0

توضیح کامل در مورد تجارت جلسه‌ای (Session Trading)

سشن تریدینگ
بازدید 129

یکی از موضوعات حائز اهمیت درباره بازارهای مالی بین‌المللی، ورود سرمایه به آنها است. هنگامی که سرمایه بزرگی به بازار نرسد، عموماً بازارهای مالی، از جمله بازار ارزهای دیجیتال، تحرک کمتری را نشان می‌دهند. به همین دلیل، یک مفهوم مهم به نام “سشن تریدینگ” یا “سشن معاملاتی” مطرح می‌شود، که آشنایی با آن می‌تواند به شما در ترید بهتر کمک فراوانی کند. اگر در حوزه بازار کریپتوکارنسی فعالیت دارید، می‌دانید که در روزهای شنبه و یکشنبه عموماً نوسانات کمتری در بازار وجود دارد. این به دلیل تعطیلی بازارها و بانک‌های بزرگ خارجی در این روزهاست و به همین دلیل نقدینگی و جریان پول در بازار ارزهای دیجیتال کاهش می‌یابد. اگرچه بازار کریپتو ۲۴ ساعته در هفت روز هفته فعال است، اما عدم نقدینگی نیز تأثیرگذار است. در ادامه مقاله، به بررسی سشن‌های معاملاتی می‌پردازیم تا شما به عنوان یک معامله‌گر، به یک سشن تریدینگ ماهر تبدیل شوید. بنابراین، تا انتهای این مقاله، با ما همراه باشید.

سشن‌های معاملاتی در بازارهای مالی فارکس را می‌توان به چهار سشن اصلی تقسیم کرد:

سشن سیدنی، سشن توکیو، سشن لندن و سشن نیویورک. بر اساس سوابق، معاملات در سه سشن اصلی در بازار فارکس در نقطه بالایی قرار می‌گیرند. این نقطه بالا به دلیل ورود پول و نقدینگی فراوان به بازار ایجاد می‌شود. همانطور که می‌دانید، بازار فارکس در طول ۲۴ ساعت در ۵ روز هفته باز است و تنها در روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل است. به جای تلاش برای معامله در تمام بازارها به مدت ۲۴ ساعت، معامله‌گران عموماً بر روی یکی از سشن‌های معاملاتی فارکس تمرکز می‌کنند. این سشن‌ها شامل سشن آسیا، سشن اروپا و سشن آمریکای شمالی هستند که به ترتیب با نام‌های سشن توکیو، لندن و نیویورک نیز شناخته می‌شوند.

برای بررسی دقیق تریدینگ در سشن معاملاتی، باید در نظر داشت که نیوزلند یکی از مراکز مالی مهم است و اولین منطقه است که به روز دوشنبه وارد می‌شود (با توجه به چرخش زمین به دور خود). بازار فارکس صبح روز دوشنبه از نیوزلند بازگشایی می‌شود، در حالی که در بسیاری از نقاط جهان هنوز هفته قبلی است. اگرچه معاملات در نیوزلند آغاز شده است، با این حال همچنان با نام سشن سیدنی شناخته می‌شود. این ممکن است منطقی به نظر نرسد، اما در دنیای مالی به این شکل عمل می‌شود و بنابراین شما نیز باید این واقعیت را پذیرفته و با آن کار کنید.

تا روز جمعه، در طول هفته، بازار فارکس به صورت رسمی بسته نمی‌شود. با این حال، بین ساعت 19:00 تا 22:00 (10 شب تا 1:30 بامداد به وقت ایران) به وقت گرینویچ، یک رکود کوتاه در بازار ایجاد می‌شود. در این بازه زمانی، بیشتر معامله‌گران آمریکایی سیستم‌های خود را خاموش کرده‌اند و بیشتر معامله‌گران استرالیایی و نیوزلندی در حال آماده شدن برای شروع فعالیت هستند. کاهش حجم معاملات و ثبات بازار در این بازه زمانی به خاطر منطقی است که در سراسر جهان، معاملات بزرگ در بازار فارکس انجام می‌شود. همچنین باید ذکر کنیم که به جز تعطیلات آخر هفته، دو روز تعطیل رسمی وجود دارد که در آنها بازار فارکس در سراسر جهان بسته می‌شود، این دو روز شامل روز کریسمس و روز اول سال نو میلادی هستند.

ساعات تابستانی برای سشن تریدینگ،

در هنگام تغییر به اوقات تابستانی، ساعات سشن‌های معاملاتی نیز ممکن است تغییر کنند. برای دقیق‌ترین اطلاعات درباره ساعات تابستانی سشن‌های تریدینگ، به تقویم معاملاتی و سایت‌های معاملاتی معتبر مراجعه کنید.

همانطور که می‌دانید، در ابتدای بهار و ابتدای زمستان، ساعت‌های بسیاری از کشورها یک ساعت تغییر می‌کند. این تغییر ساعت در آمریکا، انگلستان و استرالیا اتفاق می‌افتد. یک مشکل وجود دارد و آن این است که تمام کشورها این تغییر را در یک روز خاص انجام نمی‌دهند. به همین دلیل، این موضوع کمی گیج‌کننده می‌شود. احتمالاً شما به بازگشایی بازار سیدنی نگاه می‌کنید و از خود می‌پرسید که چرا در سیدنی دو ساعت تغییر می‌کند؟ دلیل این امر بسیار ساده است. فصل‌ها در استرالیا برعکس هستند، بنابراین وقتی یک ساعت در آمریکا به جلو می‌برد، در استرالیا یک ساعت عقب کشیده می‌شود و این باعث ایجاد یک اختلاف 2 ساعته می‌شود. لازم به ذکر است که ساعات بازگشایی بازار فارکس در ماه‌های مارس، آوریل، اکتبر و نوامبر تغییر خواهد کرد، زیرا کشورها در روزهای مختلف به ساعت تابستانی وارد می‌شوند.

باید توجه داشته باشید که بین هر دو سشن معاملاتی در بازار فارکس، یک تداخل زمانی وجود دارد. به عنوان مثال، در فصل تابستان، از ساعت 11:30 تا 13:30 به وقت ایران، سشن توکیو و سشن لندن همزمان باز هستند. همچنین، در فصل تابستان و زمستان، از ساعت 16:30 تا 19:30 به وقت ایران، سشن لندن و سشن نیویورک همزمان باز می‌باشند. در اغلب موارد، این بازه‌های زمانی شلوغ‌ترین زمان‌ها برای معاملات در طول روز هستند، زیرا وقتی دو سشن باز همزمان هستند، حجم معاملات نیز افزایش می‌یابد.

تمامی مواردی که در بالا گفته شده، مربوط به بازار فارکس بوده است. اما چگونه می‌توان این اصول را در بازار ارزهای دیجیتال، به خصوص بیتکوین، به کار برد؟ و همچنین، چه ارتباطی بین ارزهای کشورهای مختلف و بیتکوین وجود دارد؟ پاسخ به این سوالات بسیار ساده است.

زمانی که در کشورهای مختلف تعطیلات برقرار است و بانک‌ها و موسسات مالی نیز تعطیل هستند و جریان پول به تعبیری “خوابیده” است، حجم معاملات در بازار کریپتوکارنسی کاهش می‌یابد و پولی به ارزهای دیجیتال تزریق نمی‌شود، به ویژه در ارزهای بزرگ مانند بیتکوین و اتریوم. علاوه بر این، هنگامی که هر سشن معاملاتی شروع می‌شود، اغلب قیمت‌ها به صورت ناگهانی و شدید حرکت می‌کنند، به طوری که به راحتی می‌توان حدس زد که بازار تشنه پول است.

این وضعیت ناشی از عدم حضور جریان پول معمول در بازار کریپتوکارنسی در زمان تعطیلات است. اما وقتی که تعطیلات به پایان می‌رسد و بانک‌ها و موسسات مالی دوباره فعالیت خود را آغاز می‌کنند، جریان پول به بازار بازگشته و قیمت‌ها به طور شدید و پرشتاب حرکت می‌کنند، به طوری که می‌توان به راحتی تشخیص داد که بازار سیراب پول است.

یکی از عوامل کلیدی برای تبدیل شدن به یک معامله‌گر حرفه‌ای در فضای تریدینگ

تسلط به اتفاقات مربوط به سشن‌های معاملاتی است. یکی از استراتژی‌هایی که می‌توانید در معاملات خود بهره‌برداری کنید، تعیین سشن‌های معاملاتی در نمودار قیمت و آغاز معاملات خود در آن بازه زمانی است.

به عنوان یک معامله‌گر خوب، می‌توانید با تحلیل نمودار قیمت و شناخت الگوها و روندهای مربوط به سشن‌های معاملاتی، زمان‌های مناسب برای شروع معاملات خود را تعیین کنید. این استراتژی به شما کمک می‌کند تا در زمان‌های معینی که شرایط معاملاتی بهتر است، فعالیت خود را آغاز کنید.

با توجه به تسلط بر سشن‌های معاملاتی و تعیین زمان مناسب برای شروع معاملات، می‌توانید به عنوان یک معامله‌گر با تجربه و موفقیت، در فضای تریدینگ به بیشترین اتفاقات دست پیدا کنید.

باید به خاطر داشته باشید که در بازارهای مالی، مدیریت ریسک و سرمایه از مهمترین عوامل بقاء هستند. این دو عامل می‌توانند شما را به سودآوری مداوم هدایت کرده و نتیجه معاملات شما را بهبود بخشند. هنگام فعالیت در سشن‌های معاملاتی، باید به این نکته توجه کنید که باز شدن بازار ممکن است منجر به حرکات ناگهانی و شدیدی شود. اما اگر شما مدیریت ریسک (با رعایت استراتژی مدیریت سرمایه ثابت) را رعایت نکنید، احتمال این وجود دارد که تمام سرمایه خود را از دست بدهید.

بنابراین، در تریدینگ باید به مدیریت ریسک بسیار توجه کنید و از استراتژی‌هایی مانند مدیریت سرمایه ثابت استفاده کنید. این استراتژی‌ها به شما کمک می‌کنند تا حداقل ریسک را در معاملات خود داشته باشید و از احتمال از دست دادن تمام سرمایه جلوگیری کنید. همچنین، ضرورت دارد که همواره آمادگی روانی و مالی برای تحمل افت و خیزهای بازار را داشته باشید.

با توجه به این موارد، می‌توانید در سشن‌های معاملاتی با اطمینان بیشتری عمل کنید و با رعایت مدیریت ریسک و سرمایه، به سوددهی مستمر دست یابید.

به این پست امتیاز بدید

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *