0

لیدو فایننس (Lido Finance) چیست؟

لیدو فایننس
بازدید 315

با نزدیک شدن به زمان اجرای بروزرسانی شانگهای اتریوم، این روزها ما شاهد معرفی و شنیدن درباره پروژه‌های زیادی هستیم که توسط ارائه‌دهندگان خدمات، به خصوص پروتکل لیدو فایننس (Lido Finance)، معرفی می‌شوند. در واقع، با توجه به افزایش محبوبیت و رشد مالی غیرمتمرکز یا دیفای، کاربران به طور فزاینده به دنبال استفاده بهینه از سرمایه خود هستند. به همین دلیل، پروژه‌هایی مانند لیدو فایننس با ویژگی‌های جذاب خود، تقاضای بالایی در بین جامعه سرمایه‌گذاری دارند. با توجه به تأثیر قابل توجهی که این پروتکل بر روی توسعه اتریوم 2 و دیفای دارد، در این مقاله قصد داریم به بررسی این پروتکل بپردازیم. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا اطلاعات کاملی در این زمینه را به دست آورید.

لیدو فایننس (Lido Finance) یک راه حل لیکوئید استیکینگ برای اتریوم است

به طور خاص، این پروژه به کاربران امکان می‌دهد که در حین شرکت در فعالیت‌های زنجیره‌ای مانند وام‌دهی، اتریوم خود را به اشتراک بگذارند. هدف اصلی لیدو فایننس حل مشکلاتی است که با روش‌های سابق سهامداری مرتبط بودند، مانند عدم نقدشوندگی، عدم تحرک و عدم دسترسی.

وقتی کاربران از لیدو فایننس برای استیکینگ اتریوم استفاده می‌کنند، آن‌ها یک توکن به نام stETH دریافت می‌کنند که نشان دهنده مقدار اتریوم آن‌ها است و نسبتش به اتریوم 1:1 است. این توکن به عنوان یک جسر عمل می‌کند تا پاداش‌های استیکینگ را از اتریوم 2 به اتریوم 1 منتقل کند.

همانطور که کاربران ETH استیکینگ در اتریوم 2 پاداش دریافت می‌کنند، تعادل ETH کاربران در بلاکچین بیکن افزایش می‌یابد. بنابراین، تعادل stETH یکبار در روز به‌روزرسانی می‌شود و به کاربران امکان می‌دهد تا به پاداش‌های اتریوم 2 خود در اتریوم 1 دسترسی داشته باشند.

کاربران می‌توانند از توکن stETH به همان روشی که از اتریوم استفاده می‌کنند، استفاده کنند و از آنجا که توکن با برنامه‌های دیفای سازگار است، می‌توانند از آن به عنوان وثیقه برای وام‌ها نیز استفاده کنند. پس از تأیید تراکنش‌ها در اتریوم 2، کاربران همچنین می‌توانند stETH خود را با اتریوم مبادله کنند.

ویژگی‌های پروتکل لیدو فایننس عبارتند از:

استیکینگ اتریوم و حفظ نقدینگی توکن کاربر: کاربرانی که اتریوم خود را به قرارداد هوشمند لیدو فایننس ارسال می‌کنند، توکن‌های stETH را دریافت می‌کنند و به عنوان پاداش برای استیکینگ خود دریافت می‌کنند. آن‌ها می‌توانند در هر زمان از این توکن‌ها برای خرید، فروش، معامله و سرمایه‌گذاری در پروژه‌های دیفای استفاده کنند.

عدم محدودیت برای تعداد اتریوم سپرده‌گذاری شده: در اتریوم 2، استیکینگ فقط در مضرب 32 اتریوم ممکن است. اما لیدو فایننس یک راه حل انعطاف‌پذیرتر و کاربرپسندتر را ارائه می‌دهد. با استفاده از لیدو فایننس، کاربران می‌توانند هر تعداد توکنی که دارند (حتی اگر تعدادشان کم باشد) را به اشتراک بگذارند و به عنوان پاداش استیکینگ دریافت کنند.

حمایت از پروژه‌های DeFi با توکن stETH: توکن stETH را می‌توان در برنامه‌ها و پروتکل‌های مبتنی بر اتریوم استفاده کرد. به عنوان مثال، می‌توان از آن به عنوان وثیقه برای استفاده از خدمات وامدهی استفاده نمود.

روش کار لیدو فایننس به این صورت است که برای تبدیل کاربران به اعتبارسنج در اتریوم 2، آن‌ها باید حداقل 32 اتریوم سرمایه داشته باشند. اما مشکلات فنی دیگری مانند فرآیند احراز هویت و زمان قفل طولانی توکن نیز وجود دارد. افراد عادی که دارای اتریوم هستند، قابلیت‌های لازم برای اعتبارسنجی را ندارند و از طرف دیگر نمی‌خواهند نقدینگی دارایی‌های خود را با استیکینگ از دست بدهند. به همین دلیل، Lido Finance به عنوان یک پروتکل لیکوئید استیکینگ برای حل این مشکلات توسعه یافته است.

Lido Finance به کاربران امکان می‌دهد که اتریوم (ETH) خود را به این پروتکل واریز کنند و سپس نمایندگی ETH استیک شده را به اعتبارسنجی حرفه‌ای واگذار کنند. در عوض، پس از استیکینگ اتریوم در Lido Finance، کاربران توکن stETH را دریافت می‌کنند که نشان دهنده مالکیت اتریوم استیک شده است.

وقتی اپراتورها گره اتریوم سپرده شده را در Lido Finance دریافت می‌کنند، از آن برای اعتبارسنجی تراکنش‌های اتریوم 2 استفاده می‌کنند و در ازای آن با اتریوم (جوایز استیکینگ) پاداش دریافت می‌کنند. پس از کسر هزینه‌های اپراتور گره و هزینه‌های سرویس استیکینگ Lido Finance، بقیه این پاداش‌ها به اتریوم استیک شده کاربر واریز می‌شود.

لیدو دائو (Lido DAO) و LDO یک توکن اتریوم است که به کاربران اجازه می‌دهد در سازمان غیرمتمرکز خودمختار لیدو امتیاز کسب کنند. لیدو دائو مسئول مدیریت گروهی از پروتکل‌های لیکوئید استیکینگ است، تنظیمات کلیدی مانند هزینه‌ها را تنظیم کرده و پروتکل را برای بهبود کارایی و انعطاف‌پذیری ارتقا می‌دهد. همچنین، هر چه تعداد توکن LDO یک کاربر بیشتر باشد، قدرت تصمیم‌گیری او نیز افزایش می‌یابد.

پروتکل لیدو فایننس (Lido Finance) به منظور حل یک مشکل خاص توسعه یافته است. این مشکل مربوط به نقدینگی دارایی‌های اتریوم در فرآیند استیکینگ بود. با استفاده از لیدو فایننس، کاربران می‌توانند اتریوم خود را به صورت استیک شده وارد کنند و به جای از دست دادن نقدینگی، در عوض توکن stETH را دریافت کنند. این توکن نشانگر مالکیت اتریوم استیک شده توسط لیدو فایننس است. در واقع، لیدو فایننس با ایجاد پروتکل لیکوئید استیکینگ، مشکلات مربوط به نقدینگی و اعتبارسنجی در فرآیند استیکینگ اتریوم را بهبود می‌بخشد.

تعداد اتریوم‌های استیک شده در قرارداد اتریوم 2 اخیراً به بیش از 16 میلیون اتریوم افزایش یافته است، که این افزایش نشانگر تقاضای فزاینده کاربران برای استفاده از دارایی‌های خود به منظور کسب سود بیشتر است.

با این حال، سرمایه‌گذاری در اتریوم 2 با مشکلاتی روبرو است، از جمله:

تا زمان فعال شدن تراکنش‌ها (که ممکن است ماه‌ها طول بکشد)، اتریوم‌های استیک شده در قرارداد اتریوم 2 قفل می‌شوند و این امر تمایل همه دارندگان استیک‌ها نیست.

علاوه بر این، زمانی که کاربران اتریوم خود را به اشتراک می‌گذارند، کوین‌های آن‌ها دیگر قابل معامله یا وثیقه گذاری نمی‌باشند.

مشکل آخر و بزرگتر این است که کاربران فقط می‌توانند مضربی از 32 اتریوم را به اشتراک بگذارند و در صورت داشتن اتریوم بیشتر یا کمتر از این مقدار، با مشکلی مواجه خواهند شد.

رغم اینکه Lido Finance یک راه‌حل موثر برای سرمایه‌گذاری و بهینه‌سازی سرمایه کاربران است، اما این نمی‌تواند به این معنا باشد که همه چیز در این پروتکل به طور کامل ایمن است.

همانند هر پروژه دیگری، در Lido Finance ریسک‌های بالقوه‌ای وجود دارد، از جمله:

همانند هر پروتکل دیگری بر روی بلاکچین اتریوم، Lido Finance با آسیب‌پذیری‌های قرارداد هوشمند بالقوه (مانند خطاها و هک‌ها) مواجه است. برای کاهش این خطر و همچنین شناسایی، ارزیابی و رفع مشکلات، قراردادهای هوشمند Lido Finance باید مورد ممیزی‌های امنیتی منظم قرار گیرند.

علاوه بر این، تا زمان راه‌اندازی کامل اتریوم 2، کاربران قادر به برداشت اتریوم استیک شده خود نخواهند بود.

همچنین، کاربران ممکن است در معرض خطر قطع ارتباط با اعتبارسنجی‌ها به مدت طولانی باشند. در این شرایط، کاربران ممکن است سرمایه خود را از دست بدهند. به همین دلیل، Lido Finance روی چندین اعتبارسنجی معتبر برای استیکینگ حساب می‌کند و همچنین پوشش تا 5 درصد را برای این مسئله فراهم می‌کند.

در این مقاله، به معرفی پروتکل Lido Finance و ویژگی‌های آن پرداخته شده است. همانطور که ذکر شد، به لطف راه‌حل‌های Lido Finance، مشکلات مربوط به استقرار اتریوم به حداقل می‌رسد و کاربران قادرند دارایی‌های خود را با حفظ تمرکززدایی کنترل کنند. مدل لیکوئید استیکینگ می‌تواند به عنوان یکی از خالص‌ترین شکل‌های دیفای در نظر گرفته شود. البته، می‌توانیم در این شرایط رشد دیفای را نیز مشاهده کنیم.

با این حال، توجه به این نکته نیز حائز اهمیت است که Lido Finance در بین پروژه‌های سرمایه‌گذاری پیشرو است و بیش از 29 درصد از کل اتریوم را در اختیار دارد. با این حال، با رشد اتریوم 2، تعداد بیشتری از افراد در استیکینگ غیرمتمرکز ETH شرکت می‌کنند. همچنین، تأثیر شبکه بزرگ stETH می‌تواند Lido Finance را به عنوان سودآورترین پروژه در این مسیر تبدیل کند.

به این پست امتیاز بدید
برچسب‌ها:, ,

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *