0

ارز دیجیتال ریپل یا XRP چیست ؟

ارز دیجیتال ریپل یا XRP چیست ؟
بازدید 71

ریپل (Ripple) یک شبکه انتقال وجه است که برای تأمین نیازهای صنعت خدمات مالی طراحی شده است. ایکس آر پی (XRP) نماد ارز دیجیتال اصلی شبکه ریپل است و به طور مداوم در بین ده رمزارز برتر با سرمایه‌گذاری بازار قرار می‌گیرد.

در اواخر سال 2020، کمیته اوراق بهادار و بورس آمریکا (U.S. Securities and Exchange Commission) از ریپل اتهام فروش اوراق بهادار ثبت نشده به صورت XRP در صرافی‌های رمزارزی را برآورد کرد. پس از سال‌ها دادخواست، در تاریخ 13 ژوئیه، قاضی فدرال به شرکت پیروزی جزئی داد و تصمیم گرفت که فروش XRP در صرافی‌های عمومی رمزارز، طبق قانون، ارائه اوراق بهادار نمی‌باشد.

قاضی همچنین به نفع کمیته اوراق بهادار و بورس آمریکا تصمیم گرفت و استناد به آن، فروش آف بورس XRP به سرمایه‌گذاران بازار سرمایه‌ای پیشرفته مانند صندوق‌های ریسک بالا، فروش ثبت نشده اوراق بهادار است. تصمیمات در مرحله اولیه دادخواست صادر شده‌اند و تصمیم نهایی در نزدیکی آن‌ها قرار دارد.

بازارهای رمزارز با اشتیاق به تصمیم قضایی جزئی پاسخ دادند (توجه کنید که دادخواست هنوز به پایان نرسیده است) و XRP در تاریخ 13 ژوئیه تقریباً 75 درصد افزایش یافت.

ریپل چیست؟

ریپل شرکتی است که پشت XRP قرار دارد و یک سیستم تسویه پرداخت و شبکه تبدیل ارز است که می‌تواند تراکنش‌ها را به صورت جهانی پردازش کند.

“ریپل از ابتدا به طور اساسی برای جایگزینی SWIFT (یک شبکه انتقال وجه برجسته) یا جایگزینی لایه تسویه بین نهادهای مالی اصلی طراحی شده بود.” می‌گوید پت وایت، مدیر عامل بیتویو.

این به عنوان یک نماینده معتبر بین دو طرف در یک تراکنش عمل می‌کند، زیرا شبکه می‌تواند به سرعت تأیید کند که تبادل به درستی انجام شده است. ریپل می‌تواند تبادلاتی را برای انواع ارزهای فیات و رمزارزها فراهم کند، مانند بیتکوین به عنوان یک مثال.

هرگاه کاربران از شبکه برای انجام تراکنش استفاده می‌کنند، شبکه مقدار کمی از XRP (یک رمزارز) را به عنوان هزینه کسر می‌کند.

“هزینه استاندارد برای انجام تراکنش در ریپل برابر با 0.00001 XRP تنظیم شده است که نسبت به هزینه‌های بزرگی که بانک‌ها بابت انجام پرداخت‌های مرزی دریافت می‌کنند، بسیار کم است.” می‌گوید ال لی، عضو هیئت مدیره Onchain Custodian.

اکس آر پی (XRP) چیست؟

XRP رمزارزی است که بر روی XRP Ledger، یک زنجیره بلوکی طراحی شده توسط جد مک‌کالب، آرتور بریتو و دیوید شوارتز، اجرا می‌شود. مک‌کالب و بریتو به ریپل می‌پیوندند و از XRP برای تسهیل تراکنش‌ها در شبکه استفاده می‌کنند.

می‌توانید XRP را به عنوان یک سرمایه‌گذاری تهیه کنید، به عنوان یک رمزارز برای مبادله با دیگر رمزارزها یا به عنوان یک روش برای تأمین مالی تراکنش‌ها در شبکه ریپل استفاده کنید.

لازم به ذکر است که زنجیره بلوکی XRP به طور کاملاً متفاوتی نسبت به بیشتر رمزارزهای دیگر عمل می‌کند. رمزارزهای دیگر اطلاعات تراکنش و فرآیند تأیید خود را برای هررمزگذاری و به هر کسی که به سرعت معادلات پیچیده را حل کند، باز می‌کنند. اما تراکنش‌ها امن هستند زیرا اکثر دارندگان زنجیره به تأیید تراکنش می‌پردازند تا آنها به آن اضافه شوند.

شبکه ریپل به طوری کمی مرکزیت دارد و از یک پروتکل توافق استفاده می‌کند: هرکس می‌تواند نرم‌افزار تأیید آن را دانلود کند، اما لیست منحصر به فردی از نودها دارد که کاربران می‌توانند بر اساس آنها تراکنش‌های خود را تأیید کنند و بر اساس شرکت‌کنندگانی که به نظر آنها کمترین احتمال تقلب را دارند، انتخاب کنند.

هنگامی که تراکنش‌های جدید وارد می‌شوند، تأییدکنندگان هر سه تا پنج ثانیه لجره خود را به‌روزرسانی می‌کنند و مطمئن می‌شوند که با سایر لجره‌ها مطابقت دارند. اگر تناقضی وجود داشته باشد، آنها متوقف می‌شوند تا متوجه شوند که چه اشتباهی رخ داده است. این امکان را به شبکه می‌دهد که تراکنش‌ها را به صورت امن و بهره‌ور از دیگر رمزارزها مانند بیتکوین تأیید کند.

“تأیید تراکنش‌های بیتکوین ممکن است چند دقیقه یا ساعت طول بکشد و معمولاً هزینه‌های بالایی همراه با آنهاست.” می‌گوید لی. “تراکنش‌های XRP در حدود چهار تا پنج ثانیه تأیید می‌شوند و هزینه کمتری دارند.”

 

دعوای SEC علیه ریپل

در تاریخ 20 دسامبر 2023، کمیسیون اوراق بهادار و بورس آمریکا (SEC) مدعی شد که ریپل با ارائه سکه اولیه و فروش بعدی توکن XRP، در قبال قوانین موجود اوراق بهادار، تخلف کرده است. اساس این تخلف تفسیر SEC از آزمون هاوی در مورد دارایی های دیجیتال بود.

از سوی خود، ریپل به طور فوری از روش خود دفاع کرد و با ارسال یک مطالبه به SEC، نسبت به لغو اتهامات SEC در چندین بار درخواست کرد.

در تاریخ 13 ژوئیه، یک قاضی فدرال در پاسخ به درخواست ریپل برای صدور حکم خلاصه، درخواست ریپل را تأیید نکرد و تصمیم گرفت که پیشنهادات اولیه فروش XRP به واقع تخلف از قوانین فدرال اوراق بهادار بود. این موضوع باید در دادگاه در تاریخی دیگر تصمیم گرفته شود.

با این حال، تصمیم دادگاه به عنوان یک پیروزی توسط علاقمندان به رمزارزها تلقی شد و قیمت XRP بیش از 95 درصد با خبر خوب افزایش یافت. علاوه بر این، رمزارزهای دیگری مانند کاردانو (ADA)، سولانا (SOL) و پلیگان (MATIC) به ترتیب 17٪، 18٪ و 19٪ افزایش یافتند.

چگونه می‌توان XRP را استخراج کرد؟

“استخراج” سیستم تأیید توزیع شده است که توسط بیشتر رمزارزهای مبتنی بر زنجیره بلوک استفاده می‌شود. این سیستم هم زماناً تراکنش‌ها را تسهیل می‌کند و مکانیزمی را فراهم می‌کند که به وسیله آن ارز جدیدی به سیستم رمزارزی معرفی می‌شود. به طور معمول، بعنوان پاداشی برای تأییدکنندگان به خاطر کار آنها در حمایت از شبکه. به عنوان مثال، بیتکوین یک محدودیت تامین حداکثر 21 میلیون توکن دارد که به طور پیوسته هنگام تأیید تراکنش‌های بیشتر و بیشتر منتشر می‌شود.

به طور مقابل، XRP “پیش‌استخراج” شده است، به این معنی که لجر XRP 100 میلیارد واحد را ایجاد کرده و سپس به طور دوره‌ای آتا به حال به بازار عرضه می‌کند.

ریپل قسمتی از XRP را در گردش دارد و این تحریکی برای کمک به رشد و موفقیت رمزارز در طول زمان است. قسمتی دیگر از XRP برای عرضه منظم در بازار از طریق فروش نگهداری می‌شود.

قابل فهم است که این امر باعث نگرانی شده است که مقدار زیادی XRP در یک بار عرضه شود و ارزش XRP‌های دیگری که در گردش هستند را کاهش دهد، زیرا یکی از عواملی که به هر ارز ارزش می‌دهد، کمبود نسبی آن است.

“شرکت تلاش کرده است تا با اجرای چند مکانیزم (اعتماد، عرضه قابل پیش‌بینی و غیره) نا‌مطمئنی را کاهش دهد”، به نقل از تیم اننکینگ، مدیر ارشد مدیریت سرمایه دیجیتال. این تفاوت بین استخراج و پیش‌استخراج ممکن است یکی از دلایل تنازعات آن با کمیسیون اوراق بهادار و بورس آمریکا در سال 2020 باشد (SEC).

مزایای ارز دیجیتال ریپل

تسویه سریع: تأییدیه تراکنش‌ها بسیار سریع است. به طور معمول در حدود چهار تا پنج ثانیه طول می‌کشد، در مقایسه با روزها که بانک‌ها برای انجام انتقال سیمی طول می‌کشد و یا دقایق یا حتی ساعت‌ها که برای تأیید تراکنش‌های بیتکوین طول می‌کشد.
هزینه‌های بسیار کم: هزینه انجام یک تراکنش در شبکه ریپل فقط 0.00001 XRP است که در نرخ‌های فعلی تقریباً نصف پنی است.
شبکه تبادل چندمنظوره: شبکه ریپل نه تنها تراکنش‌ها را با استفاده از XRP انجام می‌دهد، بلکه می‌تواند برای ارزهای فیات و رمزارزهای دیگر نیز استفاده شود.
استفاده از نهادهای مالی بزرگ: شرکت‌های بزرگ همچنین می‌توانند از ریپل به عنوان یک پلتفرم تراکنش استفاده کنند. سانتاندر و بانک آمریکا تنها چند نمونه از نهادهایی هستند که از این شبکه استفاده می‌کنند و نشان می‌دهند که ریپل در حال حاضر در عملیات نهادی بزرگتری نسبت به بیشتر رمزارزها قرار دارد.

معایب ارز دیجیتال ریپل

نسبتاً متمرکز: یکی از دلایلی که رمزارزها محبوب شدند، آن است که غیرمتمرکز بودند و کنترل را از بانک‌ها و دولت‌های بزرگ دور می‌کردند. سیستم ریپل به دلیل لیست پیش‌فرض اعتبارسنجان خود می‌تواند تا حدی متمرکز باشد که در تضاد با این فلسفه است.
عرضه بزرگ پیش‌استخراج شده XRP: اگرچه بیشتر عرضه ریپل که در گردش نیست در بند اسکرو نگهداری می‌شود، اما احتمالاً مقدار زیادی در زمان‌های نامناسب معرفی شود که می‌تواند تأثیری بر ارزش XRP داشته باشد.
اقدامات SEC علیه XRP: در دسامبر 2020، کمیسیون اوراق بهادار و بورس آمریکا (SEC) دادخواستی علیه ریپل ارائه کرد و گفت که زیرا ریپل می‌تواند تصمیم بگیرد که زمان عرضه XRP را در نظر بطبق ادعای SEC، شرکت ریپل باید آن را به عنوان یک امنیت ثبت کند. اما شرکت ریپل این ادعا را رد کرده است.

چگونگی استفاده از ریپل و XRP

شما می‌توانید از XRP به عنوان هر ارز دیجیتال دیگری استفاده کنید، هم برای تراکنش‌ها و هم به عنوان یک سرمایه‌گذاری پتانسیل. همچنین می‌توانید از شبکه ریپل برای پردازش انواع دیگری از تراکنش‌ها استفاده کنید، مانند صرافی ارزها.

به عنوان مثال، اگر شما به دنبال تبدیل دلار آمریکا به یورو هستید، می‌توانید ابتدا دلارهای آمریکا را به XRP در شبکه ریپل تبدیل کنید و سپس از آن XRP برای خرید یورو استفاده کنید، به جای انجام مستقیم تبدیل ارز از طریق بانک یا صرافی. این رویکرد می‌تواند نسبت به پرداخت هزینه‌های بالا که بانک‌ها و سازمان‌های ارسال پول ممکن است بگیرند، روشی سریعتر و ارزانتر باشد.

آیا باید XRP بخرید؟

XRP ممکن است یک ریسک برای افراد مبتدی باشد.

با این حال، اگر اعتقاد داشته باشید که ریپل به عنوان یک سیستم پرداختی برجسته برخواهد آمد، ممکن است ارزش خرید XRP را داشته باشد. فقط مطمئن شوید که با پولی که می‌توانید از دست بدهید، خرید کنید.

منبع

به این پست امتیاز بدید
برچسب‌ها:,

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *