0

چرا خرید بیت‌کوین بدون احراز هویت به عنوان یک ریسک پرخطر شناخته می‌شود؟

بیت کوین
بازدید 537

در تمامی صرافی‌های معتبر ایرانی و بسیاری از صرافی‌های خارجی، برای ثبت سفارش نیاز به احراز هویت دارید. به دلیل ناشناس بودن تراکنش‌های بیت‌کوین، صرافی‌ها از کاربران برای جلوگیری از کلاهبرداری‌های احتمالی، درخواست احراز هویت با کارت شناسایی یا پاسپورت می‌کنند.

اما برخی افراد دوست ندارند اسکن مدارک خود را به سایت‌ها ارائه دهند و یا به هر دلیل دیگری امکان احراز هویت را ندارند. اگر شما هم دوست دارید بدون احراز هویت ارزهای دیجیتال خریداری کنید، این مقاله را دنبال کنید.

چرا برای خرید بیت‌کوین احراز هویت ضروری است؟

  • خطر هک شدن کارت یا حساب بانکی: فرض کنید که یک شخص اطلاعات کارت شخص دیگری را دارد یا کارت او را به همراه رمز آن به سرقت برده باشد. حال اگر بتواند فردی را که بدون احراز هویت اقدام به خرید بیت‌کوین می‌کند پیدا کند، می‌تواند برای آن فروشنده مشکل ایجاد کند! بنابراین، سارقی که می‌خواهد بیت‌کوین بخرد، احراز هویت ضروری باعث می‌شود که نتواند این کار را در سایت‌های معتبر انجام دهد.
  • پول‌شویی: فرد دیگری ممکن است مقدار زیادی پول را اختلاس کرده باشد و برای خروج پول از حساب خود، آن را به ارزهای دیجیتال تبدیل کند. بنابراین، برای جلوگیری از پول‌شویی، احراز هویت نیز ضروری است.
  • فرار مالیاتی: یکی از شایعاتی که درباره بیت‌کوین مطرح می‌شود، این است که امکان فرار مالیاتی را فراهم می‌کند. اما باید توضیح داد که تراکنش‌های بیت‌کوین کاملاً ناشناس نیستند و می‌توان مقدار بیت‌کوین موجود در هر کیف‌پول را مشاهده کرد و تراکنش‌های هر کیف‌پول را بررسی کرد. بنابراین، سایت‌های صرافی داخلی و همچنین صرافی‌های خارجی (برای مبالغ بالا) نیاز به تایید هویت با مدارک شناسایی دارند که در صورت نیاز مشخص شود که چه مقدار بیت‌کوین به کیف‌پول فرد منتقل شده است.
  • دزدی بودن بیت‌کوین‌ها: بیت‌کوین هم مانند پول‌های سنتی قابل سرقت است. همانطور که در مورد بالا گفته شد، تراکنش‌های بیت‌کوین کاملاً ناشناس نیستند و می‌توان تراکنش‌های هر کیف‌پول را مشاهده کرد. بنابراین، احراز هویت باعث می‌شود تا در صورت تنظیم قانون، اگر بیت‌کوین‌ها سرقت شده باشند، بتوان با شکایت، صاحب کیف‌پول را شناسایی کرد.
  • نیت کلاهبرداری و عدم ارسال بیت‌کوین: وقتی شما از هویت فروشنده بی‌خبر باشید، هیچ تضمینی وجود ندارد که پس از دریافت پول، بیت‌کوین‌ها را برای شما ارسال کند. به عبارت دیگر، احتمال وجود کلاهبرداری و عدم ارسال بیت‌کوین وجود دارد. بنابراین، انجام معامله با فروشنده‌هایی که هویت آن‌ها تایید نشده است، با خطراتی همراه است.

خرید بیت‌کوین از طریق شبکه‌های اجتماعی یا افراد حقیقی:

شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های مانند تلگرام یا اینستاگرام این روزها منبع درآمد کلاهبرداران زیادی است. افراد زیادی در گروه‌ها یا کانال‌های تلگرامی ادعا می‌کنند که بیت‌کوین یا اتریوم می‌فروشند. در این روش نیاز به احراز هویت نیست، اما یک ریسک بسیار بزرگ برای شما دارد. بسیار اتفاق افتاده که خریدار پس از واریز پول به کارت بانکی کلاهبردار، هیچ بیت‌کوینی دریافت نکرده است. البته افرادی هم وجود دارند که واقعاً بیت‌کوین می‌فروشند و کلاهبردار نیستند، اما اگر ریسک و استرس را دوست ندارید، این روش را فراموش کنید.

اگر واقعاً قصد خرید از یک فرد حقیقی را دارید، حتماً از کلاهبردار نبودن فرد مطمئن شوید و حتی الامکان سعی کنید که معامله را به صورت حضوری انجام دهید.

صرافی‌های خارجی:

خرید از تمامی صرافی‌های داخلی معتبر، نیاز به احراز هویت دارد اما مزیت آن این است که ریسکی برای شما ندارد. اما صرافی‌های خارجی زیادی وجود دارند که امکان خرید بدون احراز هویت در آن‌ها وجود دارد. البته برای خرید در این صرافی‌ها نیاز به حساب‌های بین‌المللی مانند ویزا یا مستر کارت دارید. اما حساب‌های ارزی معتبر هم نیاز به احراز هویت دارند بنابراین برای خرید از صرافی‌های خارجی نیز به صورت غیرمستقیم نیاز به احراز هویت است.

با توجه به موارد فوق، خرید یا فروش بیت‌کوین بدون احراز هویت می‌تواند ریسک بسیار بزرگی باشد و ممکن است شما را به دردسر بیندازد.

به این پست امتیاز بدید
برچسب‌ها:,

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *