0

توضح کامل میکرو سیکل

ارز
بازدید 74

یکی از فرآیندهای اساسی در سیستم اقتصادی بیت‌کوین، هالوینگ یا نصف شدن پاداش است. این فرآیند باعث کاهش میزان تولید بیت‌کوین جدید می‌شود و آن را به نصف مقداری که قبلاً بوده است، می‌رساند. طبق تعریف ساتوشی ناکاموتو، پاداش استخراج بیت‌کوین پس از استخراج هر ۲۱۰،۰۰۰ بلوک (حدود ۴ سال زمان می‌برد) نصف می‌شود. این اقدام به منظور کنترل تورم در بیت‌کوین انجام می‌شود. در صورتی که هالوینگ هر ۴ سال یکبار رخ دهد، پاداش استخراج بیت‌کوین تا سال ۲۱۴۰ به صفر می‌رسد. در حال حاضر، پاداش بیت‌کوین پس از سومین هالوینگ به ۶.۲۵ بیت‌کوین کاهش یافته است. به دلیل طولانی شدن دوره ۴ ساله، مفهومی به نام میکروسایکل به عنوان جایگزینی برای این دوره‌های ۴ ساله در نظر گرفته شده است و ما در این مقاله قصد داریم به بررسی آن بپردازیم.

تأثیر هالوینگ بر قیمت ارز دیجیتال بیت‌کوین

پس از هر هالوینگ، احتمال افزایش قیمت بیت‌کوین وجود دارد، اما زمان دقیق و مشخصی برای این افزایش قیمت وجود ندارد. زمانی که این افزایش قیمت رخ می‌دهد، ممکن است به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد، مانند توجه رسانه‌ها به بیت‌کوین، افزایش ورود بیت‌کوین‌های جدید به بازار، افزایش آگاهی و اطلاعات عمومی درباره بیت‌کوین، عرضه اوراق مشتقه و قراردادهای آتی، قوانین و محدودیت‌های تعیین شده توسط دولت‌ها و غیره.

در صورتی که فرآیند هالوینگ وجود نداشته باشد، زمان لازم برای استخراج تمام بیت‌کوین‌ها بسیار طولانی خواهد بود. به همین دلیل، ماینرها تنها به عنوان پاداش، کارمزد تراکنش‌ها را دریافت می‌کردند. این کارمزدها به دلیل عدم وجود فرصتی برای نمایش ارزش بیت‌کوین، بسیار پایین بود. به عبارت دیگر، تا زمانی که ارزش بیت‌کوین به حد کافی نرسیده بود، تمام بیت‌کوین‌ها پس از ۸ سال استخراج می‌شدند و به همین دلیل تعداد ماینرها کاهش می‌یافت و شبکه به وضعیت غیرمتمرکز خارج می‌شد. بنابراین، احتمالاً بیت‌کوین به طور کلی از بین می‌رفت.

طولانی شدن سیکل 4 ساله و تحلیل تاریخ هاوینگ و قله ها و دره های بازار نشان می‌دهد که هر چرخه 4 ساله، یک بازه زمانی متغیر است.

هاوینگ اول در تاریخ ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲ رخ داد و در تاریخ ۲۹ نوامبر ۲۰۱۳ قله بازار را تشکیل داد.

هاوینگ دوم در تاریخ ۹ جولای ۲۰۱۶ رخ داد و در تاریخ ۱۷ دسامبر ۲۰۱۷ قله بازار را تشکیل داد.

هاوینگ آخر در تاریخ ۱۱ می ۲۰۲۰ رخ داد و بیت کوین در اوایل نوامبر ۲۰۲۱ به بیشترین قیمت تاریخی خود رسید. قیمت بیت کوین پس از هاوینگ اول، ۱۲ ماه طول کشید تا به قله بازار برسد، در حالیکه این زمان در هاوینگ دوم به ۱۷ ماه رسید. بنابراین، می‌توان پیش‌بینی کرد که پس از هاوینگ آخر، حدود ۲۲ ماه (تقریباً تا پایان مارس ۲۰۲۲) طول خواهد کشید تا بیت کوین به اوج چرخه فعلی برسد. این روش یکی از روش‌های برآورد و سنجش طول مدت سیکل بازار است. همچنین، بر اساس استدلال قوی، مدت زمان سیکل ها در طولانی مدت تقریباً ۵ ماه افزایش خواهد یافت. بنابراین، به احتمال زیاد، اوج چرخه بازار فعلی بین اواخر سال ۲۰۲۲ و اوایل سال ۲۰۲۳ رخ خواهد داد.

میکرو سیکل یا چرخه های کوچک، به توضیحات ارائه شده بستگی دارد. این ایده مبتنی بر این است که هر سیکل بازار از سیکل های کوچکتری درون خود تشکیل شده است. با این حال، در چرخه فعلی بازار، الگوی طولانی تر شدن چرخه ها مشاهده می‌شود. در نمودار بالا، سیکل بازار در سال ۲۰۱۷ با صعود قوی و قله های تیز به شکل V نمایش داده شده است.

با مقایسه این نمودار با چرخه فعلی بازار، مشاهده می‌شود که پس از شروع شکل سهمی اولیه، در اواخر سال ۲۰۲۰ چندین قله گردتر و تیزتر وجود داشته است و به جای اصلاحات شکل V، مراحل انباشت مجدد طولانی تری را تجربه کرده است. بر اساس این نمودارها، به نظر می‌رسد که در نقطه‌ای در ماه ژانویه یا فوریه، مرحله انباشت مجدد فعلی به پایان می‌رسد. سپس یک صعود قوی به یک ATH جدید و همچنین تشکیل یک سقف گرد (Rounded Top) رخ خواهد داد. احتمالاً سطح مقاومت بعدی حدود ۱۰۰ هزار دلار خواهد بود.

ژانویه-فوریه: پایان مرحله انباشت مجدد فعلی
فوریه-مارس: افزایش قوی به یک ATH جدید (بیش از ۸۰ هزار دلار)
مارس-می: تشکیل سقف گرد که قیمت به ۹۰ تا ۱۰۰ هزار دلار می‌رسد
می-جولای: مرحله انباشت مجدد در حدود سطح ۶۰ هزار دلار

این الگو ممکن است در نیمه دوم سال مجدداً تکرار شود یا به علت فومو، به محض رسیدن به بالای ۱۰۰ هزار، شاهد یک حرکت سهمی شکل و جهشی به سمت بالا باشیم. تمامی این موارد که ذکر شده‌اند، حس و گمانی هستند که احتمال وقوع آنها وجود دارد.

بهترین راه برای سرمایه‌گذاران در مواجهه با چرخه‌ها و دوره‌های بازار، در نظر گرفتن عبارت “تاریخ دوباره تکرار می‌شود” است و از سیکل‌ها و چرخه‌هایی که در گذشته رخ داده‌اند، درس بگیرند. چرخه‌ها و دوره‌های بازار تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار می‌گیرند و تا زمانی که سرمایه‌گذاران ویژگی‌های شروع و پایان هر مرحله قبلی را شناسایی نکنند، دچار سردرگمی خواهند شد. همچنین آنها باید استراتژی شخصی برای خود در نظر بگیرند و در برابر نوسانات و چرخه‌های بازار به استراتژی‌های معاملاتی پایبند باشند. آنها باید همواره به خاطر داشته باشند که افت و خیزهای بازار سرمایه یک امر ذاتی است و نباید انتظار داشته باشند که بازار بدون اصلاح، روند صعودی داشته باشد.

در حال حاضر، کارشناسان و متخصصان برای پیش‌بینی قیمت بیتکوین از تحلیل دوره‌های ۴ ساله هاوینگ بیتکوین استفاده می‌کنند. اما در نظر گرفتن تنها این دوره‌ها ممکن است کمک کافی برای پیش‌بینی قیمت نباشد، زیرا این چرخه‌ها به طولانی‌تر شدن مشخصات دارند. بنابراین، تحلیل سیکل‌های کوچکتر یا میکروسیکل‌ها به عنوان گزینه‌ای مناسب برای پیش‌بینی قیمت بیتکوین مطرح می‌شود. به نظر این افراد، قیمت بیتکوین در الگوهای زمانی کوتاه‌تر نیز قابل بررسی است.

 

به این پست امتیاز بدید

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *