0

مفهوم وام جمعی (Crowdloan) چیست؟

Crowdloan
بازدید 277

مفهوم وام جمعی (Crowdloan) و تأثیر آن در تأمین مالی پاراچین پولکادات و کوساما

یکی از روش‌های بارز برای تأمین مالی پاراچین پروتکل‌های پولکادات و کوساما، وام جمعی (Crowdloan) نام دارد. این روش در تامین بودجه برای این سیستم‌ها نقش کلیدی ایفا می‌کند. در این رویکرد، پروژه‌های مختلفی برای پاراچین ارائه می‌شوند و کاربران می‌توانند از طریق شرکت در این پروژه‌ها، سرمایه‌گذاری کنند و در نتیجه پاداش‌هایی را به دست آورند. با این حال، مشارکت در وام جمعی نیازمند طی کردن مراحل و شرایطی خاص است.

برای بهره‌برداری بهتر از این روش، توصیه می‌شود قبل از مشارکت، اطلاعات کاملی درباره وام جمعی و جزئیات مربوطه را کسب کنید تا بتوانید بهترین نتیجه را برای سرمایه‌گذاری خود به دست آورید. علاوه بر شناخت مفهوم وام جمعی، آشنایی با روش و شیوه‌های شرکت در آن و قوانین مربوط به پاداش‌دهی به کاربران نیز اهمیت دارد.

شناخت مفهوم وام جمعی در چارچوب شبکه کوساما و پولکادات

وام جمعی به عنوان یک بخش اساسی از چارچوب شبکه کوساما و پولکادات در نظر گرفته می‌شود. این مفهوم باعث افزایش قیمت توکن DOT می‌شود و به عنوان یک روش تأمین مالی برای پاراچین عمل می‌کند. این فرآیند بهبود کمپین پاراچین را تسهیل می‌کند. به‌طور همزمان با دریافت پاداش توسط کاربران، پروژه‌ها نیز تامین مالی می‌شوند و پیشرفت می‌کنند. این مکانیزم، حمایت از پروژه‌ها و پیوستن به شبکه پولکادات و کوساما را فراهم می‌کند. در این روند، بودجه‌ای که بدست می‌آید، در یک حساب سرمایه‌گذاری برای یک دوره زمانی خاص نگهداری می‌شود و در نهایت به سرمایه‌گذاران پاداش داده می‌شود. این پاداش در واقع توکن مربوط به آن پروژه است. لازم به ذکر است که کاربران سرمایه‌ی خود را به پاراچین قرض نمی‌دهند و در واقع کمک‌های وام جمعی در یک حساب حمایتی برای یک دوره زمانی قفل می‌شوند.

مزایای وام جمعی

وام جمعی (Crowdloan) برای افرادی که به دنبال سرمایه‌گذاری هستند، فرصتی عالی است تا به پروژه‌ای که به آن علاقه‌مندند حمایت کرده و از طریق آن شبکه، توکن کسب کنند. هر پروژه پاراچینی یک وام جمعی را پیاده نمی‌کند و هر Crowdloan شرایط و پاداش خاص خود را دارد. اختلاف در وام‌های جمعی بین پروژه‌های مختلف اهمیت ندارد و همه وام‌های جمعی باید دو نکته را مشخص کنند: مدت زمان کمپین Crowdloan، یعنی چند مزایده برگزار می‌شود، و حداکثر میزان پاداش. جزئیات مربوط به شرایط وام جمعی باید از تیم‌هایی که آن را اجرا می‌کنند، دریافت شود. برای پروژه‌ها، وام جمعی می‌تواند مکانیزم مهمی برای راه‌اندازی شبکه آنها در کوساما یا پولکادات باشد. در ادامه، برخی از مزایای استفاده از Crowdloan برای پروژه‌های پاراچین را برشمرده‌ایم.

یک روش کارآمد برای توزیع توکن‌ها به اعضای جامعه که حامیان مشتاق پروژه شما هستند، فراهم می‌کند.

این روش قابلیت تامین هزینه‌های بخش‌های مختلف پاراچین را بدون نیاز به فرآیند جمع‌آوری سرمایه با استفاده از منابع و زمان فشرده فراهم می‌کند.

علاوه بر این، این روش می‌تواند برای سنجش حمایت از یک پروژه جدید یا پاراچین و نشان دادن تقاضای بازار، یک راهکار مناسب باشد.

چگونگی دسترسی به Crowdloan می‌تواند به سه روش زیر باشد، که بر اساس پروژه‌هایی که تاکنون وام‌های جمعی را سازماندهی کرده‌اند، مشخص شده است:

مستقیماً از طریق رابط کاربری گرافیکی (Polkadot.js):

می‌توانید به وام جمعی دسترسی پیدا کنید و در آن شرکت کنید، با استفاده از رابط کاربری گرافیکی Polkadot.js که ابزاری محبوب در اکوسیستم Polkadot است.

مشارکت مستقیم در زنجیره با استفاده از رابط کاربری گرافیکی Polkadot:

شما می‌توانید از طریق رابط کاربری گرافیکی Polkadot که در وب سایت آن قرار دارد، مستقیماً در زنجیره شرکت کنید و به وام جمعی دسترسی پیدا کنید.

استفاده از داشبورد سفارشی:

بعضی از پروژه‌های پاراچین ممکن است داشبورد سفارشی خود را ایجاد کرده باشند که شما می‌توانید از طریق آن به وام جمعی دسترسی پیدا کنید.

همچنین، ممکن است برخی پروژه‌ها برای دسترسی به وام جمعی از راهکارهای خارج از زنجیره، مانند متولی، استفاده کنند.

متولی‌هایی مانند بایننس یا کراکن امکان مشارکت در وام جمعی را فراهم می‌کنند. برای شرکت در این وام‌ها، فردی به سادگی به پلتفرم متولی مربوطه می‌رود و دستورالعمل‌های آن را دنبال می‌کند. این نوع وام‌های جمعی خارج از زنجیره اتفاق می‌افتد. بسیاری از پروژه‌ها از ترکیب این روش‌ها استفاده کرده‌اند و به افراد این امکان را می‌دهند که از هر روشی که برایشان راحت‌تر است، استفاده کنند. با این حال، توصیه می‌شود در مورد هر مکانیزمی که به طور مستقیم به ماژول Crowdloan کمک نمی‌کند، دقت و احتیاط لازم را به خرج دهید.

درباره دوام کمپین‌های وام جمعی باید گفت که طول زمان هر کمپین می‌تواند متفاوت باشد و بسته به شرایط و نیازهای هر پروژه متغیر است. هر پروژه معمولاً زمان مشخصی برای برگزاری کمپین وام جمعی تعیین می‌کند. پس از اتمام آن زمان، مرحله‌ای برای ارزیابی و پردازش اطلاعات آغاز می‌شود. پس از ارزیابی نتایج و جمع‌آوری مقادیر لازم، پروژه می‌تواند به مراحل بعدی بروید. بنابراین، دوام هر کمپین وام جمعی بستگی به زمانی دارد که پروژه برای آن تعیین کرده است و مراحل پردازش و ارزیابی مربوطه را طی کند.

وقتی یک وام جمعی ثبت می‌شود، پروژه تعیین می‌کند که کمپین Crowdloan چه مدت زمانی به طول خواهد انجامید. این کار با تعیین یک تاریخ پایان برای کمپین صورت می‌گیرد که به یک بلوک خاص در گره مرتبط است. کمپین توضیح می‌دهد که وام‌های جمعی چه مدت زمانی ممکن است مشارکت‌ها را برای ارائه پیشنهاد در مزایده قفل نگه دارد. تاریخ پایان کمپین به معنای اتمام مهلت است که دیگر امکان استفاده از وام جمعی در مزایده وجود ندارد. در صورتی که پروژه تا تاریخ پایان کمپین موفق به کسب جایگاهی نشود، کمپین Crowdloan به پایان می‌رسد و وام جمعی KSM یا DOT باز می‌شود و به صاحبان خود بازگردانده می‌شود.

تعداد محدودی اسلات پاراچین در شبکه‌های کوساما و پولکادات وجود دارد و حراجی‌های مربوط به این اسلات‌ها ممکن است بسیار رقابتی باشند. تاریخ پایان کمپین مدت زمانی را در نظر می‌گیرد که احتمال از دست دادن یک یا چند مزایده اولیه را به پروژه‌ها می‌دهد تا در چندین مزایده متوالی رقابت کنند. همچنین، انتظارات شرکت‌کنندگان وام‌های جمعی را تعیین می‌کند که احتمالاً نمی‌خواهند توکن‌هایشان به طور نامحدود قفل شوند. این در حالی است که پروژه تلاش می‌کند در مدت چند هفته به عنوان برنده در حراجی ظاهر شود. برای کسب یک اسلات پاراچین در طول یک حراج، وضعیت Crowdloan باید باز و فعال باشد. همچنین، ایمن‌سازی این اسلات‌ها بسیار رقابتی است و باید به‌طور همزمان با حراجی انجام شود.

به طور کلی، پاراچین‌ها سعی می‌کنند تا حد امکان بیشترین فرصت‌ها را پوشش دهند، به ویژه اگر انتظار رقابت شدید را داشته باشند. با توافق تمامی شرکت‌کنندگان برای قفل کردن توکن‌های خود تا پایان کمپین Crowdloan، کمپین‌های طولانی همراه با هزینه فرصت اضافی برای دارندگان توکن KSM و DOT هستند. به عبارت دیگر، هر چه کمپین بیشتری طول بکشد، توکن‌های KSM و DOT بیشتری مدت زمان قفل می‌شوند و قادر به دریافت پاداش نمی‌شوند. در این موارد، پروژه‌ها ممکن است تصمیم بگیرند به شرکت‌کنندگان مقداری پاداش ارائه دهند، که ممکن است شامل مزایای غیرپولی هم باشد. البته، این امر کاملاً به اختیار پروژه است و هیچگونه اجباری وجود ندارد.

فرآیند وام جمعی به صورت زیر پیش می‌رود:

مرحله ۱: آماده‌سازی کاربر برای مشارکت در Crowdloan
در ابتدا، کاربران برای شرکت در وام جمعی باید مجموعه DOT یا KSM خود را در حالت باز قرار دهند. باز کردن قفل رمزها ممکن است زمانی طولانی ببرد که در شبکه کوساما ۷ روز و در پولکادات ۲۸ روز است. بنابراین، اگر قصد دارید در یک وام جمعی شرکت کنید، تقریباً چند هفته قبل باید برای آغاز فرآیند باز کردن قفل آماده شوید. توجه کردن به این نکته مهم است که توکن‌های مورد استفاده در وام جمعی نباید در پروژه‌های دیگر حضور داشته باشند.

مرحله ۲: مشارکت در Crowdloan
به هر فردی که در وام جمعی شرکت می‌کند، یک شماره شاخص رسمی ویژه اختصاص داده می‌شود که به حسابی اشاره می‌کند که توسط ماژول کنترلی مدیریت می‌شود. در این حساب، وجوه Crowdloan ذخیره می‌شود. این حساب امن به صورت انحصاری برای کمپین مورد نظر ایجاد می‌شود و توسط شبکه کوزاما یا پولکادات نگهداری می‌شود. در طول دوره وام جمعی، امکان دسترسی به این حساب برای پروژه‌های فردی یا تیمی وجود ندارد.

برای شرکت در یک کمپین روی زنجیره، کاربر باید یک تراکنش ویژه را که برای وام‌های جمعی طراحی شده است، ارسال کند. این تراکنش به یک شاخص خاص پاراچین اشاره می‌کند و به این ترتیب، مشارکت شما در یک کمپین رسمی Crowdloan تضمین می‌شود. حائز اهمیت است که هرگز DOT یا KSM را به یک آدرس در کمپین مشارکت انتقال ندهید. پس از انجام فرآیند، DOT یا KSM به حساب ماژول کنترلی منتقل می‌شود. برای پروژه‌هایی که برنامه‌های کاربردی بر اساس Web3 برای وام‌های جمعی خود توسعه می‌دهند، احتمالاً این بخش از فرآیند به صورت خودکار انجام می‌شود.

برای شرکت در کمپین از طریق یک صرافی خارج از زنجیره، شما باید دستورالعمل‌های موجود در وب‌سایت واسطه معاملات را دنبال کنید. سپس، متولی معامله، وجوه را از طرف شما به ماژول وام جمعی ارسال می‌کند. در نظر داشته باشید که پروژه‌ها ممکن است سطح حداقل یا حداکثر مشارکت را در هر آدرس برای Crowdloan خود تعیین کنند، اما به طور پیش‌فرض این اتفاق می‌افتد. به عنوان مثال، یک حداقل مشارکت با مقدار کم در هر آدرس برای کوزاما (۰.۱ KSM) و پولکادات (۵ DOT) تعیین شده است. علاوه بر این، افراد قادرند در طول فرآیند حراج، میزان مشارکت خود را افزایش دهند.

مرحله ۳: قفل کردن ماژول در صورت برنده شدن Crowdloan
در صورت موفقیت کمپین وام جمعی، پاراچین به پولکادوت یا کوساما منتقل می‌شود و هر DOT یا KSM که در ماژول Crowdloan جمع‌آوری شده است، برای مدت اجاره‌ای که برنده شده است، در ماژول قفل می‌شود. در این مدت، کاربران قادر به حذف هیچ یک از مشارکت‌های خود نخواهند بود.

لازم به ذکر است که اگر پروژه قبل از پایان کمپین در مزایده برنده نشود، توکن‌ها به مشارکت کنندگان برگردانده می‌شوند. وقتی کمپین به پایان می‌رسد، هر مشارکت‌کننده می‌تواند بازپرداخت همه مشارکت‌های وام جمعی را آغاز کند. در نظر داشته باشید که تا زمان برگشت تمامی مشارکت‌ها، وام جمعی ناموفق از سیستم حذف نمی‌شود.

مرحله ۴: دریافت پاداش توسط کاربران (برای اکثر کمپین‌ها)

بیشتر پروژه‌ها احتمالاً به مشارکت‌کنندگان وام‌های جمعی پاداش ارائه می‌دهند. نحوه توزیع این جوایز و سرعت آن در میان شرکت‌کنندگان، مشخص نیست و بستگی به سیاست‌های هر پروژه دارد. بعضی از پروژه‌ها ممکن است تصمیم بگیرند تا بخشی از پاداش را بلافاصله پس از موفقیت در راه‌اندازی شبکه توزیع کنند و بخش دیگر پاداش را در یک بازه زمانی مشخص واگذار کنند.

روش دریافت یا پرداخت پاداش نیز ممکن است متفاوت باشد. اگر پاداش‌ها به صورت زنجیره‌ای تعلق می‌گیرد، می‌توان آن‌ها را در هر زمانی در فواصل زمانی مشخص پرداخت کرد یا با استفاده از فرآیند بازخرید دستی، به صلاح‌دید مشارکت‌کننده تعلق بدهد. با این حال، این تصمیمات به طور مستقل توسط تیم‌ها گرفته می‌شود و باید قبل از شروع فرآیند Crowdloan اعلام شود.

 

به این پست امتیاز بدید

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *