می‌توان عملکرد سیستم در شرایط مختلف و در صورت بارگذاری بالا، آزمایش کرد و عیب‌یابی کرد.
  4. آزمایش و اصلاح اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز: تست نت به عنوان یک ابزار برای آزمایش قطعات جدید، ویژگی‌ها و سایر موارد مربوط به اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز، مورد استفاده قرار می‌گیرد. تست‌های امنیتی، تست بارگیری، تست یکپارچه‌سازی، تست انتقال بلاک چین و بازیابی رویدادهای نامطلوب از جمله نمونه‌هایی از این تست‌ها هستند.
  5. حفظ و ارتقای مداوم امنیت بلاک‌چین: توسعه‌دهندگان بلاک‌چینی با استفاده از تست نت به دنبال حفظ و ارتقای مداوم امنیت بلاک‌چین‌ها هستند. در این راستا، تست‌های زیادی انجام می‌شود و نمونه‌های اولیه بدون ایجاد اختلال در شبکه اصلی، در تست‌نت اجرا می‌شوند.

تفاوت بین شبکه مین‌نت و تست‌نت چیست؟

هرچند که تفاوت اصلی بین شبکه مین‌نت و تست‌نت در کاربرد و هدف آنهاست، اما این دو نوع شبکه تفاوت‌های دیگری نیز با یکدیگر دارند. می‌توان تفاوت‌های موجود بین شبکه اصلی و شبکه آزمایشی را در شش مورد “هدف”، “هزینه عملیات”، “شناسه شبکه”، “بلاک جنسیس”، “نودها” و “آدرس‌ها” خلاصه کرد.

تا اینجای متن، درباره اهداف متفاوت مین‌نت و تست‌نت صحبت کردیم. در رابطه با هزینه عملیات، باید گفت که در تست‌نت، به دلیل عدم داشتن ارزش مالی برای کوین‌های آن، تراکنش‌های انجام شده هزینه‌ای ندارند، در حالی که برای انجام تراکنش در مین‌نت، باید هزینه‌ای پرداخت شود. در واقع، برای هر تراکنش در شبکه‌های اصلی، مانند ایجاد یک قرارداد هوشمند یا انجام یک تراکنش با آن، باید حداقل کارمزد شبکه را پرداخت کرد.

یکی از تفاوت‌های اصلی بین مین‌نت و تست‌نت، شناسه یا ID آن‌هاست. به عنوان مثال، شناسه شبکه اصلی اتریوم ۱ است، در حالی که شناسه شبکه‌های آزمایشی راپستن (Ropsten)، رینکبای (Rinkeby) و کوان (Kovan) که هر سه مربوط به اتریوم هستند، به ترتیب ۳، ۴ و ۴۲ هستند.

بلاک اول هر شبکه، به عنوان بلاک اولیه یا بلاک جنسیس (Genesis Block) آن شبکه شناخته می‌شود. جالب است که هر شبکه مین‌نت و تست‌نت، بلاک جنسیس خود را دارند و به طور واقع، بلاک‌های جنسیس آن‌ها با یکدیگر متفاوت هستند.

همچنین باید بدانید که آدرس‌های شبکه‌های آزمایشی و شبکه‌های اصلی با یکدیگر متفاوت هستند. به عنوان مثال، آدرس‌های شبکه اصلی بیت کوین با ۱، ۳ یا bc1 شروع می‌شوند؛ در حالی که آدرس‌های مربوط به شبکه‌های آزمایشی بیت کوین با m یا n آغاز می‌شوند.

در پایان، باید درباره تعداد نودها نیز صحبت کنیم. به وضوح مشخص است که تست‌نت‌ها تعداد نود کمتری دارند و بهتر است گفت که فقط توسعه‌دهندگان در آن‌ها شرکت می‌کنند، نه کاربران عادی.

یکی دیگر از نکات مهم در این بخش، تفاوت بین کاوشگرهای بلاک در شبکه‌های اصلی و شبکه‌های آزمایشی است. هر شبکه مین‌نت و تست‌نت، کاوشگر بلاک خود را دارد. به عنوان مثال، اگر به کاوشگر بلاک blockchain.com نگاه کنید، متوجه خواهید شد که از دو بخش مجزایی برای پشتیبانی از شبکه‌های اصلی و آزمایشی بیت کوین استفاده می‌کند.

با نگاه به بخش مربوط به شبکه‌های آزمایشی بیت کوین، مشاهده می‌شود که تعداد تراکنش‌های این شبکه نسبت به شبکه‌های اصلی بسیار بیشتر است (در زمان نگارش این متن، ۲،۱۳۷،۶۶۲ تراکنش در شبکه آزمایشی در مقابل ۷۲۰،۴۷۷ تراکنش در شبکه‌های اصلی).

دلیل این موضوع نیز واضح است. همانطور که پیش‌تر اشاره شد، تراکنش‌هایی که در تست‌نت‌ها انجام می‌شوند، رایگان و مربوط به توسعه‌دهندگان هستند. توسعه‌دهندگان بلاکچین از شبکه‌های آزمایشی برای تست کردن کدهای خود بدون نیاز به پرداخت کارمزد استفاده می‌کنند و طبیعی است که تعداد تراکنش‌هایی که در این شبکه‌ها ثبت می‌شوند بیشتر باشد.

“توضیح درباره کلاهبرداری تست‌نت”

ما در حال حاضر می‌دانیم که کوین‌های شبکه‌های اصلی و کوین‌های تست‌نت چه تفاوتی با هم دارند و کوین‌های تست‌نت در واقع ارزشی ندارند. بنابراین، ممکن است برای شما آشکار باشد که تست‌نت می‌تواند در‌باره کلاهبرداری عملیاتی باشد. در بخش انتهای مقاله، می‌خواهیم موردهای کلاهبرداری از طریق شبکه‌های آزمایشی را مورد بررسی قرار دهیم و به روش‌های جلوگیری از آن‌ها نیز پرداخته شود.

“راهکار برای جلوگیری از کلاهبرداری تست‌نت”

مهم‌ترین راهکار برای جلوگیری از کلاهبرداری در تست‌نت، استفاده از کیف پول متعلق به شبکه اصلی است. کیف پول‌های شبکه‌های اصلی و تست‌نت با یکدیگر تفاوت دارند و نمی‌توان از کیف پول یک شبکه برای دریافت کوین‌های شبکه دیگر استفاده کرد.

بنابراین، بهتر است از کیف پول‌های رایج و شناخته شده استفاده کنید و از کیف پول‌های ناشناخته یا کمتر شناخته‌شده خودداری کنید که مطمئن باشید که متعلق به شبکه اصلی هستند.

توصیه درباره کیف پول ارز دیجیتال برای جلوگیری از کلاهبرداری”
یکی از راهکارهایی که می‌تواند به شما در جلوگیری از کلاهبرداری کمک کند، توجه به آدرس کیف پولتان است. به‌عنوان مثال در قسمت قبل هم اشاره کردیم که آدرس‌های شبکه‌های اصلی بیت کوین با ۱، ۳ یا bc1 شروع می‌شوند، در حالی که آدرس‌های تست‌نت با حروف m یا n آغاز می‌شوند. بنابراین توصیه می‌کنیم پیش از ارسال آدرس خود به دیگران، به این مسئله دقت کنید. در بخش بیشتر بخوانید، می‌توانید آموزش کامل درباره کیف پول‌های ارز دیجیتال را بخوانید و با بهترین کیف پول‌های موجود آشنا شوید.

راهکار دیگر در جلوگیری از کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال

یکی دیگر از نکاتی که توصیه می‌کنیم به آن توجه کنید، این است که کارهایی مانند ساخت کیف پول یا خرید ارز دیجیتال را شخصاً انجام دهید. دنیای ارزهای دیجیتال دنیای حذف واسطه‌هاست؛ بنابراین کاربران این ارزها هم باید از این اصل مهم پیروی کنند. توصیه‌ می‌کنیم تا جایی که می‌توانید، اطلاعات خود را در زمینه ارزهای دیجیتال افزایش دهید و فرایند ساخت کیف پول و خرید کوین را به شخص دیگری واگذار نکنید. بهتر است این کارها را به صورت شخصی انجام داده و از امنیت خود اطمینان حاصل کنید.

راهکار پایانی در جلوگیری از کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال

در نهایت، برای جلوگیری از خطر کلاهبرداری، از قیمت‌های بیش‌از‌حد پایین خودداری کنید. وب‌سایت‌هایی وجود دارند که ارزهای دیجیتال رایج بازار را با قیمت‌های بسیار پایین‌تری ارائه می‌دهند و کاربران به طمع کسب سود بیشتر، برای خرید آنها وسوسه می‌شوند؛ در حالی که در ازای پولی که پرداخت می‌کنند، کوین‌هایی دریافت می‌کنند که عملاً هیچ کاربرد و ارزشی ندارند. به یاد داشته باشید که ارزهای دیجیتال پول واقعی هستند و هیچ‌کس آنها را به‌رایگان یا با قیمت پایین در اختیار شما قرار نمی‌دهد. بهتر است قبل از خرید، بازار را بررسی کرده و از قیمت‌های معمولی آگاهی داشته باشید.

خلاصه:

توضیح مفصل درباره شبکه‌های آزمایشی در توسعه بلاک‌چین
در این مقاله، سعی کردیم به بررسی یکی از بخش‌های اساسی توسعه شبکه‌های بلاک‌چینی، یعنی شبکه‌های آزمایشی یا تست‌نت‌ها بپردازیم و به دقیق‌ترین شکل ممکن به کارکرد آنها پرداخته‌ایم. توضیح کوتاهی از تست‌نت‌ها ارائه شده است. همان‌طور که از نامشان پیداست، تست‌نت‌ها شبکه‌های آزمایشی هستند که برای توسعه‌دهندگان امکان آزمون و خطا را فراهم می‌کنند. با این حال، این شبکه‌های ساده به نظر می‌رسند، اما در توسعه موفقیت‌آمیز شبکه‌های بلاک‌چین، نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند. به کمک آنها، توسعه‌دهندگان قبل از انتشار نسخه نهایی شبکه، می‌توانند آن را در شرایط و محیطی که شبکه اصلی در آن قرار دارد، تست کنند و از اشکالات و خطاهای ممکن جلوگیری کنند.

مثالی از تست‌نت‌های بلاک‌چین اتریوم

یکی از مشهورترین مثال‌های تست‌نت در بین بلاک‌چین‌های امروزی، تست‌نت‌های بلاک‌چین اتریوم می‌باشد. اتریوم مدت‌هاست که در پی انجام یک به‌روزرسانی بزرگ و ارائه نسخه جدید خود با نام اتریوم ۲ است و برای این به‌روزرسانی از تست‌نت‌های مختلف استفاده کرده است. این تست‌نت‌ها به شبکه‌های آزمایشی کمک می‌کنند تا پیش از انتشار نسخه نهایی، از عملکرد صحیح و عدم وجود خطاها اطمینان حاصل کنند. تست‌نت‌های ترکیبی بخش‌های اساسی فرآیند توسعه شبکه‌های بلاک‌چینی هستند و وجود آنها برای دستیابی به نتیجه نهایی دلخواه، ضروری است.

به این پست امتیاز بدید

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *